W tym roku festiwal to nie tylko uczty muzyczne, ale także „EKOwędrówki”, dzięki którym ich uczestnicy mogli poznać osobliwości przyrodnicze miejscowości, w których odbywały się koncerty. Zwieńczeniem wycieczek było sadzenie drzew w ramach akcji „Dom dla dźwięków natury”. Wzięli w niej udział przedstawiciele miejscowych władz, reprezentacja Filharmonii Łódzkiej oraz uczestnicy wycieczek ekologicznych i mieszkańcy miast – gospodarzy festiwalu. Nie inaczej było w Krośniewicach. Tuż po godzinie 18:30 na skwerze miejskim burmistrz Julianna Barbara Herman w asyście miejscowych i przybyłych z Łodzi miłośników przyrody posadziła klon kolumnowy (nieopodal pomnika gen. W. Andersa), po czym wszyscy zebrani przeszli do kościoła, gdzie o godzinie 19:00 rozpoczął się koncert sekstetu ProMODERN. Zespół wykonał kompozycje do sonetów Williama Shakespear`a autorstwa współczesnych polskich twórców – m.in. Krzesimira Dębskiego, Krzysztofa Herdziona, Stanisława Moryto, Tomasza Opałki, Dariusza Przybylskiego, Macieja Zielińskiego.
Koncert na sześć głosów a’cappella nie był łatwy, ale – jak powiedziała jedna ze słuchaczek – ,,wystarczyło zamknąć oczy…”, otworzyć się na to, co niesie ze sobą muzyka tak inna od tego, czego słuchamy na co dzień. Głosy splatały się w jedno, tworząc nieziemską harmonię. ,,Galaktikos…” – tak ksiądz proboszcz Tomasz Jackowski określił efekt działań wokalnych zespołu. Była to wielka uczta dla duszy i okazja, by podziwiać, jak zdolnych mamy śpiewaków. Wykonawcy nie wspierali się akompaniamentem, korzystali jedynie z kamertonów, by zachować czystość dźwięków, co jest podstawą harmonii, a dzięki swojemu talentowi i żmudnej pracy w ramach przygotowań zaprezentowali koncert piękny i poruszający. ProMODERN to zresztą zdobywca dwóch ,,Fryderyków” w swojej dziedzinie (2015r., płyta ,,Where are you. Pieces from Warsaw”) i wielu nagród na festiwalach muzyki współczesnej, więc wykonawca najwyższej klasy.
Krośniewice są jedyną miejscowością w powiecie kutnowskim goszczącą festiwal. W ubiegłym roku wystąpił zespół Gęsty Kożuch Kurzu, a koncert nosił tytuł ,,Folkowa tradycja”, w tym roku zaprezentowano przeciwległy muzyczny biegun – nowoczesność w zakresie kompozycji i wykonawstwa. Co usłyszymy za rok? Nie wiadomo. Z pewnością jeśli Krośniewice znajdą się wśród przyszłorocznej dwudziestki festiwalowych miejscowości, warto zarezerwować sobie jeden wakacyjny wieczór, żeby skorzystać z tego, co niesie ze sobą muzyka na najwyższym poziomie wykonawczym. Warto również wybrać się na koncert do innych miejscowości. ,,Kolory Polski” to festiwal, na którym pojawia się różnorodny repertuar – od klasyki (w tym roku w Tumie królował barok – piękny koncert!) po występ znakomitej wokalistki jazzowej Moniki Bożym (w Siedlątkowie) czy bałkańskie rytmy zespołu Sokół Orkestar (w Lipcach Reymontowskich). Współpraca z Filharmonią Łódzką zaowocowała już kilkoma wyjazdami mieszkańców na koncerty i kilkoma koncertami zespołów kameralnych na krośniewickiej scenie, zawsze ze znakomitymi ocenami odbiorców. W kolejnym sezonie kulturalnym z pewnością nie zabraknie tego rodzaju propozycji w ofercie GCKSiR.
Gminne Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Krośniewicach serdecznie dziękuje miejscowym współorganizatorom koncertu – Pani Burmistrz Juliannie Barbarze Herman i pracownikom Urzędu Miejskiego w Krośniewicach oraz Księdzu Proboszczowi Tomaszowi Jackowskiemu i pracownikom Parafii Krośniewice, a także Pani Marii Lewandowskiej- Pacuk i jej współpracownikom za pomoc w przygotowaniach do posadzenia klonu w ramach akcji ,,Dom dla dźwięków natury”.
![]() |
zdjęcia |