23 stycznia 2009 (piątek)

Biblioteka jest instytucją kulturalno – oświatową, która uczestniczy w całokształcie życia społecznego środowiska na terenie, któregopracuje i spełniaokreśloną rolę kulturalno – oświatową i wychowawczą. Wiele potrzeb środowiska biblioteka publiczna zaspokaja przy pomocy książki, jako głównego narzędzia swej pracy oraz przez różne rodzaje i formy czytelnictwa indywidualnego i zespołowego. Nie może się jednak ograniczać tylko do roli pośrednictwa w drodze do książki, lecz powinna występować bezpośrednio jako instytucja, która organizuje różnorodne formy pracy mające na celu upowszechnianie wiedzy ogólnej, jak również rozwijanie indywidualnych zainteresowań czytelników.

 

Każda biblioteka publiczna prowadzi mniej lub bardziej intensywną działalność popularyzatorską mającą na celu zapoznanie społeczeństwa z zawartością zbiorów i różnorodnością usług bibliotecznych. Wiele placówek idzie jeszcze dalej i podejmuje inicjatywy zmierzające do aktywizacji kulturalnej, oświatowej i intelektualnej społeczności lokalnej. Zakres takiej działalności jest bardzo zróżnicowany. Warunkują go potrzeby środowiska, możliwości realizacyjne biblioteki (kadra, lokal, środki finansowe) a przede wszystkim wiedza, umiejętności, inwencja i ambicja pracowników danej placówki.

 

Podstawowe, realizowane we wszystkich placówkach, formy działalności to wizualna popularyzacja zbiorów i innych materiałów bibliotecznych oraz wycieczki uczniów do biblioteki i lekcje biblioteczne. Popularność tych form wypływa z ich bardzo wysokiej skuteczności, a jednocześnie taniości i względnej łatwości realizacyjnej. Lekcje realizowane są przez samych bibliotekarzy, współpracujących z nimi nauczycieli lub aktyw czytelniczy.

 

Celem wystaw książkowych jest wyeksponowanie szczególnie godnych polecenia książek zazwyczaj nowości poprzez umieszczenie ich na stoisku wystawowym. Tematyka powinna być zróżnicowana, co pozwala na wyeksponowanie książek z różnych dziedzin zaadresowanych do różnych kręgów czytelniczych.

 

Wycieczki uczniów do bibliotek i lekcje biblioteczne maja na celu wstępne zapoznanie uczniów ze zbiorami i usługami bibliotecznymi, bądź tez pogłębienie znajomości księgozbiorów, zapoznanie się z katalogami i usługami informacyjnymi biblioteki.

 

Wystaw książek oraz wycieczki uczniów i lekcje czytelnicze to najczęściej stosowane formy popularyzacji książki i czytelnictwa. Do innych najbardziej popularnych i sprawdzonych należą: spotkania autorskie, przeglądy książek, różne formy prelekcji, konkursy czytelnicze, dyskusje nad książkami, inscenizacje na podstawie utworów literackich. W pracy z czytelnikiem najmłodszym masowo realizowane są najrozmaitsze spotkania z bajką i inscenizacje kukiełkowe.

 

Działalność Biblioteki Publicznej w Krośniewicach w tym zakresie jest różnorodna i adresowana zarówno do czytelników dorosłych, jak równie do dzieci i młodzieży. Do najczęściej stosowanych należą te form oddziaływania, których podstawą jest żywe słowo bibliotekarza lub prelegenta, a więc: wieczory literackie, konkursy, prelekcje, lekcje biblioteczne, imprezy artystyczno – literackie. Innymi formami pracy są takie, które oddziałują wizualnie na czytelnika. Są to różnego rodzaju wystawy, wstawki, plakaty, gazetki.

 

Zawsze bardzo lubiane i wysoko cenione były i są spotkania autorskie. Wizyty te traktowane były zawsze jako wielkie wydarzenie dla biblioteki. Poprzedzają je wzmożone przygotowania. Zainteresowana grupa młodzież lub dorosłych zapoznaje się z twórczością pisarza. W przypadku spotkań dla dzieci wykonywane są do jego utworów prace plastyczne, które później ozdabiają salę podczas spotkania. Przez bibliotekarzy wykonywane są również gazetki na temat życia i twórczości danego pisarza.

 

Wśród grona zaproszonych przez bibliotekę gości znalazła się Ewa Nowacka, która gościła w bibliotece trzykrotnie 6.10.1970 r., 29.03.1984 r. oraz 15.11.1996 r. Autorka mówiła niezwykle interesująco o swoich książkach zachęcając przy tym do ich przeczytania. 10.05.1976 r. Odwiedził bibliotekę Stanisław Strumph-Wojtkiewicz – pisarz, poeta, reporter zapoznawał młodzież i dorosłych z warsztatem pisarskim. Gościli w bibliotece: Janusz Odrową-Pieniążek-25.02.1977r., Andrzej Przypkowski-21.11.1977r., Jerzy Grzymkowski-24.05.1978 r., Marian Reniak-21.03.1986 r.

 

Największymi entuzjastami, jeśli chodzi o spotkania z autorami są dzieci i młodzież. To dla nich biblioteczna oferta spotkań zawsze była i jest największa. Biblioteka zorganizowała dla nich spotkania z: Wandą Chotomską-13.06.1986 r., Wojciechem Dworeczkiem – podróżnikiem i literatem-5.11.1986 r., Anną Kowalską- redaktorem naczelnym „Świerszczyka”-6.05.1990 r., Anną Onichimowską-6.11.197 r., Martą Fox-6.06.2003 r., Krzysztofem Petkiem - dziennikarzem i pisarzem książek dla młodzieży-26.04.2004 r. oraz Janiną Barbarą Sokołowską – poetką pochodzącą z regionu kutnowskiego-3.06.2004 r.

 

Wśród gości były również osoby nie do końca związane ze światem literatury. 14.06.1992r. bibliotekę odwiedził Wacław Milke, założyciel i kierownik artystyczny Harcerskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Dzieci Płocka”. Częstym gościem był także Bronisław Dostatni, podróżnik i był pilot RAFu. W 2004 roku gościem biblioteki była Hanka Bielicka, która prócz wstępu promowała również swoja książkę pt.”Uśmiech w kapeluszu”.

Biblioteka organizuje wiele spotkań nie tylko autorskich. Odbywają się także spotkania z ciekawymi postaciami naszego miasta lub regionu oraz z ludźmi wykonującymi niespotykane w naszym rejonie zawody np. marynarzami. Wszystkie te spotkania odbywają się zawsze w bardzo miłej atmosferze i często trudno rozstać się ich uczestnikom.

 

Ostatnim spotkaniem, które co prawda nie odbyło się w lokalu biblioteki, było spotkanie z p. Bożeną Woźniakowską-Klich, autorką powieści „Plotkuje o mnie całe miasto”, opartej na wątkach autobiograficznych. Spotkanie odbyło się 24.04.2006 r. w salach Muzeum im. Jerzego Dunin-Borkowskiego.

 

Dużym zainteresowaniem cieszą się różnego rodzaju konkursy organizowane prze bibliotekę. Wśród konkursów własnych należy wymienić konkursy:

  • „Napisz prawidłowo tytuły”,

  • „Quiz zoologiczny”,

  • „Polskie miasta”,

  • „Życie i twórczość”-wybranych autorów,

  • „To samo inaczej”,

  • „Pojazd przyszłości”,

  • „Czy znasz te bajki?”,

  • „Wakacyjne wspomnienia”,

  • „Wybierz prawidłową odpowiedź”,

  • „Nasza biblioteka”,

  • „Karty świąteczne”,

  • „Bajki znane i mnie znane”.

Oferta konkursów jest o wiele szersza i obejmuje konkursy wszystkich rodzajów od plastycznych po literackie. Konkursem o charakterze regionalnym jest organizowany przez Książnicę Płocką konkurs recytatorski im. Janusza Korczaka „Pięknie być człowiekiem”. Stanowi on jedno z największych i najważniejszych przedsięwzięć, jakie podejmuje biblioteka w pracy kulturalno – oświatowej. Konkurs ten został zainicjowany w 1979 roku z okazji Międzynarodowego Roku Dziecka pod nazwą „Janusz Korczak i książki”. Wszedł on na stałe do kalendarza imprez organizowanych przez bibliotekę. W 1980 roku konkursowi nadano obecny tytuł, który został zaczerpnięty z wiersza Ewy Szelburg-Zarębiny. Jest to konkurs recytatorski. Daje możliwość uczestniczenia wszystkim dzieciom, nawet z tak małych miejscowości jak Krośniewice. Odbywa się dwustopniowo i z założenia przygotowuje młodzież do Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. Uczestnicy przygotowują dwa teksty: wiersz i prozę. Odpowiednio dobraną do wieku uczestników.

 

Do podstawowej działalności biblioteki należy także przeprowadzanie lekcji bibliotecznych. są one bardzo potrzebne, ponieważ młodzi czytelnicy odwiedzający bibliotekę, zbyt często oczekują od dyżurującego pracownika wyręczania ich w poszukiwaniu potrzebnych materiałów i lektur. Poza tym w dobie, kiedy informacja staje się niejako ważną częścią naszego życia, korzystanie niej i umiejętność samodzielnego wyszukiwania staje się koniecznością. Dlatego wiodącym tematem lekcji bibliotecznych są zagadnienia, jak korzystać z biblioteki i jej zasobów. Do najbardziej popularnych lekcji należą: „Biblioteka i świadczone przez nią usługi”, „Encyklopedie i słowniki jako źródła informacji bezpośredniej”, Katalogi i kartoteki w naszej bibliotece”, „Bibliografie jako źródła informacji pośredniej”, „Informacyjne rola mediów”, „Doskonalenie umiejętności tworzenia warsztatu samokształceniowego”, „Internet źródłem informacji”. Dzieci i młodzież zapoznawana jest z podstawowymi pojęciami związanymi z bibliotekarstwem, z zasadami posługiwania się katalogami. Omawiane są również szczegółowo wszystkie wydawnictwa informacyjne, znajdujące się w bibliotece. Zajęcia kończą się ćwiczeniami, które w praktyczny sposób utrwalają zdobytą wiedzę.

 

Z myślą o najmłodszych czytelnikach biblioteka prowadzi codzienne zajęcia. Propozycje te kieruje do dzieci pragnących spędzić wolny czas miło i pożytecznie. Prowadzone jest głośne czytanie utworów, czemu towarzyszy późniejsza dyskusja. Mali użytkownicy chętnie biorą udział we wspólnym układaniu puzzli, korzystają z gier planszowych, wykonują prace plastyczne.

Taka forma działalności biblioteki jest szczególnie propagowana w okresie ferii zimowych i wakacji. Organizowane są też przedstawienia z okazji okolicznościowych świąt z udziałem małych użytkowników, Dzień Babci, Dziadka, Mamy, Dzień Kobiet i wiele innych. W okresie karnawału organizowane są również zabawy choinkowe dla najmłodszych połączone np. z konkursem na najpiękniejszy strój bajkowy.

 

Popularnością cieszą się również wystawy, wystawki organizowane przez bibliotekę.

Skierowane są dla młodszych jak i starszych czytelników. Największą popularnością cieszyła się wystawa z okazji dwusetnej rocznicy urodzin Adama Mickiewicza. Odbyła się pod koniec roku mickiewiczowskiego. Otwarcie wystawy nastąpiło 1.12.1998 roku. Była to wystawa pod nazwą ”Adam Mickiewicz – życie i dzieło”. Z inicjatywy kierownika Biblioteki Publicznej, Janiny Kucharskiej, opracowana i wystawiono eksponaty udostępnione przez Wojewódzka Bibliotekę Publiczną w Płocku. Zwiedzanie rozpoczęło się od prelekcji mgr. Marii Mikulskiej, pracownika Wojewódzkiej Biblioteki w Płocku, która omawiając poszczególne eksponaty przybliżyła obecnym postać Adama Mickiewicza. Kolejnym punktem uroczystości był występ teatru „Bez Kurtyny”, który sparodiował II część „Dziadów”. Wystawa przez cały okres swego trwania budziła duże zainteresowanie. Przeprowadzano lekcje biblioteczne na temat Adama Mickiewicza i jego twórczości.

 

Od momentu, kiedy biblioteka weszła w skład Gminnego Centrum Kultury jej pracownicy biorą udział w przygotowywaniu różnego rodzaju imprez o charakterze masowym. Organizowane są coroczne „Dni Krośniewic” oraz kolejne Finały Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomoc.

Podczas tych imprez pracownicy biblioteki opracowują program konkursów dla dzieci i młodzieży o charakterze literackim. Przeprowadzane są także kiermasze książek.

Realizacja wielu z tych przedsięwzięć, organizowanych przez bibliotekę w ramach pracy kulturalno – oświatowej, możliwa jest dzięki Urzędowi Miasta, sponsorom, prelegentom. Dzięki temu Biblioteka Publiczna w Krośniewicach prowadzi szeroką działalność kulturalno – oświatową, zmierzającą do rozwijania zainteresowań czytelniczych mieszkańców miasta i jego okolic.