13 maja 2018 (niedziela)

Scenariusz koncertu napisał ks. biskup Józef Zawitkowski, a wykonały go chóry Cantores Cordis Iesu ze Skierniewic oraz Chór Towarzystwa Śpiewaczego Ziemi Sochaczewskiej pod dyrekcją Ewy Szałapskiej. Teksty mówione – komentarze i fragmenty poezji zaprezentowała młodzież ze Skierniewic i z Makowa pod kierunkiem Renaty Wójcik. Ważnym elementem programu była również prezentacja multimedialna – obrazy, zdjęcia i fragmenty filmów stanowiły dopełnienie recytowanych tekstów i pieśni. Nad realizacją całego projektu czuwał Eugeniusz Włoczyk.

Koncert to podróż przez ponadtysiącletnie dzieje naszego państwa z podkreśleniem znaczenia wiary i tradycji dla zachowaniu tożsamości narodowej. W programie znalazły się fragmenty wierszy patriotycznych polskich poetów i najważniejsze dla naszego narodu pieśni – od ,,Bogurodzicy” po ,,Rotę”, ,,Mazurek Dąbrowskiego” i ,,Czerwone maki na Monte Cassino”. Nie zabrakło także modlitewnych pieśni, w których Polacy prosili Boga o wolność lub za nią dziękowali. Przypomniano kluczowe dla naszej historii wydarzenia historyczne, wspomniano rodaków, których postawa stanowi wzór odwagi, niezłomności i prawości, jak Michał Drzymała, Jadwiga Siedzikówna ,,Inka”, rotmistrz Witold Pilecki czy ojciec Maksymilian Kolbe. Podkreślono też rolę kardynałów Augusta Hlonda i Stefana Wyszyńskiego oraz znaczenie wyboru i całego pontyfikatu papieża Jana Pawła II dla kształtowania się sytuacji w kraju i zmian, które nastąpiły, gdy zstępujący Duch ,,odnowił oblicze ziemi, tej ziemi”.

Dla krośniewiczan, którzy obejrzeli program, niedzielny wieczór z pewnością był pełen emocji. Wyprawa w głąb polskiej historii to nie jest przyjemna wycieczka, bo tyle w niej bolesnych kart, jednak ciesząc się niepodległością, musimy od czasu do czasu wybierać się w tę podróż i przypominać sobie, komu zawdzięczamy życie w niepodległym kraju. Koncert pt. ,,Wolność krzyżami się mierzy” był wartościowy i poruszający. Pięknie wykonane pieśni chóralne i dziecięce występy solo, młodzież z zaangażowaniem wygłaszająca teksty – wszystko to złożyło się na ostateczny efekt tego przedsięwzięcia, dodajmy – niełatwego logistycznie, bo artystami są amatorzy z różnych miejscowości, w różnym wieku, z obowiązkami rodzinnymi, zawodowymi, szkolnymi. Dobrze, że Krośniewice znalazły się w gronie 14 miejscowości diecezji łowickiej, które mają zaszczyt ten program obejrzeć. Dobrze, że krośniewiczanie zgromadzeni w kościele włączali się do wspólnego śpiewu, bo dzięki temu stali się częścią tego wydarzenia i jeszcze głębiej mogli je przeżyć.

Koncert zorganizowała Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny przy współpracy z Gminnym Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Krośniewicach.

google round logo zdjęcia