UK Bookmakers

,,Stąd jego ród...”- obchody 121. rocznicy urodzin generała Władysława Andersa.

anders newsO godzinie 9.00 na miejskim skwerze przed pomnikiem generała Władysława Andersa w Krośniewicach rozpoczęła się uroczystość z okazji 121. rocznicy urodzin tego wielkiego Polaka, żołnierza, zwycięskiego dowódcy spod Monte Cassino. Corocznie mieszkańcy Krośniewic uświetniają to wydarzenie, dumni, że to właśnie w pobliskim Błoniu (dzisiaj w administracyjnych granicach miasta) przyszedł na świat człowiek będący synonimem prawdziwego bohatera, patrioty. ,,Stąd jego ród” i tutaj zaczęła się życiowa droga jednej z najwybitniejszych generalskich postaci XX wieku, którą zhańbiono w czasach komunizmu, a która dziś zajmuje w podręcznikach, a przede wszystkim w świadomości społecznej, zaszczytne miejsce.

Uroczystość z udziałem pocztów sztandarowych Rady Gminy Krośniewice i  Gimnazjum im. Władysława Andersa w Ostrowach rozpoczęła się hymnem państwowym. Nie sposób przy tym święcie choć w krótkich słowach nie wspomnieć doskonale przecież znanych dokonań tego wybitnego człowieka. W swoim wystąpieniu sekretarz gminy Kinga Pawłowska-Tarka zwróciła uwagę na znakomite przygotowanie merytoryczne przyszłego dowódcy, błyskotliwą karierę wojskową, eksodus żołnierski i emigracyjne życie z niespełnionymi nadziejami o wolnej, prawdziwie niepodległej Ojczyźnie. Następnym punktem uroczystości było złożenie kwiatów. Przy dźwiękach werbli hołd Generałowi oddały delegacje władz samorządowych gminy i powiatu, jednostek administracyjnych gminy, szkół (w tym także dwóch placówek noszących imię gen W. Andersa – Gimnazjum w Ostrowach i Szkoły Podstawowej w Nowem), instytucji. Na koniec uroczystości odśpiewano hymn II Korpusu Polskiego – pieśń „Czerwone maki na Monte Cassino”.

Obchodom 121. rocznicy urodzin towarzyszyła wystawa fotograficzna, dokumentująca uroczystość odsłonięcia pomnika Generała (wydarzenie miało miejsce 29 kwietnia br.). Wówczas do Krośniewic przybyło wiele znamienitych osób, a sama uroczystość miała formę prawdziwie wojskowej gali. Wystawa nosi tytuł ,,Powrót”, bowiem Władysław Anders tutaj się urodził, tutaj spędził pierwsze lata swojego życia. Wyjechał z Krośniewic jako dziecko, a wrócił jako niezłomny wojownik. Wrócił po latach, bo był w Polsce czas, gdy nie doceniano bohaterów. Wystawa pozwala krośniewiczanom jeszcze raz przeżyć to ważne dla lokalnej społeczności kwietniowe wydarzenie. Ekspozycję obejrzeli uczestnicy uroczystości, a następnie udostępniono ją na skwerze miejskim.
 
Na uroczystość rocznicową przybył również Grzegorz Leśniewski – prezes Stowarzyszenia Absolwentów Liceów Wojskowych SALWa, które ma siedzibę w Warszawie.  Złożył wiązankę kwiatów pod tablicą pamiątkową w rodzinnym domu Władysława Andersa, z zainteresowaniem obejrzał ekspozycję zorganizowaną w Świetlicy Osiedlowej, podarował ciekawe pamiątki związane z osobą Generała. Spotkanie stworzyło szansę na dalszą owocną współpracę w rozwijaniu działalności placówki.
 
 
picasa logo.jpg   ZDJĘCIA
The Best betting exchange http://f.artbetting.netby ArtBetting.Net

PARTNERZY:

 herb-krosniewice logo leiber 
 zuk  sm
 expom  BANK-SPOLDZIELCZY
 muks  

Szybki kontakt:

Gminne Centrum Kultury, Sportu
i Rekreacji w Krośniewicach

ul. Łęczycka 19a 
99-340 Krośniewice
tel./fax: 24 252-51-09

e-mail:
sekretariat
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

dyrektor
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

All CMS Templates - Click Here