20 maja 2016 (piątek)

Autor opowiadał o źródłach swojej fascynacji kryminałem i o tym, jak wyglądała praca nad powieściami pisanymi wraz z Markiem Krajewskim. Mówił o sposobie pracy nad książką– o zbieraniu materiałów, o nieustannym obserwowaniu ludzi, dzięki czemu bohaterowie są ,,prawdziwi”, o czerpaniu inspiracji z prostych zdarzeń, które niesie życie (jak scena zerwania nekrologu zaobserwowana w Krośniewicach, która być może pojawi się na kartach jednej z kolejnych powieści), o konstruowaniu fabuły i drugorzędnej wobec niej roli stylu. Pisarz odniósł się również do tego, co jest rzemiosłem w ramach uprawiania wolnego zawodu, jak systematyczność pracy, potrzeba wyznaczania sobie codziennego celu (dla Mariusza Czubaja jest to zapisanie całej sceny, co pisarz określa jako ,,zamknięcie”). Nie sposób pominąć sprawę relacji pomiędzy dorobkiem naukowym pisarza, który jest również wykładowcą akademickim i badaczem kultury popularnej, a jego twórczością zaliczaną do tegoż nurtu. Mariusz Czubaj stwierdził, że potrafi zachować niezbędny dystans umożliwiający pracę twórczą i analityczną. Pisarz poinformował, że od wielu lat prowadzi warsztaty dla młodych pisarzy, podczas których dzieli się wiedzą dotyczącą pisania kryminałów. Autor barwnie opowiadał również o bohaterach swoich ksiązek. Szczególnie interesujące wydały się obecnym informacje na temat postaci Bogdana Lacha– najwybitniejszego polskiego profilera, który stał się pierwowzorem powieściowego Rudolfa Heintza.

Spotkanie przebiegło w bardzo miłej atmosferze, a zakończyło się podpisywaniem książek przez autora. W Bibliotece Publicznej w Krośniewicach dostępne są następujące powieści napisane przez Mariusza Czubaja:

- „21 : 37”,

- „Kołysanka dla mordercy”,

- „Zanim znów zabiję”,

- „Martwe popołudnie”,

- „Piąty beatles”,

- „Aleja samobójców” ( z Markiem Krajewskim),

- „Róże cmentarne” (z Markiem Krajewskim).

Są to wszystkie książki wydane dotąd przez pisarza, który obecnie pracuje nad… współczesnym westernem, osadzonym w mazurskich realiach.

Kolejne spotkanie autorskie odbędzie się w październiku. Gościem będzie wówczas Sławomir Koper, autor popularnonaukowych książek o tematyce historycznej. 

google round logo ZDJĘCIA