Kapela Krośniewiacy
Kapela powstała w 2005r. Swoją działalność zespół rozpoczął od repertuaru ludowego i przez kilka lat wykonywał wyłącznie utwory tego gatunku. Obecnie w programach koncertów Krośniewiaków nadal dominuje folklor, ale jest to miejska jego odmiana. W muzyce o takim charakterze panowie czują się jak ryba w wodzie. Z ludowego muzykowania nie rezygnują – w sezonie dożynkowym niejeden korowód w regionie ma piękną oprawę dzięki temu, że na jego czele kroczą Krośniewiacy.
Jubileusz 10-lecia kapeli panowie świętowali koncertowo – zaprosili zaprzyjaźnione zespoły i sami wystąpili w różnych wcieleniach (również w stylizacji salonowej). Pokazali wówczas swoją wszechstronność, talent i poczucie humoru.
W 2015r. kapela wydała swoją pierwszą płytę (jej nakład został wyczerpany). Znalazły się na niej utwory coverowe, czyli pochodzące z repertuaru innych kapel lub powszechnie znane, ale zespół pracuje nad swoim autorskim programem.
Krośniewiaków często można spotkać na festiwalach, przeglądach, koncertach plenerowych w całym województwie i w bardziej odległych miejscach. W pierwszym okresie swojej działalności rywalizowali z innymi zespołami, z sukcesami prezentując folklor polskiej wsi. W 2009r. zostali laureatami III miejsca w XIX Międzywojewódzkim Przeglądzie Kapel Ludowych w Bedlnie. Obecnie częściej uczestniczą w festiwalach i przeglądach, na których prezentowana jest muzyka podwórkowa. Najbardziej prestiżowy z wymienionych imprez jest Ogólnopolski Festiwal Kapel Podwórkowych w Piotrkowie Trybunalskim, gdzie zespół bywa co roku. Nigdy nie udało się tam osiągnąć sukcesu, więc występ w koncercie laureatów nadal jest celem i marzeniem muzyków. Krośniewiacy triumfują także na okolicznych scenach, np. udział w festiwalu Nutki Złotej Jesieni w Łęczycy w 2015r. zakończyli zwycięstwem, a w 2016r. otrzymali wyróżnienie. W 2018 r. uczestniczyli w IV Ogólnopolskim Przeglądzie Kapel Podwórkowych w Świeciu – tam komisja również wyróżniła zespół.
W swoim rodzinnym mieście Krośniewiacy są wszystkim znani. Każdy wie, że przez wiele lat ich uliczne muzykowanie ściśle łączyło się z tradycją zbiórki WOŚP. Ludowe melodie w ich wykonaniu są stałym elementem części obrzędowej dożynek, a miłe dla ucha koncerty w części rozrywkowej zachęcają do zabawy. Zespół nie stroni od współpracy z pozostałymi sekcjami GCKSiR. Jej owocem są wspólne występy na scenach dożynkowych i przy innych okazjach, a także programy, jak Świętowanie wiejskie (2016r.) – koncert z elementami teatralnymi przygotowany wraz z chórem A’cappella czy udział niektórych członków zespołu w innych realizacjach, jak widowisko Wdzięk, szyk, szarm, styl… (2018r.) oraz rekonstrukcja historyczna w ramach programu Urodziny Niepodległej- Finał (2018r.).
Skład kapeli:
Stanisław Stokfisz – akordeon, wokal
Ryszard Jaszczak – banjo, wokal
Tadeusz Pokorski – akordeon
Tomasz Obijalski – kontrabas, gitara basowa
Sławomir Tomczak – instrumenty perkusyjne