Pierwszym punktem programu tego wieczoru było otwarcie wystawy fotograficznej zatytułowanej ,,Józef Wybicki– twórca Mazurka Dąbrowskiego”, której organizatorem był NSZZ Policjantów, Oddział Terenowy w Kutnie, a patronat honorowy nad wydarzeniem objął Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji. Wystawa została przygotowana przez Aleksandra Załęskiego, warszawskiego fotografika, eksperta fotografii kryminalistycznej Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Głównej Policji. Pod nieobecność autora słowo dotyczące okoliczności powstania wystawy oraz prezentowanych fotografii wygłosił Krzysztof Kaczmarek. Zaprezentowane zdjęcia dokumentują życie i działalność polityczną Józefa Wybickiego, a także okoliczności powstania Mazurka Dąbrowskiego. Zostały one zrobione w miejscach, z którymi autor hymnu był najmocniej związany. Szczególną wartość mają te, na których Aleksander Załęski utrwalił wnętrza dworku w Manieczkach, gdzie Wybicki spędził ostatnie lata swojego życia. W latach 1978-2006 mieściło się w nim Muzeum Józefa Wybickiego oraz Oddział Wielkopolski Miłośników Tradycji Mazurka Dąbrowskiego. Teraz pamiątki z tego muzeum można oglądać już tylko na zdjęciach Aleksandra Załęskiego, bowiem obiekt przeszedł w prywatne ręce. Pozostałe fotografie wykonane zostały m.in. w Brodnicy, gdzie znajduje się grobowiec Wybickiego (obecnie pusty, bo szczątki przeniesiono do krypty w jednym z poznańskich kościołów) oraz w będomińskim dworku (miejscu narodzin autora Mazurka Dąbrowskiego), w którym funkcjonuje Muzeum Hymnu Narodowego.
Wystawa miała też krośniewicki akcent. W 2013r. Julita Szczepankiewicz zgłosiła sfotografowany przez siebie dąb rosnący w Będominie, nazywany Dębem Wybickiego, do konkursu Drzewo Roku, ogłoszonego przez Stowarzyszenie Gaja. Dąb wygrał tenże konkurs i w 2014r., zgodnie z regulaminem, reprezentował Polskę w konkursie Europejskie Drzewo Roku. W tej rywalizacji będomiński dąb sfotografowany przez mieszkankę Krośniewic zajął zaszczytne 3. miejsce. Wystawę poświęconą Józefowi Wybickiemu wzbogacono więc o eksponaty związane z konkursem– zaprezentowano polską nagrodę uzyskaną przez Julitę Szczepankiewicz oraz artykuły prasowe i materiały reklamowe dotyczące konkursu. Dąb Wybickiego został wypromowany w Polsce i w Europie dzięki konkursowi i osobistemu zaangażowaniu autorki zdjęcia w tę rywalizację.
Kolejnym elementem programu wieczoru był występ chóru Towarzystwa Śpiewaczo- Muzycznego ,,Lutnia”. Chór złożony z mieszkańców Koła jest grupą mieszaną i liczy obecnie 25 osób. Ma bogatą tradycję, bowiem jego historia sięga 1902r., a od 10 lat jego dyrygentką jest Maja Gralińska. Chór bierze udział w wielu przeglądach, zdobywa nagrody, podróżuje, koncertuje w Polsce i za granicą. W Krośniewicach goście zaprezentowali program złożony z tradycyjnych pieśni patriotycznych, opatrując każdą z nich ciekawym komentarzem historycznym. Występ był piękny i sprawił publiczności ogromną przyjemność ze względu na repertuar i sposób wykonania utworów.
Na koniec wszyscy uczestnicy ,,Wieczoru patriotycznego” mieli szansę zaśpiewać wspólnie. Gości i gospodarzy połączyło wykonanie pieśni, które są miłe sercu każdego Polaka, bowiem w ich słowach i melodii pobrzmiewają emocje twórców związane z czasem powstania utworów oraz wydarzeniami historycznymi, które im towarzyszyły.
![]() |
Zdjęcia |