Impreza odbywać się miała przed budynkiem Muzeum Rzeźby Współczesnej w Orońsku (piękne eksponaty podziwiali członkowie kapeli przed rozpoczęciem pikniku), jednak pogoda pokrzyżowała plany– ulewa spowodowała konieczność przeniesienia występów do sali muzealnej. Powrót w plener nastąpił, gdy poprawiła się aura. Wówczas piknik nabrał właściwego uroku. Kapelę z Krośniewic urzekł występ miejscowych zespołów folklorystycznych w pięknych strojach regionalnych. Z ochotą i w myśl integracji w świecie muzycznym panowie z Krośniewic wspomogli występ nowo poznanych koleżanek, użyczając swojego nagłośnienia, co dodatkowo wzmocniło obopólną sympatię. Kapela Krośniewiacy była szczególną atrakcją pikniku, a zagrany z werwą i przytupem koncert popularnych hitów muzyki podwórkowej bardzo spodobał się publiczności i zaowocował nawiązaniem nowych kontaktów kulturalnych, które być może zaowocują gościnnymi występami tamtejszych artystów na krośniewickiej scenie. Okazję ku temu stworzy III edycja Przeglądu Kapel Ludowych, Podwórkowych i Zespołów Seniora ,,Muzykowanie u schyłku lata”. Z nadzieją należy również oczekiwać na zapowiedziane wizyty twórców ludowych, których na orońskim pikniku nie brakowało, a których obecność z pewnością ubarwiłaby np. dożynki w Krośniewicach.
Orońsko jest niedużą gminą położoną w południowej części województwa mazowieckiego, w powiecie szydłowieckim. Zamieszkuje w niej około 6 tys. mieszkańców. Gmina posiada bogatą historię i zabytki. Skarby wydobyte z orońskiej ziemi prezentowane były podczas pikniku przez archeologów PAN.
Występ i pobyt w Orońsku śmiało można uznać za owocny i udany, bowiem pole do współpracy mają również instytucje kultury obu gmin, aktywnie działające w swoich środowiskach.
![]() |
ZDJĘCIA |