Po mszy świętej, jaka odbyła się w kościele parafialnym p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Krośniewicach celebrowanej przez dziekana Jacka Drzewieckiego, korowód dożynkowy ruszył na plac targowy, gdzie odbyły się obrzędy świeckie. Korowód przyprowadziła "Kapela Ludowa z Krośniewic", za którą kroczyły władze gminy w osobach Burmistrza Krośniewic Julianny Barbary Herman i Przewodniczącego Rady Miejskiej Czesława Kołodziejskiego. Władzom towarzyszył ks. Dziekan Jacek Drzewiecki oraz Prezes Banku Spółdzielczego w Krośniewicach. Bank Spółdzielczy w tym dniu obchodził swoją 60. rocznicę istnienia.
Uroczystości rozpoczęły się odśpiewaniem dwóch piosenek ludowych wykonanych przez chóry "A'cappella" i "Seniorzy". Następnie panie z poszczególnych sołectw zaprezentowały zebranej publiczności wykonane przez siebie wieńce dożynkowe. W tym roku wieńce wykonały sołectwa:
Suchodoły, Wymysłów, Teresin, Ostałów, Wola Nowska, Szubsk Duży, Kajew i Kopy.
Po prezentacji wieńcy przyszedł czas na przekazanie chleba. Poświęcony w kościele chleb przynieśli starostowie dożynek, których rolę pełnili pani Elżbieta Kacprzak z Suchodół i pan Zbigniew Szadkowski z Witowa. Chleb otrzymała pani Burmistrz, a ziarno do siewu na rok przyszły przekazał starostom Przewodniczący Rady Miejskiej. Po wspólnym odśpiewaniu Roty głos zabrała Burmistrz Krośniewic Julianna Barbara Herman. W swoim wystąpieniu m. in. przywitała przybyłych gości, podziękowała rolnikom za ich pracę, pogratulowała członkom Banku Spółdzielczego jubileuszu oraz podziękowała sponsorom i organizatorom dożynek gminnych.
Po wystąpieniu goście dożynkowi poczęstowani zostali chlebem, uroczyście podzielonym przez panią Burmistrz i pana Przewodniczącego Rady Miejskiej oraz cukierkami przez pracowników Banku Spółdzielczego w Krośniewicach. W częstowaniu chlebem pomagały również dzieci, które wcześniej w różnych momentach obrzędów dożynkowych deklamowały wiersze. Dzieci przygotowała pani Jolanta Zagajewska.
W dalszej części uroczystości głos zabierali: Przewodniczący Rady Miejskiej Czesław Kołodziejski, Prezes Banku Spółdzielczego Stanisław Łopatowski, Przedstawiciel Izby Rolniczej Sławomir Kępisty, Członek Zarządu Powiatu Kutnowskiego oraz przedstawicielka biura poselskiego posła Tadeusza Woźniaka.
Kolejnym istotnym elementem scenariusza dożynkowego były przyśpiewki, które wykonały panie z Woli Nowskiej. Po przyśpiewkach wszyscy obecni poczęstowani zostali smaczną grochówką sponsorowaną przez Gminne Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Krośniewicach, a przygotowana przez Karczmę w Miłosnej.
Rozgrywki w siłowaniu na rękę poprowadził na scenie kierownik hali sportowej Robert Nowak.
Zwycięzcami zawodów zostali: w kategorii do 80 kg – Marcel Dębiński, w kategorii powyżej 80 kg - Maciej Kacprzak, a w kategorii samorządowiec – Tomasz Walczewski. W przerwach pomiędzy walkami gościnnie wystąpiła grupa taneczna „Atlibitum” działająca przy OSP w Leśniewicach. Grupę prowadzi pani Joanna Karczewska ze Studia Tańca i Aerobiku w Kutnie.
W bloku koncertowym wystąpili: Kapela Podwórkowa „Krośniewiacy”, dwie grupy taneczne „Moderato Furiosso”, które prowadzi pani Małgorzata Janicka, chór „Seniorzy”, który prowadzi pani Janina Arent, chór „A'cappella”, który prowadzi pani Aleksandra Kołodziejska oraz zespół folkowy „Samokhin Band” i „Passat”. Pokaz baniek mydlanych oraz warsztaty ich wytwarzania dla publiczności przeprowadziła grupa „Banialuki”. Zespół „Samokhin Band” występujący jako gwiazda wieczoru zabrzmiał świetnie, a zespół „Passat” przygrywający do tańca został przez uczestników nagrodzony oklaskami. Zabawa zakończyła się o godz. 0:15.
Podczas dożynek odbywały się również imprezy towarzyszące. Był plener malarski połączony z wystawą prac, który poprowadziła pani Ewa Wucke. Była nauka krakowiaka, którą przeprowadziła pani Małgorzata Janicka. Zaprezenowało się również dziewięciu wystawców. Były to stoiska Banku Spółdzielczego w Krośniewicach, Expom Krośniewice (maszyny rolnicze), pani Iwony Kubiak (gobeliny), pana Michała Chrzanowskiego (rzeźba w drewnie), pani Alicji Dąbrowicz (plastyka w skórze), Firmy Handlowo-Usługowej Jan Błaszczyk, Powiatowego Koła Pszczelarzy w Kutnie i Szkółki Drzew i Krzewów Ozdobnych M. M. Krawczyńscy.
Wystawcom serdecznie dziękujemy.
Ważną i ciekawą imprezą towarzyszącą było zwiedzanie nowego budynku krośniewickiego gimnazjum, a w nim wystawy przygotowanej przez Gminne Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Krośniewicach pod nazwą „Krośniewice wczoraj i dziś”. Przy tej okazji dziękujemy pracownikom Muzeum im. Jerzego Dunin-Borkowskiego za pomoc w jej przygotowaniu.
Na zakończenie prezentujemy listę sponsorów, którym bardzo serdecznie dziękujemy za wsparcie.
- Nowe Gospodarstwo Rolne „Głogowa”
- Spółka Cywilna „Rol-Głaz” w Głaznowie
- Spółdzielnia Mieszkaniowa LW „Przyszłość” w Krośniewicach
- Inter Yeast Sp. z o. o. w Krośniewicach
- Spółka Wodna w Krośniewicach
- Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska Proszkownia Mleka w Krośniewicach
- Bank Spółdzielczy w Krośniewicach
- PZU BOK w Kutnie
- Zakład Usług Komunalnych Sp. z o.o. w Krośniewicach
- Pizzeria Sahara Wanda i Tadeusz Błaszczykowie
- Lech Koperkiewicz Zalesie
- Waldemar Borzuchowski – Usługi Transportowe
- Tomasz Bobrowki – Usługi Transportowe
- Krzysztof Kołodziejski Gospodarstwo Rolne Jankowice
- Anna i Henryk Ociepa Krośniewice
- Henryk Rosiak Krośniewice
- Danuta i Edmund Miaczkowscy Kajew
- Stanisław Malarski Zalesie
- Expom Sp. z o. o. Krośniewice
Dziękuję i pozdrawiam również pana Zbigniewa Klatkę, który w stroju krakowskim prowadził część koncertową dożynek z właściwym sobie humorem.
Eugeniusz Kikosicki
FOTORELACJA z Dożynek Gminnych 2010