W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych – burmistrz Julianna Barbara Herman, przewodniczący Rady Miejskiej Sławomir Kępisty, delegacje szkół i zakładów pracy. Wagę wydarzenia podkreślała obecność pocztów sztandarowych Gminy Krośniewice i Zespołu Szkół nr 1 oraz asysta grupy werblistów. Dodatkowym akcentem rocznicowym była treść homilii ks. Andrzeja Wacławka.
Po zakończeniu uroczystości reprezentacja miejscowej społeczności przeszła na cmentarz. Tam złożono kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza, na grobie Więźniów Politycznych zamordowanych w obozach koncentracyjnych i więzieniach hitlerowskich oraz na mogile zamordowanych i zaginionych na Wschodzie. Delegacja Szkoły Podstawowej nr 1, po uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego, złożyła kwiaty przy tablicy pamiątkowej ku czci pomordowanych kolejarzy.
W drugiej wojnie światowej uczestniczyło 61 państw, działania wojenne dotknęły swym zasięgiem ponad półtora miliarda ludzi, 110 milionów zmobilizowano, a około 50 milionów zginęło, w tym ok. 6 milionów Polaków. Przypominanie tej największej tragedii XX wieku nabiera obecnie szczególnego wymiaru – nie tylko upamiętnienia, ale też przestrogi. Sztokholmski Międzynarodowy Instytut Badań nad Pokojem stwierdza bowiem, że przełom wieków przyniósł spadek liczby konfliktów zbrojnych na świecie, ale obecnie, w II dekadzie, znów coraz częściej sporne sprawy rozwiązuje się poprzez atak. Instytut zwraca jednak szczególną uwagę na fakt, że najbardziej niepokoi ogromny wzrost liczby ofiar wojen. Obecnie nie toczy się wojna światowa, ale światowe są skutki lokalnych konfliktów. Warto przy okazji rocznicy pokusić się o głębszą refleksję na temat kruchości pokoju i siły zagrożenia.
![]() |
ZDJĘCIA |