14 listopada 2016 (poniedziałek)

Gośćmi jubileuszowego koncertu byli przedstawiciele władz lokalnych– burmistrz Julianna Barbara Herman, przewodniczący Rady Miejskiej Sławomir Kępisty, radni, dyrektorzy szkół, instytucji i zakładów pracy, reprezentacje sekcji muzycznych GCKSiR– Chóru Seniorów ,,Młodzi Duchem”, kapeli Krośniewiacy, Młodzieżowej Orkiestry Dętej oraz wszyscy mieszkańcy, którzy lubią chór i wspierają swoją obecnością występy tej grupy.

Motto programu to cytat pochodzący z piosenki śpiewanej niegdyś przez Mieczysława Fogga (tekst J. Tuwima, kompozycja W. Daniłowskiego). Nad wokalnym przygotowaniem artystów czuwała Aleksandra Kołodziejska– założycielka chóru i jego dyrygentka. Scenariusz programu napisała Małgorzata Przygodzka– dyrektor GCKSiR, należąca również do chóru niemal od początku jego istnienia.

Koncert był utrzymany w stylistyce lat międzywojennych. We wnętrzu starej kawiarni zaimprowizowanej w hali sportowej zaprezentowali się chórzyści w utworach zaśpiewanych wspólnie i solo, wykonawcy od lat współpracujący z zespołem– Łukasz Marciniak i Waldemar Hyzopski, a także młode wokalistki uczęszczające na zajęcia Dziecięcej Grupy Wokalnej (Katarzyna Hyzopska, Oliwia Smolczewska, Lena Kupczyk i Magdalena Kołodziejska). Zabrzmiały piękne międzywojenne szlagiery, m.in. Hanki Ordonówny, Eugeniusza Bodo, Adolfa Dymszy, Zuli Pogorzelskiej. Wokalistom akompaniowali Zbigniew Merecki (pianino) i Martyna Baranowska (skrzypce). Artystycznym dopełnieniem spektaklu był taniec, bowiem trudno wyobrazić sobie powrót do przedwojennych czasów bez tanga, walca czy programów rewiowych, przenoszonych na polski grunt prosto z Paryża. W tańcach standardowych zaprezentowała się para taneczna– Robert Drobiński i Karolina Wolska, natomiast styl teatrzyków rewiowych i folklor miejski tamtych czasów przypomniał Zespół Pieśni i Tańca Łódź.

Klimat epoki tworzyły nie tylko kostiumy i scenografia, ale również pojazdy, którymi przyjechali artyści– był to zabytkowy samochód marki Skoda, prowadzony przez Zbigniewa Jędrzejczaka, i riksza, którą kierował Piotr Rytkowski. Przedwojenna codzienność wróciła również dzięki gazeciarzom– w tej roli wystąpili Hubert Nowacki i Kacper Buczkowski, którzy zajęli się kolportażem współczesnej krośniewickiej prasy. Natomiast aktorzy Teatru- Nie- Za- Wielkiego (Justyna Szadkowska, Zuzanna Przygodzka, Zbigniew Firadza i gościnnie Paweł Górnik) oczytali teksty oryginalnych ogłoszeń matrymonialnych zamieszczonych w przedwojennych gazetach. Katarzyna Stasiak i Daniel Nowak wystąpili w roli kelnerów i zadbali o to, by wszyscy artyści– goście kawiarni czuli się komfortowo.

Jubileusz chóru podsumował 10 lat działalności zespołu, ale program był w całości nowy, przygotowany od podstaw. Nie wracano w nim do osiągnięć zespołu i opracowanych wcześniej utworów, bowiem poprzedni jego jubileusz, z okazji 5. rocznicy istnienia, miał właśnie formę retrospektywnego benefisu. Działalność grupy i jej osiągnięcia zostały przypomniane w formie prezentacji multimedialnej utrzymanej w konwencji niemego kina, a emisji towarzyszyła muzyka grana na żywo przez Zbigniewa Mereckiego.

Chór powstał jesienią 2006r., gdy dyrektorem instytucji była Magdalena Konczarek. Jeszcze tego samego roku debiutował, prezentując program bożonarodzeniowy pt. ,,A Słowo Ciałem się stało”. Warto podkreślić, że dekada istnienia zespołu to dobry czas dla krośniewickiej kultury. To wiele pamiętnych programów świątecznych i patriotycznych, wiele Mszy św. z chóralną oprawą, a także koncerty tematyczne, przygotowane we współpracy z innymi sekcjami GCKSiR lub samodzielnie, to występy w domach opieki i wyjazdy na przeglądy organizowane przez domy kultury. W ciągu tych 10 lat w składzie chóru występowało ponad 50 osób– od gimnazjalistów po osoby dojrzałe. Niezaprzeczalną wartością tej grupy zawsze była i jest wielopokoleniowość. Ogromnym atutem jest także dystans do siebie samych chórzystów, dzięki czemu nie unikają oni kostiumu, są gotowi na różne sceniczne kreacje, a przy tym dobrze się bawią. Drodzy Chórzyści, róbcie swoje, zawsze z uśmiechem.

W jubileuszowym programie wystąpił chór A’cappella w składzie:

Aleksandra Kołodziejska - dyrygentka

Magdalena Mitlas- Kostrzewa

Renata Marciniak- Firadza

Aleksandra Grzelak

Mariola Łukomska

Janina Arent

Angelika Cieślińska

Weronika Bednarek

Angelika Filipiak

Marlena Filipiak

Zuzanna Ożarek

Małgorzata Sokołowska

Dorota Klarzak

Magdalena Kołodziejska

Marlena Reptowska

Anna Galicka

Anna Kaczuba

Katarzyna Brewińska

Małgorzata Przygodzka

Łukasz Marciniak

Leszek Pawłowski

Robert Krzeszewski

Gminne Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji serdecznie dziękuje Chórzystom za 10 lat aktywnej działalności, za wkład w tworzenie krośniewickiej kultury, za poświęcony czas i nie zakopany talent, dzięki któremu słuchacze mogą się czasem wzruszyć, a czasem uśmiechnąć.

Serdeczne podziękowania GCKSiR kieruje również do wszystkich, którzy wzięli udział w koncercie, użyczyli elementów scenografii lub w jakikolwiek inny sposób przyczynili się do zorganizowania jubileuszu.

google round logo   Zdjęcia - Julita Szczepankiewicz
 google round logo  Zdjęcia - GCKSiR