Funkcje gospodarzy dożynek pełnili burmistrz Julianna Barbara Herman, przewodniczący Rady Miejskiej Sławomir Kępisty i ksiądz proboszcz Tomasz Jackowski.
Starościną tegorocznych dożynek była Janina Jędrzejczak – mieszkanka Krośniewic, właścicielka 16 ha ziemi, na której uprawiane jest przede wszystkimzboże, pasjonatka koni, prowadząca wspólnie z mężem ich hodowlę od 20 lat. Starostą był Jan Pieniążek – właściciel gospodarstwa rolnego o areale 100 ha, nakierowanego przede wszystkim na produkcję mleka, ale też prowadzącego hodowlę bydła opasowego, uprawię rzepaku, pszenicy, buraków cukrowych; w ubiegłym roku w gospodarstwie zastosowana została tzw. uprawa pasowa gleby.Starostowie przynieśli do kościoła dorodny bochen chleba i bukiet zbóż, a przewodniczący Rady Miejskiej – koszyk wypełniony zbożem na przyszły siew. Natomiast delegacje sołectw przygotowały wieńce i kosze dożynkowe – w tym roku były to reprezentacje Jankowic, Kajewa, Kop, Szubska Dużego i Szubska Towarzystwo, Witowa, Wymysłowaoraz Osiedli nr 4 i 6 w Krośniewicach. Dożynkowy orszak procesjonalnie został wprowadzony do kościoła w takt tradycyjnej pieśni ,,Plon niesiemy, plon”, po czym nastąpiła prezentacja wieńców.
Msza św. miała niezwykle uroczysty charakter, gdyż koncelebrowali ją proboszczowie wszystkich parafii położonych na terenie gminy – ks. Tomasz Jackowski (Krośniewice), ks. Krzysztof Kuśmirek (Nowe) i ks. Włodzimierz Wroński (Miłonice), a gościem honorowym uroczystości był ks. kanonik Jacek Drzewiecki, poprzedni proboszcz krośniewickiej parafii. Uroczysta oprawa Mszy – czytania liturgiczne, procesja z darami,śpiew w wykonaniu Chóru Seniorów ,,Młodzi Duchem” – wszystkie te elementy przekonywały, że zebrani w kościele wierni uczestniczą w ważnym wydarzeniu, a obecność aż czterech kapłanów przy krośniewickim ołtarzu dodawała mocy i podziękowaniom, i prośbom rolników. Na zakończenie liturgii poświęcono chleb, ziarno, wieńce i tradycyjnie podzielono się chlebem.
Po Mszy św. ruszył korowód dożynkowy, wyjątkowo okazały tego roku. Pierwszym zaprzęgiem, prowadzonym przez Zbigniewa Jędrzejczaka w uroczej salonowej stylizacji,podróżowali Starostowie i ks. Wojciech Kluska – wikariusz tutejszej parafii. Gospodarze dożynek i gość honorowy – ks. Jacek Drzewiecki dojechali na plac dożynkowy pięknym powozem prowadzonym przez Leszka Fortuńskiego (niczym z wiersza K.I. Gałczyńskiego – ,,(…) zaczarowana dorożka, zaczarowany dorożkarz, zaczarowany koń”). Bryczką powożoną przez Wojciecha Pawłowskiego na plac dożynkowy zajechały osoby pełniące funkcje w społeczności lokalnej – radne, sołtyski. Wieńce przewieziono na przyczepie ciągnikowej MZGKiM w Krośniewicach odświętnie ustrojonej (traktor prowadził Mariusz Łuczak), a autobus gminny przewiózł seniorów (za sterami Zdzisław Turowski). Korowód zamykały samochody służbowe – straży pożarnej z druhami miejscowej OSP, którzy wcześniej zabezpieczali parking, i auto miejscowej policji.
Na placu dożynkowym nastąpiła ponowna prezentacja wieńców. Następnie głos zabrała burmistrz Julianna Barbara Herman, która podkreśliła wagę rolnictwa, podziękowała ludziom wsi za trud i wyraziła wdzięczność wszystkim mieszkańcom, którzy przyczynili się do przygotowania uroczystości dożynkowych. Głos zabraliteż goście – poseł Paweł Bejda i Robert Baryła, z ust których również popłynęły słowa podziękowań dla ludzi związanych z pracą na roli. Wszyscy zgromadzeni na placu dożynkowym podzielili się poświęconym chlebem.
Po zakończeniu obrzędów przyszła pora na przyśpiewki dożynkowe – wykonał je chór A’cappella, a przygrywała kapela Krośniewiacy. Następnie Zespół Pieśni i Tańca ,,Boruta”, działający przy Miejskim Ośrodku Kultury w Zgierzu, zaprezentował program złożony z utworów pochodzących z różnych regionów Polski.Po pięknym ludowym programie młodych artystów ze Zgierza wystąpiła orkiestra dęta GCKSiR, prezentując znakomite współczesne utwory i zachęcając dzieci oraz młodzież do poszukiwania swojej pasji i rozwoju muzycznego w jej szeregach w nadchodzącym sezonie kulturalnym.
Kolejny wykonawca –zespół Lesiokizaserwował program folkowy. Muzycy tej grupy łączą tradycje lasowiackie, w których dominowały utwory radosne, o szybkim tempie, z nowoczesnymi brzmieniami disco. Grupa działa od kilku lat. Zyskała uznanie dzięki nowoczesnemu podejściu do starych, często zapomnianych, tanecznych i biesiadnych melodii oraz dzięki własnym przebojowym kompozycjom. Lesioki mają na koncie debiutancką płytę pod tytułem „Gra i buczy”. Obecnie pracują nad nowym materiałem, który zwiastują single ,,Malinowe usta" „Słodka” Wszyscy hey” ,,Jesteś ty” ,,Szalona miłość" oraz ,,Dżołana”. Lesioki to uczestnik programu DISCO STAR w Telewizji POLO TV. Zespół można oglądać oraz usłyszeć w największych stacjach muzycznych w Polsce, m.in: Polo TV, Disco Polo Music, Polsat, TV DISCO, ITV a także w programach stacji radiowych, min: VOX FM i wielu innych. Występ Lesioków spodobał się publiczności, która znakomicie bawiła się przy ciekawie zaaranżowanej muzyce tego zespołu.
Po koncercie folkowym przyszła pora na muzykę w stylu rock polo, czyli występ Sławomira. Sławomir Zapała –gwiazda wieczoru – to człowiekorkiestra! Śpiewa, koncertuje w całej Polsce oraz gra w popularnych filmach i serialach. Ukończył szkołę teatralną w Krakowie i jest przede wszystkim aktorem.Swoją karierę rozpoczął w 2004 roku, natomiast pierwsze kroki na muzycznej scenie stawiał w Nowym Jorku, gdzie zdobył fanów i uznanie – szczególnie wśród polskich kierowców ciężarówek. Do swojego pierwszego teledysku wydanego w Polsce zaprosił wielkie gwiazdy naszego kina: Ewę Kasprzyk, Krzysztofa Kiersznowskiego, Lecha Dyblika czy Witolda Dębickiego.Sławomir Zapała na kinowych i telewizyjnych ekranach pojawiał się w takich filmach jak ,,Karol – człowiek, który został papieżem” ,,33 sceny z życia” ,,Popiełuszko” ,,Pod mocnym aniołem”. Poza tym regularnie grywa epizodyczne i drugoplanowe role w serialach (np. ,,Czas honoru” ,,Prawo Agaty”,,Ojciec Mateusz” ,,Na dobre i na złe”,,Świat Według Kiepskich”). Nie stroni również od kabaretu. Sławomir wystąpił też w najnowszej edycji programu ,,Twoja twarz brzmi znajomo”, gdzie mógł połączyć swoje talenty – aktorski i muzyczny. Koncerty takie jak krośniewicki to także dla niego możliwość kreacji. Artysta nie ukrywa, że muzyk Sławomir, gwiazda nurtu rock polo, to jedna z jego ról. Krośniewicka publiczność sama mogła zdecydować, czy woli w Sławomirze widzieć aktora kreującego rolę szalonego wokalisty, czy też odrzuca cudzysłów i na serio bierze jego propozycje muzyczne. Faktem jest, że Sławomir – aktor czy Sławomir – wokalista potrafił dobrać sobie świetnych muzyków (szczególnie uwagę przykuwał gitarzysta Piotr Aleksandrowicz). Krośniewicki akcent koncertu to jego finał – prezent od GCKSiR w postaci worka ziemi (niczym z Kargulowych i Pawlakowych Krużewnik)jako odpowiedzi na skargę ,,…ni mom hektara” orazgrawerton z wizerunkiem Sławomira w jego własnych szatach (pomysł Magdaleny Mitlas – Kostrzewy). Koncert artysty w Krośniewicach był udany, a publiczność, licznie zgromadzona, bawiła się znakomicie.
Po Sławomirze sceną zawładnął Waldemar i jego Rocco Band, gdyż ostatni punkt dożynkowego programu tozabawa taneczna.Popołudnie było wietrzne, spadł nawet deszcz, ale wieczór przyszedł spokojny, w miarę ciepły, toteż wszyscy chętni bawili się do północy.
GCKSiR w programie dożynek zwykle umieszcza warsztaty, które przywracają pamięć o wiejskich rzemieślnikach i popularyzują rękodzieło. Tym razem można było spróbować wikliniarstwa, papieroplastyki i innych technik rękodzielniczych. Cezary Jeziorski jak co roku na oczach widzów wypiekał chleb w swoim mobilnym piecu, a produkt tych działań degustowali dożynkowi goście (pyszny chleb ze smalcem i z ogórkiem!). Degustować można było również kefiry Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Krośniewicach. Do dekoracji dożynkowej z motywem pasieki jak ulał pasowało stoisko oferujące różnorodne miody. Współczesne akcenty wiedzy rolniczej można było znaleźć na stoisku miejscowych doradców ODR.
Dzieci z pewnością najbardziej ucieszył plac zabaw – rowerki wodne, nadmuchiwany tor przeszkód, basen z piłkami i krowa, którą można było doić całe popołudnie, aż do 20.00. Atrakcją dla dzieci była też wata cukrowa i popcorn przygotowany przez radnych Rady Miejskiej przy użyciu urządzeń zakupionych przez nich i przekazanych GCKSiR, a na okoliczność dożynek wypożyczonych od instytucji.
Pogoda nie do końca dopisała, toteż nie odbyły się dożynkowe konkursy, które zawsze tak urozmaicają program tych imprez. Niestety, z powodu wiatru męskie siły GCKSiR odpowiedzialne za ten element zostały wykorzystane przy scenie (zmienne warunki atmosferyczne wymagały natychmiastowych działań w celu uniknięcia uszkodzenia plandeki lub całej sceny), a dodatkowo rywalizacja nie mogła być prowadzona na mokrej trawie ze względu na bezpieczeństwo uczestników, toteż z żalem zaniechano tego elementu. Za rok, przy lepszej aurze, wykorzystane zostaną pomysły, które w tym roku nie miały szansy zaistnieć.
Dożynki w Krośniewicach, zorganizowane po raz kolejny jako wspólna impreza miasta i wsi, przeszły do historii. Było to udane Święto Plonów dzięki zaangażowaniu wielu środowisk i licznych mieszkańców. Ważne jest, aby przy okazji przygotowań do imprez takich jak ta integrowała się społeczność, bo o wiele łatwiej bawić się wspólnie niż wspólnie pracować. GCKSiR jako główny realizator przedsięwzięcia składa serdeczne podziękowania instytucjom i osobom, które z życzliwością podeszły do próśb i podzieliły się – jedne zasobami, inne kadrami, jeszcze inne poświęciły swój czas na wyplatanie wieńca czy przygotowanie kosza, a wielu przekazało dobre słowo, które zawsze motywuje, zachęca do pracy i przekonuje, że opłaca się trud, bo odbiorcy dostrzegają pomysły i wysiłek. Urządziliśmy piękne dożynki, proszę Państwa, wspólnie!
Gminne Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Krośniewicach serdecznie dziękuje:
- Pani Burmistrz Juliannie Barbarze Herman, księdzu Proboszczowi Tomaszowi Jackowskiemu oraz Przewodniczącemu Rady Miejskiej Sławomirowi Kępistemu za sprawowanie funkcji gospodarzy dożynek;
- Państwu Janinie Jędrzejczak i Janowi Pieniążkowi za sprawowanie funkcji Starostów i polską gościnność,
- Księdzu Proboszczowi Tomaszowi Jackowskiemu i całej ekipie, która przygotowała dożynkową dekorację kościoła – za pomysł, jego realizację i poczucie humoru;
- Twórcom wieńców i delegacjom, które przyniosły je na dożynki:
- z sołectwa Jankowice: rodzinom Państwa Kołodziejskich
i Rączkowskich – za przygotowanie ,,wozu obfitości” oraz Hubertowi Kołodziejskiemu i Krzysztofowi Rączkowskiemu za godne prezentowanie tego dzieła;
- z sołectwa Kajew: Grażynie Koczaskiej – głównej wykonawczynii zespołowi w składzie: Mariola Szymczak, Helena Koczaska, Janina Górska, Beata i Wojciech Czerwińscy, Krystyna Rybicka, Bożena Mazurek, Teresa Jacek, Anna Wawrzyniak oraz delegacji, która przyniosła wieniec – Grażynie Koczaskiej, Marioli Szymczak, Helenie Koczaskiej i Janinie Górskiej;
- z sołectwa Kopy – Państwu Alinie Kucharskiej, Iwonie Rytczak, Renacie Błaszczyk, Krystynie Sipińskiej, Jackowi Błaszczykowi, Pawłowi Kucharskiemu i Mariuszowi Bielickiemu; panie z tego zespołu wystąpiły też w delegacji sołectwa;
- z sołectwa Szubsk Duży i Szubsk Towarzystwo – Paniom Grażynie Stefaniak i Annie Zachmac, które przygotowały i przyniosły wieniec;
- z sołectwa Witów – rodzinie Państwa Szadkowskich za przygotowanie wieńca, a państwu Annie Jadczak i Markowi Szadkowskiemu za reprezentowanie sołectwa;
- z sołectwa Wymysłów Paniom Małgorzacie Wlazińskiej, Lucynie Kuciapskiej, Emilii Waszkiewicz i Justynie Piotrowskiej – wykonawczyniom i reprezentantkom zarazem;
- z Osiedli nr 4 i 6 w Krośniewicach Paniom Aleksandrze Tylak, Małgorzacie Moruzgale i Jadwidze Piotrowskiej; w delegacji osiedli wystąpiły Panie Agnieszka Tylak i Jadwiga Piotrowska;
- Osobom w różny sposób wspierającym działania pracowników GCKSiR przygotowujących dożynkowe dekoracje:
- Dariuszowi Darmasikowi (,,Ile potrzeba?”),
- Zbigniewowi Firadzy (,,Z pszczołami czy bez?”),
- Tomaszowi Bobrowskiemu (,,Nie ma problemu, będziemy działać”),
- Michałowi Walczakowi, który przywiózł i odwiózł słomiane belki, a potem wsparł miłym słowem, gdy brakowało już sił ekipie wykonawczej,
- Marii Lewandowskiej - Pacuk,
- Beacie Czerwińskiej,
- Gracjanowi Wiśniewskiemu,
- Emilii Waszkiewicz,
- Elżbiecie Kacprzak,
- Stanisławowi Malarskiemu,
- wszystkim osobom, które choćby w najmniejszym stopniu przyczyniły się do powstania dekoracji sceny;
- Panom prowadzącym pojazdy dożynkowe:
- Zbigniewowi Jędrzejczakowi,
- Leszkowi Fortuńskiemu,
- Wojciechowi Pawłowskiemu,
- Mariuszowi Łuczakowi,
- Zdzisławowi Turowskiemu;
- Artystom amatorom, którzy uświetnili uroczystości dożynkowe:
- Chórowi Seniorów ,,Młodzi Duchem”,
- Chórowi A’cappella,
- Kapeli Krośniewiacy,
- Młodzieżowej Orkiestrze Dętej;
- Sponsorom – za przekazanie wpłat finansowych:
- Zakładowi Usług Komunalnych w Krośniewicach,
- Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko -Własnościowej ,,Przyszłość” w Krośniewicach,
- Bankowi Spółdzielczemu w Krośniewicach,
- Firmie Rol-Głaz s.c.w Głaznowie,
- Firmie Transport i Spedycja Krystian Żebrowski,
- Spółce Wodnej Krośniewice Morawce,
- Firmie Serwis Samochodowy Szydłowski i Syn s.c.,
- FirmieTransport Samochodowy Tomasz Bobrowski Krośniewice;
- Prywatnym ofiarodawcom:
- Beacie Mitlas,
- Stanisławowi Malarskiemu,
- Zbigniewowi Szadkowskiemu,
- Arkadiuszowi Borowskiemu,
- Gabrieli Jankowskiej
- Katarzynie i Rafałowi Kotlińskim,
- Rodzinie Państwa Kołodziejskich;
- Sponsorom rzeczowym – właścicielom następujących sklepów i firm oraz prywatnym ofiarodawcom:
- Firmie ,,Bar u Bogusi” w Bzówkach
- PiekarniJeziorscy w Krośniewicach,
- Juliannie Barbarze Herman,
- Sławomirowi Kępistemu,
- Jakubowi Krygierowi,
- Radnym Rady Miejskiej,
- Salonowi Kosmetycznemu Sekret Urody – Ewelina Marciniak,
- Firmie Handlowo - UsługowejDekorama– Piotr Paużewicz,
- Sklepowi Ogrodniczemu KAMAM,
- Sklepowi Wielobranżowemu Tosia – Halina Prętkiewicz,
- Auto Części Krajewski – Marcin Krajewski,
- Auto Kosmetyka AGM – Anna i Bartosz Mordzakowie,
- Kwiaciarni – Aldona i Andrzej Mordzakowie,
- Salonowi Fryzjerskiemu Katarzyna Jaskólska,
- Sklepowi Spożywczo - Przemysłowemu Dariusz Antczak,
- Młyn sp. j. Topola Królewska - Bogusław Grecki
- Sklepowi Wielobranżowemu Hurt- Detal Waldemar Mieczkowski,
- Firmie Hurt Pap Export Import Paweł Lewandowski Spółka Jawna Kutno,
- Ilonie i RafałowiPrętkiewiczom,
- Firmie Gaz Filipiak;
- Radnym, którzy dzielnie kręcili watę i częstowali popcornem:
- Jadwidze Piotrowskiej,
- Beacie Czerwińskiej,
- Gracjanowi Wiśniewskiemu,
- Markowi Smolczewskiemu,
- Wojciechowi Wolniewskiemu,
-Janowi Kacprowiczowi,
- Markowi Krysiakowi,
- Andrzejowi Konwerskiemu;
- Firmom, instytucjom komunalnym, organizacjom i osobom, które udzieliły pomocy rzeczowej lub wsparcia osobowego:
- Burmistrzowi Krośniewic,
- Pracownikom Urzędu Miejskiego w Krośniewicach,
- Miejskiemu Zakładowi Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Krośniewicach,
- Strażakom OSP w Krośniewicach,
- Policjantom z Komisariatu Policji w Krośniewicach,
- Zespołowi Szkół nr 1 w Krośniewicach,
- Szkole Podstawowej nr 1 w Krośniewicach,
- Strażakom OSP w Kajewie, w Kopach oraz Stowarzyszeniu Gospodyń Wiejskich w Szubsku Dużym,
- Ewelinie Piotrowskiej,
- Jackowi Chrzanowieckiemu – człowiekowi z bezproblemowym podejściem do zadań, a takich ludzi nam potrzeba!
- Pracownikom ODR w Krośniewicach.
Serdeczne Podziękowania GCKSiR kieruje do wszystkich osób, które w jakikolwiek sposób przyczyniły się do przygotowania Dożynek Gminno- Parafialnych w Krośniewicach.
![]() |
zdjęcia |