Tematem przewodnim programu były trendy dwudziestolecia międzywojennego – zarówno te dotyczące ubiorów, jak i mód wpływających na inne dziedziny życia. Widowisko rozpoczęło się od prezentacji strojów dziennych i wieczorowych, damskich i męskich, wykorzystywanych na co dzień i od święta w okresie Drugiej Rzeczypospolitej. Był to pokaz ubiorów oferowanych przez Dom Handlowo- Konfekcyjny Braci Jabłkowskich w Warszawie. W roli właścicieli magazynu wystąpili Paweł Górnik i Rafał Ślusarczyk, a na wybiegu można było podziwiać panie i panów należących do chóru A'cappella oraz aktorki i aktorów Teatru Nie- Za- Wielkiego.
Druga część widowiska miała formę programu muzyczno- teatralnego z elementami edukacyjnymi. Konferansjerzy (P. Górnik, R. Ślusarczyk) wprowadzili widzów do świata dwudziestolecia międzywojennego i przybliżyli im ciekawe zjawiska tego okresu, poczynając od mody damskiej i męskiej, poprzez zamiłowanie do zabawy, rozwój turystyki i różnych form wypoczynku, fascynację kinem, rozkwit teatrzyków i kabaretów, aż po zainteresowanie polityką. Wszystkie te zjawiska znalazły swoje odbicie w piosenkach i skeczach tamtego czasu, toteż zilustrowano je takimi właśnie tekstami kultury. Chór A'cappella, Dziecięca Grupa Wokalna oraz soliści zaprezentowali piękne utwory pochodzące z lat 20. I 30. minionego wieku, a grupa teatralna – skecze napisane dla kabaretu przez Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego oraz Juliana Tuwima. Wokalistom i aktorom towarzyszyli muzycy – Zbigniew Merecki, Martyna Baranowska i Stanisław Stokfisz.
Organizatorzy programu poprosili widzów o przybycie w kapeluszach, bowiem ten element stroju uchodzi za atrybut elegancji damskiej i męskiej. W przerwie koncertu osoby, które pozytywnie odpowiedziały na tę propozycję, pozowały do wspólnych zdjęć.
Widowisko przybliżyło widzom klimat Drugiej Rzeczypospolitej, ale nie był to obraz pełny. W programie spektaklu uwzględniono to, co czas międzywojnia przyniósł ciekawego z punktu widzenia współczesnego odbiorcy. Widzowie mogli więc dobrze się bawić, a powszechny optymizm to także cecha dwudziestolecia, bowiem Polacy po 123 latach życia pod zaborami umieli cieszyć się nie tylko wolnością, ale codziennością w ogóle.
Spektakl ,,Wdzięk, szyk, szarm, styl…” był drugim z kolei wydarzeniem zorganizowanym w ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości (wcześniej koncert ,,Kolęda z historią w tle”, zaprezentowany 6 i 7 stycznia).
Wystąpili:
Lektorzy:
Rafał Ślusarczyk
Paweł Górnik
Chór A'cappella pod kierunkiem Aleksandry Kołodziejskiej w składzie:
Magdalena Mitlas- Kostrzewa
Aleksandra Grzelak
Zuzanna Pilatowicz
Janina Arent
Angelika Cieślińska
Weronika Cichocka
Angelika Filipiak
Marlena Filipiak
Anna Galicka
Anna Kaczuba
Katarzyna Ślusarczyk
Małgorzata Przygodzka
Janusz Grzelak
Robert Krzeszewski
Tomasz Ptak
Grzegorz Janakowski
Gościnnie –
Anna Winkler
Waldemar Hyzopski
Soliści:
Aleksandra Kołodziejska
Anna Kaczuba – debiut solowy
Magdalena Mitlas- Kostrzewa
Angelika Filipiak
Marlena Filipiak
Anna Winkler
Janusz Grzelak – debiut solowy
Grzegorz Janakowski
Waldemar Hyzopski
Tomasz Ptak
Robert Krzeszewski
Muzycy:
Zbigniew Merecki – pianino
Martyna Baranowska – skrzypce
Stanisław Stokfisz – akordeon
Teatr Nie- Za- Wielki w składzie:
gościnnie – Janina Włodarczyk
Justyna Szadkowska
Katarzyna Brewińska
Paulina Wiśniewska
Zofia Chmielecka
Rafał Ślusarczyk
Zbigniew Firadza
Adam Cichacz
Jakub Pietrowski
Jakub Górski
Grzegorz Janakowski
Janusz Grzelak
Robert Krzeszewski
Tomasz Ptak
Alicja Hyzopska w roli Dziecka – debiut sceniczny
Dziecięca Grupa Wokalna w składzie:
Katarzyna Hyzopska
Lena Kupczyk
Karolina Nijakowska
Julia Malicka
Scenografia i oświetlenie:
Magdalena Mitlas- Kostrzewa, Janina Arent, Justyna Szadkowska, Piotr Rytkowski, Damian Wacławski
Kostiumy:
Marzena Ziółkowska, Janina Arent, Justyna Szadkowska, Magdalena Mitlas- Kostrzewa
Fryzury i makijaż retro:
Anna Winkler
Angelika Gomulak
Serdeczne podziękowania GCKSiR kieruje do osób oraz instytucji, które wypożyczyły kostiumy, rekwizyty i elementy scenografii, m.in. dla państwa
Bożeny Maślanej
Emilii Waszkiewicz
Pawła Stępnia
Zbigniewa Firadzy
oraz Centrum Teatru Muzyki i Tańca w Kutnie
i Przedszkola Miejskiego w Krośniewicach
Szanowni Państwo,
Juliusz Kaden- Bandrowski, opisując nastrój Polaków po zdobyciu niepodległości, nazwał go ,,radością z odzyskanego śmietnika”. Dzięki Państwa pracy i talentowi mogliśmy pokazać urok dwudziestolecia międzywojennego. Bo w tym ,,śmietniku” rodziły się wartościowe teksty i piękne melodie, a ludzie cieszyli się życiem. Dziękuję za wszystko i życzę umiejętności dostrzegania urody zwyczajnego dnia, bo nasza codzienność też bywa piękna, nawet męczące próby. Jestem zaszczycona, że mogłam dzielić z Państwem ten czas.
Spektakle były urokliwe, zwłaszcza niedzielny, gdy minęło premierowe napięcie. Gdyby na moim miejscu był Janusz Józefowicz, wszyscy gralibyście w Buffo! Myślę, że to nie koniec tej przygody.
Małgorzata Przygodzka
![]() |
zdjęcia |