Pierwszym punktem programu był występ dzieci uczęszczających na zajęcia sekcji wokalnej prowadzonej przez Aleksandrę Kołodziejską. Grupa jako jedyna nie posiada jeszcze swojej nazwy, ale wakacje zapewne będą czasem, gdy pojawi się wiele twórczych pomysłów i luka zostanie wypełniona. Siedmioro wykonawców zaprezentowało się zarówno jako zespół, jak i w repertuarze solowym.
Liczną grupę (13 osób) stanowili uczniowie ogniska muzycznego prowadzonego przez Janinę Arent. Młodzi adepci gry na instrumencie, którzy w dużej części dopiero zaczęli swoją artystyczną przygodę, przenieśli widzów w świat pięknych melodii granych głównie na pianinie i organach elektrycznych. Występy dwóch akordeonistów były dopełnieniem całości.
Swój czas na prezentację miała również dziecięca grupa teatralna Na przekór, którą opiekuje się Jolanta Zagajewska. Dzieci wystąpiły w skeczach „Adaś i Ewa”, „Elementarz”, „Alicja w krainie wagarów” i „Duch Bolibrzuch” Wandy Chotomskiej (ze zbioru pt. „Kabaret na jednej nodze”). Na zakończenie pokazu razem zaśpiewały piosenkę wakacyjną „Hej ku przygodzie”.
Młodzieżowa grupa teatralna Na wspak również prowadzona przez Jolantę Zagajewską przedstawiła zwiastun spektaklu „Galimatias, czyli co nieco z życia studenta” według scenariusza jednej z młodych aktorek. Spektakl ma mieć swoją premierę w przyszłym roku szkolnym.
Następnie zaprezentowali się zwycięzcy 38. edycji Konkursu Recytatorskiego dla Dzieci i Młodzieży im. Janusza Korczaka Pięknie być człowiekiem. Zuzanna Ogórek– laureatka pierwszego miejsca recytowała „Wesele w Atomicach” Sławomira Mrożka, a Jakub Górski, który zajął drugie miejsce, zaprezentował tekst pt. „Franek Seliga i Pan Bóg” pochodzący z cyklu nowel „Na skalnym Podhalu” Kazimierza Przerwy-Tetmajera. Oboje recytatorzy przygotowywali się pod kierunkiem Aleksandry Marciniak– swojej nauczycielki języka polskiego. GCKSiR co roku jest organizatorem gminnych eliminacji konkursu, sprawuje opiekę nad uczestnikami w kolejnych etapach rywalizacji, toteż w programie podsumowującym działalność instytucji w zakresie edukacji kulturalnej nie mogło zabraknąć popisu laureatów, którzy (po raz pierwszy w historii wieloletniego udziału krośniewickich reprezentantów) zdobyli dwa pierwsze miejsca w najstarszej grupie wiekowej.
Finał programu stanowiły najbardziej dynamiczne prezentacje– pokazy sekcji tanecznych, czyli grupy Roztańczony Junior pod opieką Katarzyny Barczak i No Name Kids, której instruktorem jest Jarosław Wróblewski. Pierwszy zespół wykonał dwa układy z elementami zumby, a drugi zaprezentował, jak tańczy się breakdance i hip-hop po roku ćwiczeń.
Dodatkowo można było obejrzeć wystawę prac wykonanych przez dzieci z sekcji plastycznej Tęczowa kraina. Zajęcia plastyczne prowadziły Magdalena Mitlas-Kostrzewa i Justyna Szadkowska.
Wszystkie dzieci i młodzież uczęszczające w minionym roku (szkolnym, kulturalnym) na zajęcia sekcji GCKSiR i doskonalące swoje różnorodne talenty, zaprezentowały się bardzo pięknie i z pewnością zasłużyły na tytułowe świadectwo z paskiem, czyli z wyróżnieniem, bowiem rzeczywiście wyróżniają się w gronie swoich rówieśników poszukiwaniem lub rozwijaniem pasji, aktywnością, dodatkowymi umiejętnościami. Popisom w ich wykonaniu z dumą przyglądali się rodzice, dziadkowie i pozostałe osoby zasiadające na widowni, jak również instruktorzy pracujący z nimi przez ostatni rok. Niektórzy z uczestników mieli już okazję występować na scenie, dla innych był to debiut.
W wakacje warto odpocząć i zaczerpnąć sił, a gdy nadejdzie jesień, progi GCKSiR znów staną otworem przed tymi, którzy zechcą rozwijać swój talent lub próbować dopiero go odkryć. Chęć jest tutaj kluczowa, bo do takiej edukacji, jaką proponuje GCKSiR, nikt nie zmusi, ale kto wykaże chęci i cierpliwość, zbiera nagrody przez całe życie, w różnej formie.
![]() |
ZDJĘCIA |