01 sierpnia 2016 (poniedziałek)

Przed wybiciem historycznej godziny ,,W” nastąpiło wprowadzenie w klimat dramatycznych wydarzeń roku 1944, które pokazało heroizm, determinację, niezłomnego ducha walki o wolność i niezawisłość zniewolonej stolicy. Szczególny nacisk położony został na bezprzykładne bohaterstwo młodych powstańców, którzy na ołtarzu zniewolonego kraju nie zawahali się złożyć najwyższej ofiary, jakim było ich młode życie i zdrowie. Pamięć o poległych na barykadach Warszawy, szacunek dla tych powstańców, którym los pozwolił szczęśliwie przeżyć, jest i musi być dla współczesnych i przyszłych pokoleń najwyższą powinnością. Przy mogile śp. Józefa Stokowskiego, wieloletniego mieszkańca Krośniewic, uczestnika walk powstańczych wraz w wybiciem godziny 17.00 na sygnał syreny wszyscy zebrani z powagą przyjęli postawę zasadniczą, oddając w ten sposób symbolicznie cześć wszystkim poległym w obronie suwerenności Ojczyzny, a następnie razem z ks. proboszczem odmówili modlitwę. Później głos zabrała burmistrz Julianna Barbara Herman, która wspominając heroizm powstańców, podziękowała mieszkańcom przybyłym na uroczystości rocznicowe, ze szczególną sympatią zwracając się do dzieci i młodzieży, mimo wakacji uczestniczących w upamiętnieniu tak ważnego wydarzenia. Przy dźwiękach werbli dzieci złożyły kwiaty, zapaliły znicz. Wszyscy obecni w skupieniu i zadumie przemaszerowali do miejsca pochówku innego mieszkańca Krośniewic, również powstańca, śp. Henryka Dąbrowskiego. Tutaj krótko wspomniano znaną starszemu pokoleniu postać pana Henryka, padły też słowa o konieczności pielęgnowania wolności, która nigdy nie jest dana na zawsze, o którą trzeba dbać, zwłaszcza w dobie współczesnych zagrożeń, jakimi są konflikty zbrojne za naszą wschodnią granicą i wszechobecny terroryzm. Złożeniem kwiatów, zapaleniem zniczy uczczono zmarłego Henryka Dąbrowskiego. Marsz pamięci zakończył się przy mogile będącej symbolem wielowiekowej walki Polaków– Grobie Nieznanego Żołnierza. Zacytowane słowa wiersza pt.: „Dziś idę walczyć, Mamo” powstańczego poety Józefa Szczepańskiego, ps. „Ziutek”, a następnie złożenie kwiatów i zapalenie znicza było dopełnieniem uroczystości 72. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego.

Na koniec głos zabrała burmistrz Krośniewic jeszcze raz podkreślając wagę pielęgnowania pamięci, która jest miarą naszej tożsamości narodowej. Zakomunikowała jednocześnie, że w najbliższym czasie renowacji zostanie poddany Grób Nieznanego Żołnierza i zwróciła się z prośbą do mieszkańców o podzielenie się wizją nowej formy tej symbolicznej mogiły.

Tegoroczne obchody rocznicowe wybuchu powstania warszawskiego miały swój szczególny wymiar. Zbiegły się bowiem z 1050 rocznicą Chrztu Polski i wizytą papieża Franciszka w naszym kraju z okazji Światowych Dni Młodzieży. Przekaz uroczystości był jednoznaczny – patriotyzm nie może być pustym słowem, to fundament naszej polskości, którą pielęgnować musi najmłodsze pokolenie. ,,Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie...” Andrzej Frycz Modrzewski ( „ O poprawie Rzeczypospolitej”).

google round logo Zdjęcia