03 września 2015 (czwartek)


Dzisiaj są dożynki, trzeba się radować,
za zebrane plony Bogu podziękować.
Podstawowym atrybutem dożynkowej uroczystości są wieńce. W tym roku 11 sołectw przygotowało dzieła wykonane z kłosów i ziaren oraz kosze, w których ułożono tegoroczne plony z pól i ogrodów. Najpierw delegacje zaniosły je do kościoła parafialnego w Miłonicach, bowiem uroczystości miały charakter gminno – parafialny. Zgodnie ze zwyczajem starostowie dożynkowi – Justyna Konopińska z Witowa i Krzysztof Kołodziejski z Jankowic przynieśli chleb, a przewodniczący Rady Miejskiej Sławomir Kępisty zatroszczył się o to, by ziarno zostało poświęcone przed wysiewem – na poczet przyszłych upraw. Przy kościelnej bramie kapela Krośniewiacy witała gości, podkreślając swoim muzykowaniem wyjątkowy charakter tego święta, w którym przeplatać się będą wątki religijne i świeckie – jak to w kulturze ludowej.

Nowy ksiądz nam nastał, ma on głos nieziemski,
Przez swoje modlitwy odgania stąd klęski.
Mszę świętą odprawił ks. proboszcz Włodzimierz Wroński. Oprawę muzyczną przygotowała Młodzieżowa Orkiestra Dęta GCKSiR
pod kierunkiem Romana Frontczaka. Eucharystia miała uroczysty charakter także z innych powodów – wystąpienie starościny na wstępie uroczystości, czytania liturgiczne z udziałem władz, pięknie odśpiewany psalm (Aleksandra Kołodziejska, Gracjan Wiśniewski – radny RM), modlitwa powszechna odczytana przez starostę, udział dziewcząt w strojach ludowych podczas dzielenia się chlebem. Tegoroczna dotkliwa susza sprawiła, że Msza dziękczynna nabrała zupełnie innego, franciszkańskiego wydźwięku, bowiem zarówno w homilii, jak i w modlitwach przewijały się refleksje o potrzebie pokory wobec żywiołu i zadowolenia z tego, co daje ziemia, bez oczekiwania obfitości.

Po zakończeniu Mszy św. korowód wyruszył do Jankowic. Pierwszym zaprzęgiem, prowadzonym przez Zbigniewa Jędrzejczaka, na plac dożynkowy przyjechali gospodarze – burmistrz Julianna Barbara Herman, przewodniczący Rady Miejskiej Sławomir Kępisty i ksiądz proboszcz Włodzimierz Wroński. Drugi zaprzęg, powożony przez Zbigniewa Szadkowskiego (własność Kazimiery Gmerek ze wsi Cygany) przeznaczony był dla starostów. Trzecim zaprzęgiem, który gościnnie zawitał do Miłonic, podróżował komendant Ireneusz Wrzesiński. Za pojazdami konnymi w korowodzie ruszyły traktory – najstarszym we wsi, pięknym i zadbanym (rok produkcji 1959), prowadzonym przez Kazimierza Komorowskiego podróżowała kapela Krośniewiacy, natomiast najnowszym w Jankowicach ciągnikiem, którym kierował Paweł Rączkowski, przewieziono wieńce dożynkowe.

Jeszcze przed weekendem trawa tutaj rosła,
Teraz jak w Opolu estrada wyrosła.
Dożynki są świętem rolników, toteż nic dziwnego, że miejscem, gdzie zorganizowano drugą część uroczystości, był wiejski plener. Na łące będącej własnością państwa Kołodziejskich zaimprowizowano dożynkową infrastrukturę – zainstalowano to, co potrzebne jest do świętowania i dobrej zabawy. Dekorację sceny wykonali pracownicy Gminnego Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Krośniewicach. Wszystko, co zostało wykorzystane do przyozdobienia sceny i stworzenia klimatu, użyczyli mieszkańcy Jankowic i innych części naszej gminy. Instalacje z belek słomy i balotów przygotowali gospodarze według własnego pomysłu. Stado słomianych dożynkowych świnek było szczególnie chętnie odwiedzane przez dzieci.

Obrzędy na placu rozpoczęły się od uformowania korowodu z kapelą na czele. Następnie prezentowano wieńce przyniesione przez sołectwa. Starostowie tradycyjnie przekazali poświęcony chleb włodarzom gminy, a w zamian otrzymali ziarno, które mogą wysiać z nadzieją na lepsze przyszłoroczne plony. Burmistrz Julianna Barbara Herman podzieliła dożynkowy chleb. Poczęstowano nim wszystkich zgromadzonych na placu. Następnie podziękowała rolnikom za trud pracy na roli, zwracając uwagę na skutki dotkliwej suszy, jak nawiedziła nasz region w tym roku. Zostały również odczytane pisma z życzeniami nadesłane przez posła Tadeusza Woźniaka i starostę kutnowskiego Krzysztofa Debicha.

Kolejnym tradycyjnym elementem programu były przyśpiewki. W tym roku wykonał je chór A’cappella z towarzyszeniem Krośniewiaków. W drugiej części występu połączonych zespołów GCKSiR zabrzmiały znane ludowe piosenki. Chór pod kierunkiem Aleksandry Kołodziejskiej swój występ zakończył utworami z nurtu muzyki popularnej, natomiast kapela samodzielnie zaprezentowała program, który stanowi obecnie domenę muzyków – były to utwory z gatunku folkloru miejskiego.

Kolejne występy na scenie swoim klimatem nie odbiegały od charakteru uroczystości – goście z Leszczynka, czyli Wokalny Zespół Ludowy Leszczynianki oraz kapela Okowita, zaprezentowali program złożony z utworów dających obraz różnorodności tematycznej i dynamicznej polskiego folkloru. Następnie scenę opanował Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Kutnowskiej, prezentując m.in. kulturę wsi lubelskiej, rzeszowskiej i żywiołowość ludowych tańców. W nieco inne klimaty przeniosły publiczność Ale Babki – grupa wokalna z Lubienia Kujawskiego. Wokalistki w barwnych strojach scenicznych wykonały utwory należące do nurtu muzyki popularnej. Na koniec zespół Rocco Band zagrał covery, przy których publiczność bawiła się do północy.

Miejscowe kobiety – działaczki wzorowe,
Może się dostaną na listy sejmowe.
Atrakcje dożynkowe dotyczyły nie tylko występów scenicznych. Uczestnikom zaproponowano również coś dla podniebienia - smaczny dożynkowy żur przygotowali organizatorzy, natomiast pełni pomysłów mieszkańcy Jankowic uruchomili własne stoisko z wiejskim jadłem. Chleb ze smalcem, ogórki kiszone, domowe ciasto – wszystko reklamowane było z poczuciem humoru, co stanowiło swoisty atut społeczności i ukazało jankowiczan z nieznanej dotąd strony, ale i z powodu samego smaku poczęstunek cieszył się niebywałym powodzeniem. Warto również przypomnieć, że mieszkańcy jako gospodarze po raz pierwszy zaangażowali się w akcję promującą dożynki – promotraktor przystrojony przez nich jeździł po gminnych drogach i ulicach (ten najstarszy we wsi z Kazimierzem Komorowskim za kierownicą i sołtysem Janem Procelewskim na przyczepie – sołtys powiewał flaga z napisem ,,Wszystkie dziewczyny na traktory!”), zachęcając przechodniów do udziału w świętowaniu zakończenia żniw.
Na placu dożynkowym można było także odwiedzić stoiska wystawiennicze i handlowe, a dla dzieci przygotowano plac zabaw z możliwością nieodpłatnego korzystania (zjeżdżalnia, karuzela, ścianka wspinaczkowa, sumo).

Atrakcją krośniewickich dożynek były również konkursy przygotowane i poprowadzone przez instruktorki GCKSiR Jolantę Zagajewską i Janinę Arent. Uczestnicy – dorośli i dzieci m.in. ścigali się na nartach (był to test na umiejętność pracy w zespole), przygotowywali placki ziemniaczane, uczestniczyli w rywalizacji par (panowie jak dawniej nosili panie na rękach), wykonywali wiele innych zadań – słowem zmagali się w różnych dziedzinach. Nagrodami były akcesoria przydatne w gospodarstwach domowych, służące do pracy w ogrodach, narzędzia, wata cukrowa, mąka – słowem wszystko to, co GCKSiR otrzymało od sponsorów – właścicieli sklepów i firm (pełna lista ofiarodawców dostępna poniżej).

Tegoroczne dożynki udały się z wielu powodów. Po pierwsze wiejski klimat. Piękny jankowicki plener na pewno przysłużył się dobrej zabawie, a rozległa łąka stanowiła przestrzeń dla wielu dożynkowych elementów. Drugim atutem była pogoda. To, co przeszkadzało w pracy i spowodowało obniżenie plonów, przysłużyło się dobrej zabawie (tak to jest…) – ciepły, bezwietrzny wieczór sprawił, że z dożynkowych atrakcji korzystało się z przyjemnością. Na końcowy efekt wpłynęła również organizacja imprezy – dobra współpraca pomiędzy społecznością gospodarzy a GCKSiR oraz pomoc innych jednostek (Urzędu Miejskiego, MZGKiM w Krośniewicach, policji, strażaków OSP z Krośniewic, Wymysłowa, Kajewa i Woli Nowskiej). W dożynkowych przygotowaniach brało udział także wielu wolontariuszy. Dzięki tym wszystkim osobom, które z życzliwości okazały pomoc, jankowickie dożynki pozostaną w pamięci uczestników jako impreza udana, kolorowa, radosna. Jeśli rolnicy bawili się na niej dobrze, organizatorzy również mogą być zadowoleni.

Śródtytuły w powyższym artykule to cytaty pochodzące z tegorocznych przyśpiewek dożynkowych.

Gminne Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji serdecznie dziękuje:
• pani Burmistrz Juliannie Barbarze Herman, księdzu Proboszczowi Włodzimierzowi Wrońskiemu oraz Przewodniczącemu Rady Miejskiej Sławomirowi Kępistemu za sprawowanie funkcji gospodarzy dożynek
• Justynie Konopińskiej z Witowa i Krzysztofowi Kołodziejskiemu za pełnienie godności Starostów tegorocznych dożynek, za wkład pracy i gościnność
• Mieszkańcom sołectwa Jankowice z sołtysem Janem Procelewskim na czele za współpracę, zintegrowane działanie, pomysłowość, poczucie humoru i staropolską gościnność
• Twórcom wieńców i delegacjom, które przyniosły je na dożynki:
*z sołectwa Kopy: Krystynie Sipińskiej, Iwonie Rytczak, Alinie Kucharskiej, Renacie Błaszczyk, Jackowi Błaszczykowi
*z sołectwa Kajew: Helenie Koczaskiej, Zofii Górskiej, Helenie Wiśniewskiej, Annie Wawrzyniak, Sławomirowi Górskiemu, Józefowi Urbańskiemu, Sławomirowi Kalinowskiemu, Edmundowi Miaczkowskiemu
*z sołectwa Witów: Barbarze Szadkowskiej, Justynie Szadkowskiej, Henryce Jadczak, Annie Jadczak;
*z sołectwa Szubsk Duży: Dorocie Szczepańskiej, Beacie Bartniak, Annie Zachmac, Grażynie Stefaniak, Zdzisławie Marczak, Kazimierze Gmerek, Jadwidze Strębskiej, Dorocie Grygorczewicz;
*z sołectwa Wola Nowska: Agnieszce Antczak, Grażynie Feliniak, Jolancie Walczak, Jolancie Wyżykowskiej oraz dzieciom z sołectwa: Alicji Wyżykowskiej, Adasiowi Wyżykowskiemu, Wiktorii Feliniak
*z sołectwa Wymysłów: Małgorzacie Wlazińskiej, Lucynie Kuciapskiej, Dorocie Matusiak, Emilii Waszkiewicz, Justynie Stasiak
*z sołectwa Teresin: Mirosławie Łuczak, Renacie Dzikowskiej, Irenie Fuss, Wiesławie Chęcińskiej, Przemysławowi Fussowi;
*z sołectwa Wychny: Annie Gralak i Jadwidze Trocińskiej
*z sołectwa Suchodoły: Agacie Abramowicz, Elżbiecie Rybackiej, Danucie Abramowicz, Elżbiecie Kacprzak, Patrycji Dębińskiej i Zbyszkowi Zasadzkiemu;
*z sołectwa Jankowice: Jolancie Krupińskiej, Renacie Matusiak i mieszkańcom sołectwa;
*Jadwidze Piotrowskiej i Elżbiecie Kotlińskiej – przedstawicielkom Osiedla nr 6 w Krośniewicach;
• panom, którzy prowadzili pojazdy w korowodzie dożynkowym:
*Zbigniewowi Jędrzejczakowi
*Zbigniewowi Szadkowskiemu
*Gościowi, który niespodziewanie przybył i wziął udział w korowodzie
*Kazimierzowi Komorowskiemu
*Pawłowi Rączkowskiemu
* oraz Kazimierze Gmerek ze wsi Cygany za użyczenie bryczki i pary koni
• wystawcom dożynkowym
• sponsorom – za przekazanie wpłat finansowych:
*Firmie Expom sp. z o.o.
*Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej- Proszkowni Mleka w Krośniewicach
*Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko -Własnościowej ,,Przyszłość”
w Krośniewicach
*Bankowi Spółdzielczemu w Krośniewicach
*Zakładowi Usług Komunalnych w Krośniewicach
*Nowemu Gospodarstwu Rolnemu ,,Głogowa”
*Lidii Krukowskiej i Jerzemu Piechockiemu - Gospodarstwo Rolne Skłóty
*Firmie Leiber sp. z o.o.
*Gospodarstwu Rol- Głaz w Głaznowie
*Spółce Wodnej w Krośniewicach
*Niepublicznemu Zakładowi Opieki Zdrowotnej Elżbieta Kacprzak w Krośniewicach
*Wandzie i Tadeuszowi Błaszczykom – Pizzeria Sahara w Krośniewicach
*Firmie BIOTERMO Rafał Wiśniewski – Osada 12
* Mieszalni Pasz Gabriela Jankowska w Krośniewicach
*Przedsiębiorstwu Produkcyjno- Handlowemu EKO PLAST Kutno
*Przedsiębiorstwu Wielobranżowemu KAHMA Bierzewice
*Gospodarstwu Rolnemu Elżbiety Wojciechowskiej Kajew
*Katarzynie i Rafałowi Kotlińskim
*Jakubowi Krygierowi
*Stanisławowi Malarskiemu
*Janowi Procelewskiemu
*Jadwidze Piotrowskiej
*Elżbiecie Kotlińskiej
*ofiarodawcom, którzy prosili o anonimowość
• sponsorom, którzy udzielili wsparcia rzeczowego lub ofiarowali nagrody dla uczestników konkursów:
*Radnym Rady Miejskiej
*Agromarketowi Jaryszki, ul. Sklęczkowska 51 Kutno
*PPHU KAMAM Sklep Ogrodniczy Krośniewice
*Firmie Autoczęści Krajewski i Narzędzia, Krośniewice
*Firmie Hurt Pap Export Import Paweł Lewandowski Spółka Jawna Kutno
*Piekarni Krośniewice
*Sklepowi Wielobranżowemu Hurt – Detal Waldemar Miaczkowski, Krośniewice
*Firmie Handlowo – Usługowej Dekorama Piotr Paużewicz
*Firmie Młyn sp.j. Bogusław Grecki, Topola Królewska
*Firmie Agroma Polsad Centrum Techniki Rolniczej, ul. Sklęczkowska 42 Kutno
• firmom, instytucjom komunalnym, organizacjom i osobom, które udzieliły pomocy rzeczowej lub wsparcia osobowego:
*Burmistrzowi Krośniewic
*Urzędowi Miejskiemu w Krośniewicach
*Miejskiemu Zakładowi Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej
w Krośniewicach
*Policjantom z Komendy Policji w Krośniewicach
*Stowarzyszeniu Rozwoju Gmin Regionu Kutnowskiego
*Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kutnie
*Strażakom z OSP w Krośniewicach
*Strażakom z OSP w Wymysłowie
*Strażakom z OSP w Kajewie
*Strażakom z OSP w Woli Nowskiej
*Dariuszowi Grodeckiemu
*Markowi Stasiakowi
*Gracjanowi Wiśniewskiemu
*mieszkańcom Jankowic i gminy Krośniewice, którzy wypożyczyli rekwizyty wykorzystane w konkursach dożynkowych oraz przy dekoracji sceny;
• artystom amatorom, którzy uświetnili uroczystości dożynkowe:
*Wokalnemu Zespołowi Ludowemu ,,Leszczynianki”
*Zespołowi Ale Babki z Gminnego Ośrodka Kultury w Lubieniu Kujawskim
*kapeli Okowita z Leszczynka
*Zespołowi Pieśni i Tańca Ziemi Kutnowskiej
*chórowi A’cappella pod kierunkiem Aleksandry Kołodziejskiej
*kapeli Krośniewiacy
*Młodzieżowej Orkiestrze Dętej pod kierunkiem Romana Frontczaka
*,,chlebnym pannom” z GCKSiR.
Serdeczne podziękowania GCKSiR kieruje do wszystkich, którzy pomogli w przygotowaniu terenu dożynkowego lub w jakikolwiek sposób przyczynili się do w realizacji Dożynek Gminno – Parafialnych Jankowice 2015.

google round logo ZDJĘCIA

Zdjęcia dzięki uprzejmości: KCI, Zbyszka Komorowskiego, Aleksandry Grzelak.