Trudne tematy podejmowane przez zaproszonego gościa dawały do myślenia. Treści profilaktyczne i wychowawcze przekazane były w ciekawy sposób, chwilami mogły nawet wydawać się kontrowersyjne, ale może w dzisiejszych czasach trzeba szokować, by dotrzeć do młodych ludzi. Dobromir szokował prawdą. Chyba nie było na sali osoby, która pozostała obojętna wobec tego, co usłyszała i wyszła ze spotkania bez jakichkolwiek przemyśleń.
Dobromir Mak Makowski to człowiek, który na własnej skórze doświadczył, co to znaczy sięgnąć dna, udało mu się od niego odbić i od kilku lat opowiada swoją historię ku przestrodze innych, przede wszystkim młodych osób. Pochodzi z patologicznego, rozbitego domu. Matka była prostytutką, a ojciec alkoholikiem. Już we wczesnym dzieciństwie trafiał do domu dziecka, pogotowia opiekuńczego, instytucji pomocowych, które często tylko pogłębiały jego demoralizację. Narkotyki, agresja, przemoc, brak zasad i wartości prowadziły do upadku i wyzbywania się własnego człowieczeństwa oraz narastającego braku szacunku do innych ludzi. Takie życie w końcu musiało zacząć „uwierać”. Brak perspektyw, brak poczucia sensu spowodowały głośne wołanie o pomoc i zwrócenie się do Boga, w którego istnienie do tej pory nie chciał wierzyć. Z czasem jednak wiara, doświadczenie Boga i wsparcie uzyskane od kilku mądrych osób spotkanych na życiowej drodze zaczęły odmieniać Dobromira, który w końcu zerwał z przeszłością i ciężko pracując nad sobą, zaczął walczyć o przyszłość.
Dziś jest mężem i ojcem trójki dzieci, pedagogiem i nauczycielem wychowania fizycznego, twórcą projektu RapPedagogia oraz założycielem Fundacji Młodzi dla Młodych i Centrum Młodzieżowego w Pabianicach. Angażuje się i wspiera wiele projektów mających na celu obudzenie pasji w młodych ludziach i zmotywowanie ich do stawiania sobie wymagań. Pokazuje, że nie warto chodzić na łatwiznę, ale należy wyznaczać sobie w życiu ambitne cele, opierać się na wartościach, mieć zasady, a przede wszystkim myśleć i nie dawać sobą manipulować.
Dobromir Mak Makowski napisał biograficzną książkę pt. „Wyrwałem się z piekła”, która została wydana przez Wydawnictwo Znak w 2017r. (można ją wypożyczyć w Bibliotece Publicznej w Krośniewicach). Jest wokalistą hiphopowym, a muzyka tego nurtu stała się dla niego pasją i narzędziem pracy. Młodzież uczestnicząca w spotkaniu miała okazję wysłuchać kilku autorskich utworów.
Spotkanie zakończyło się wręczeniem nagród zwycięzcom konkursu profilaktycznego ,,Bezproblemowi" skierowanego do gimnazjalistów i licealistów, których zadaniem było wykonanie ulotki promującej życie beż uzależnień.
![]() |
zdjęcia |