UK Bookmakers

Teatr Nie- Za- Wielki

Administrator.

teatr nie za wielki zdjęcia 1

Jest to amatorska grupa teatralna złożona z osób dorosłych i młodzieży. Jej działalność została zainicjowana w październiku 2013r. (ale nazwę z tradycją w środowisku, bo tak nazywał się teatr działający niegdyś w krośniewickim gimnazjum, zespół przyjął nieco później). Inicjatorką powstania i reżyserką jest Małgorzata Przygodzka. Część zespołu to pasjonaci sztuki scenicznej na stałe  uczestniczący w zajęciach, ale do udziału w kolejnych realizacjach zapraszani są mieszkańcy, którzy występ traktują jako wyzwanie lub przygodę, często są to debiutanci. Fakt, iż na scenie pojawiają się osoby znane w środowisku, sprawujące funkcje w lokalnym samorządzie (burmistrz, radni), działające w organizacjach pozarządowych (OSP, klub sportowy), kierujące firmami lub znane ze względu na wykonywany zawód (np. lekarze, nauczyciele), stanowi dodatkowy walor przedstawień – artystyczny, społeczny, integracyjny. 

Grupa sięga po repertuar klasyczny i współczesny. Spektakle przygotowywane są ze starannością, z dbałością o wszelkie elementy składające się na efekt końcowy – poprawność językową, kulturę słowa, ciekawe pomysły inscenizacyjne, scenografię, kostiumy. Wszystko to wpływa na fakt, że krośniewiczanie chętnie oglądają przedstawienia przygotowane przez Teatr- Nie- Za- Wielki. Grupa podróżuje też ze swoimi realizacjami lub zaprasza do siebie widzów z innych miejscowości, jeśli trudno byłoby zapewnić dobrą jakość przedstawieniom wyjazdowym. Tak było w przypadku Ślubów panieńskich, prezentowanych wyłącznie na rodzimej scenie ze względu na scenografię, aoprócz mieszkańców Krośniewic obejrzeli je m.in. kutnianie, goście z Ostrów, z Koła, z Kłodawy, z Giżyc. Działania teatru mają więc charakter ponadgminny i ponadpowiatowy. Oprócz miłośników sztuki scenicznej z Krośniewic i innych miejscowości przedstawienia oglądają również zaprzyjaźnione grupy aktorów – Kutnowski Teatr Amatorski im. Aleksandra Fredry, członkowie Sekcji Teatralnej UTW w Kutnie czy grupa teatralna działająca przy Forum Inicjatyw Twórczych w Parzęczewie. Krośniewicki zespół zainicjował spotkania grup zajmujących się teatrem z pasji. Aktorzy Nie- Za- Wielkiego (a wraz z nimi mieszkańcy interesujący się teatrem) oglądają amatorskie realizacje przygotowane przez sekcje teatralne z Kutna, Koła, Parzęczewa, ale też zapraszają do siebie zaprzyjaźnione zespoły. Przygotowane dotąd spektakle obejrzeli też wychowankowie Placówki Opiekuńczo- Wychowawczej ,,Tęcza” w Kutnie (grupy młodzieży lub dzieci, w zależności od tego, do kogo adresowane było przedstawienie).

Grupa nieustannie pracuje nad swoimi umiejętnościami. Wyjeżdża, by oglądać, a następnie omawiać spektakle przygotowane przez teatry instytucjonalne i amatorskie. W 2017r. aktorzy uczestniczyli również w zajęciach, których celem było doskonalenie dykcji i emisji głosu oraz interpretacji tekstu literackiego. Warsztaty poprowadziła Sylwia Maszewska – pedagog, nauczyciel akademicki, a wcześniej aktorka Teatru Wielkiego w Łodzi.

Kolejne lata działalności Teatru Nie- Za- Wielkiego owocują przedstawieniami, z których jedne to pełne sztuki teatralne, inne to minispektakle przygotowywane jako element większych całości – np. widowisk realizowanych wspólnie z sekcjami artystycznymi GCKSiR. Aktorzy biorą też udział w innych działaniach kulturalnych podejmowanych przez instytucję, w których potrzebne są umiejętności aktorskie i występ w kostiumie (Narodowe Czytanie, rekonstrukcje historyczne z okazji Roku Niepodległości czy 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, widowiska teatralno- muzyczne).

Realizacje teatralne grupy od początku działalności w GCKSiR:

 

 • A może byśmy tak (…) wpadli na dzień do Tomaszowa – spektakl teatralno- muzyczny z okazji Roku Juliana Tuwima (2013r.);

 • Żółta szlafmyca, czyli kolęda na Nowy Rok Franciszka Zabłockiego (2014r.),

 • Czarna komedia Petera Shaffera (2015r.) – spektakl charytatywny z okazji 23. Finału WOŚP,

 • Na walizkach – historie na czas przeprowadzki (2015r.) – program muzyczno- kabaretowy z wykorzystaniem znakomitych tekstów o  kobietach, mężczyznach i relacjach między nimi (Wiech, Tuwim, Grodzieńska), zrealizowany jako pierwszy w nowej siedzibie Ośrodka Kultury (nazwanej wówczas OSPą, bo Zarażamy kulturą!)

 • Wniebowzięci – kabaretowy element wieczoru autorskiego Marka Piotrowskiego (niespodzianka dla autora – został zaangażowany do występu z zaskoczenia i zagrał rolę zamachowca Abdula, który omyłkowo wsiadł do niewłaściwego samolotu; 2015r.),

 • Co nam zostało z tych lat… (2016r.) – program z okazji jubileuszu chóru A’cappella,

 • Next ex – komedia Juliusza Machulskiego (przedstawienie przygotowano w 2016r.; w 2017r. odbyły się jego prezentacje, m.in. w Kutnie – w KDK i w CTMiT, w ramach gali akcji Szlachetna Paczka);

 • Królewna Śnieżka i 7 krasnoludków (2017r.)przedstawienie baśni wg braci Grimm przygotowane z okazji Dnia Dziecka, 

 • Śluby panieńskie Aleksandra Fredry (2016r. i 2017r.),

 • Wdzięk, szyk, szarm, styl… (2018r.) – widowisko prezentujące kulturę i modę okresu międzywojennego (aktorzy na wybiegu i w roli bohaterów tekstów J. Tuwima i K.I. Gałczyńskiego),

 • Udział w rekonstrukcji historycznej w ramach programu Niepodległa (2018r.),

 • Zakazane piosenki (2019r.) – widowisko prezentujące kulturę czasu wojny – piosenki (poważne i satyryczne), dowcip, wojenne graffiti – wszystko, co było świadectwem czasu i podtrzymywało na duchu;

Udział w rekonstrukcji historycznej Był taki dzień… - 1 września 1939r.; w ramach programu Koalicje dla Niepodległej (2019r.).

Next- ex grano 8 razy (łącznie, w 2016 i 2017r. – ok. 1200 widzów), Śnieżkę i 7 krasnoludków – 3 razy (ponad 400 widzów), Śluby panieńskie – 8 razy (1100 widzów). Warto te dane zestawić z liczbą mieszkańców Krośniewic (niespełna 4,5 tys.) i gminy (ok. 8,5 tys.). 

Aktorstwem zarazili się też krośniewiccy seniorzy i dobrze się bawili, przedstawiając skecze Teatrzyku Zielona Gęś opracowane w czasie warsztatów teatralnych. Efekt swoich zajęć grupa zaprezentowała na kilku scenach i trzeba przyznać – były to sceny coraz większe. Najpierw krośniewicka OSPa i okoliczne świetlice (Dąbrowice, Kutno, Ostrowy), potem scena Łódzkiego Domu Kultury, Sieradzkiego Centrum Kultury, wreszcie Teatr Wielki i zdjęcie z występu na okładce wojewódzkiego miesięcznika. Może to dłuższy flirt z Talią lub Melpomeną? 

Grupa zaprasza do współpracy osoby, które mają ochotę na sceniczną przygodę. Warto spróbować, a jest okazja, bo Teatr Nie-Za-Wielki zaczyna pracę nad nowymi spektaklami.

The Best betting exchange http://f.artbetting.netby ArtBetting.Net

PARTNERZY:

 herb-krosniewice logo leiber 
 zuk  sm
 expom  BANK-SPOLDZIELCZY
 muks  

Szybki kontakt:

Gminne Centrum Kultury, Sportu
i Rekreacji w Krośniewicach

ul. Łęczycka 19a 
99-340 Krośniewice
tel./fax: 24 252-51-09

e-mail:
sekretariat
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

dyrektor
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

All CMS Templates - Click Here