Podczas pierwszej, teoretycznej części spotkania dzieci poznały budowę wiolonczeli. Prowadząca kolejno opowiedziała o częściach, z których zbudowany jest ten okazały instrument oraz o materiałach, z jakich wykonane są poszczególne jego elementy, a także zdradziła tajemnicę, gdzie mieści się jego dusza. Wszyscy uczestnicy mogli zobaczyć i dotknąć preparowanego włosia końskiego używanego do produkcji smyczka, tłumika zmieniającego barwę dźwięku, podstawki, na której podparte są struny czy główki instrumentu łudząco przypominającej ślimaka.
Oprócz istotnych informacji dotyczących budowy wiolonczeli, a także właściwości tego instrumentu takich jak jego skala czy specyfika brzmienia, uczestnicy warsztatów dowiedzieli się również, jak bardzo wymagający jest zawód muzyka-instrumentalisty oraz jak wygląda praca muzyka orkiestrowego w filharmonii.
W drugiej części zajęć zaprezentowane zostały nagrania mające na celu ukazanie uniwersalności i szerokiego zastosowania tego instrumentu zarówno w muzyce klasycznej, jak i rozrywkowej. Dzieci wysłuchały fragmentu klasycznego koncertu wiolonczelowego oraz utworu heavy-metalowej grupy Apocalyptica. Oprócz nagrań multimedialnych można było posłuchać tzw. „żywej” muzyki. Prowadząca wraz z towarzyszącymi jej muzykami – Weroniką Kretkowską (skrzypce) oraz Piotrem Kozłowskim (kontrabas) wykonali miniaturę Łabędź z cyklu Karnawał zwierząt autorstwa Camilla Saint-Saënsa w opracowaniu
na wiolonczelę, skrzypce i kontrabas.
Praktyczna część warsztatów w pełni ukazała tradycyjny sposób gry na wiolonczeli, a także inne często spotykane w wykonawstwie muzyki smyczkowej techniki wydobycia dźwięku. Jeden ze sposobów uczestnicy mogli wypróbować osobiście. W czasie, gdy prezentowany był przez muzyków fragment belgijskiej piosenki ludowej, dzieci uzyskiwały dźwięk z wiolonczeli poprzez rytmiczne uderzenia dłońmi o pudło rezonansowe instrumentu.
Z pewnością udział w warsztatach był bardzo interesującym i bogatym w nowe wiadomości doświadczeniem. Uczestnicy już z niecierpliwością oczekują kolejnych zajęć w ramach projektu Łódzkie pełne kultury . Następne spotkanie odbędzie się 19 listopada, a jego tematyka z pewnością zainteresuje grupę, bowiem wówczas będzie mowa o pasji kolekcjonowania.
![]() |
zdjęcia |
![]() |
|
Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego