02 września 2017 (sobota)


Rokrocznie podczas wrześniowego finału akcji przybliżana jest treść innego polskiego utworu. W tym roku decyzją internautów czytano ,,Wesele”, czyli najsłynniejszy utwór Stanisława Wyspiańskiego. Dramat powstał na kanwie autentycznego wydarzenia – wesela poety i dramaturga Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, chłopką z podkarpackich Bronowic. Prapremiera sztuki odbyła się 16 marca 1901r. w Teatrze Miejskim w Krakowie. W tym samym roku w Krakowie ,,Wesele” zostało opublikowane po raz pierwszy. Dramat Wyspiańskiego został dotychczas przetłumaczony na kilkanaście języków. Ukazało się dotąd ponad 120 polskich wydań tego dzieła.
Sam Stanisław Wyspiański (1869 - 1907) – poeta, dramatopisarz, malarz, inscenizator – był jednym z najgenialniejszych polskich artystów. To wybitny przedstawiciel Młodej Polski zajmujący się wieloma dziedzinami sztuki. Uprawiał malarstwo, pisał utwory liryczne i dramatyczne, libretta oper, projektował witraże, meble, a nawet strój dla Lajkonika. Został pochowany w Krypcie Zasłużonych w podziemiach kościoła oo. Paulinów na Skałce.
Niesprzyjająca pogoda sobotniego przedpołudnia zmusiła organizatorów do zmiany lokalizacji wydarzenia i zamiast na skwerze miejskim czytanie odbyło się w murach zawsze gościnnego Muzeum im. Jerzego Dunin-Borkowskiego, a publiczność miała przyjemność wysłuchania fragmentów ,,Wesela” w wykonaniu uczniów i absolwentów Zespołu Szkół nr 1 w Krośniewicach przygotowanych przez polonistkę Aleksandrę Marciniak.
Podział ról wyglądał następująco:
Panna Młoda – Zuzanna Ogórek i Justyna Ujazdowska,
Pan Młody – Jakub Górski,
Gospodarz – Kacper Banasiak i Konrad Kłaniecki,
Gospodyni – Angelika Spychała,
Poeta – Krystian Kubiak, Konrad Kłaniecki i Jakub Górski,
Chochoł – Michał Ożarek,
Maryna – Paulina Wiśniewska,
Jasiek – Jakub Górski.
Czytanie dramatu wzbogacono o typowo teatralny atrybut – kostium. Dzięki temu barwne postacie z ,,Wesela” wyraziście przemówiły do słuchaczy – widzów, odczytywane fragmenty były lepiej rozumiane, skoro wzbogacono je o elementy wizualne. A słuchało się młodych ludzi z prawdziwą przyjemnością, której źródłem było nie tylko piękno słowa, ale i talent umiejętnie posługujących się nim lektorów.
Akcja Narodowego Czytania ma w Krośniewicach stałych odbiorców. Nie jest to liczna grupa, ale za to wierna, przybywająca bez względu na pogodę. Wśród corocznych uczestników jest też burmistrz Julianna Barbara Herman – raz po stronie czytających, innym razem w gronie słuchaczy. Warto znaleźć czas w pierwszą sobotę września przyszłego roku i wziąć udział – w dowolnym charakterze – w pięknej patriotycznej akcji zapoczątkowanej przez prezydenta Bronisława Komorowskiego, obecnie realizowanej przez jego następcę – Andrzeja Dudę. Jest to bodaj jedyny przykład kontynuowania w naszym kraju dzieła rozpoczętego przez poprzedników. Tak to pięknie potrafi łączyć ludzi literatura...

 google round logo  zdjęcia