Jury w składzie: Paweł Szymczak – przewodniczący, Małgorzata Przygodzka i Iwona Kobrzyńska nagrodziło następujących wykonawców:
I kategoria wiekowa- uczniowie klas IV-VI szkoły podstawowej
I miejsce – Julia Banasiak (SP im. gen. W. Andersa w Nowem)
II miejsce – Zuzanna Gawrysiak (SP nr1 w Krośniewicach), Oliwia Smolczewska (SP im. gen. W. Andersa w Nowem)
III miejsce – Bartosz Drzewiecki (SP nr1 w Krośniewicach)
II kategoria wiekowa- uczniowie gimnazjum
I miejsce – Julia Grabska (ZS w Dąbrowicach), Zuzanna Pilatowicz (ZS Nr 1 w Krośniewicach),
II miejsce – Paula Kirkuć (ZS Nr 1 w Krośniewicach),
Wyróżnienia – Agnieszka Antczak (ZS Nr 1 w Krośniewicach) i Justyna Lewandowska (ZS Nr 1 w Krośniewicach).
III kategoria wiekowa- uczniowie szkół ponadgimnazjalnych
Wyróżnienie – Natalia Pilatowicz (ZS Nr 1 w Krośniewicach)
Trudno w dzisiejszych czasach oprzeć się zalewającej nas popkulturze. Z ekranów telewizorów krzyczą kolorowe reklamy, z głośników urządzeń mechanicznych słyszymy utwory świeżo upieczonych „gwiazd”, a Internet przytłacza nas morzem informacji. Trudno właściwie odebrać i poddać analizie wszystkie dopływające do nas sygnały zapisane w warstwie tekstu i muzyki utworów, jeszcze trudniej dostrzec te ważne i piękne. Na szczęście świat ocala od zapomnienia wartościowe, ponadczasowe teksty i znakomite kompozycje, dzięki czemu możemy ciągle w nowej interpretacji słuchać piosenek Starszych Panów, Marka Grechuty, Agnieszki Osieckiej, Jonasza Kofty i innych utalentowanych twórców. Może wydawać się, że niewiele zmienia się w kulturze – tandeta nadal stanowi tło, muzyczny szum, a naprawdę dobre teksty i kompozycje nie przemijają. Coś się jednak dzieje z nami – odbiorcami. Jeszcze w 1963 roku Ewa Demarczyk wygrała opolski festiwal, wykonując ,,Karuzelę z madonnami” (do słów Mirona Białoszewskiego) i ,,Czarne anioły” (tekst Wiesława Dymnego), a publiczność zachwycała się nią na równi z krytykami. Czy dziś pokonałaby mistrzów jednej frazy? Dobrze więc, że dzieci i młodzież czasem posłuchają czegoś innego niż hit o zielonych oczach w wykonaniu Zenka Martyniuka i coś spróbują zaśpiewać. Taki jest między innymi cel tego konkursu. Piosenka ma przecież tyle odcieni i daje tyle możliwości.
Obecnie również powstają piosenki z mądrym tekstem, o czym próbowała przekonać jurorka konkursu Iwona Kobrzyńska, prezentując dwa utwory Jacka Cygana. Na akordeonie akompaniował przewodniczący komisji Paweł Szymczak. Duet uczestniczył ostatnio w Ogólnopolskim Przeglądzie Twórczości Jacka Cygana w Pabianicach, zdobywając II miejsce. A w Krośniewicach za rok znów będzie można posłuchać ,,wyśpiewanych wierszy”, bowiem przegląd wchodzi na stałe do kalendarza imprez organizowanych przez GCKSiR. Tegoroczni uczestnicy zaprezentują się na scenie przy okazji 24. Finału WOŚP.
Organizatorzy serdecznie dziękują:
* Iwonie Kobrzyńskiej i Pawłowi Szymczakowi za pracę w komisji konkursowej oraz występ na scenie dowodzący, że mądre piosenki mogą też być piękne;
* uczestnikom konkursu – za to, że spróbowali… (może to początek własnych poszukiwań stylu?);
* opiekunom- Aleksandrze Kołodziejskiej, Waldemarowi Hyzopskiemu i Łukaszowi Marciniakowi za trud włożony w przygotowanie uczniów do konkursu oraz rozpowszechniane piosenki literackiej wśród najmłodszego pokolenia.
![]() |
ZDJĘCIA |