15 listopada 2018 (czwartek)

 

Filmy pochodziły z minionego ćwierćwiecza, a związane były z miejscowym biznesem, kulturą, oświatą. Nagrania pozyskano od TVP Łódź. Najpierw zaprezentowany został dwuczęściowy odcinek Filmowej encyklopedii Łodzi i okolic Jadwigi Wileńskiej, poprowadzony przez Jerzego Bonisławskiego. Reportaż nagrano w 2004 r. Nosił tytuł Krośniewice. Muzeum im. Jerzego Dunin- Borkowskiego.

 

Z pewnością istotny dla krośniewiczan był także kolejny reportaż, poświęcony eksperymentalnej produkcji prowadzonej w Wytwórni Pasz i Rafinerii Biopaliw w Krośniewicach. Zakład nie przetrwał próby czasu, nie udało się pokonać trudności związanych z wprowadzeniem regularnej produkcji. Wszystkie osoby, które wypowiadały się w reportażu z 2001r., wierzyły w powodzenie tego pomysłu.Produkowane w Krośniewicach biopaliwo było nadzieją dla firmy, dla prezesa – pomysłodawcy i eksperymentatora, dla rolników, którzy mieli dostarczać surowiec, dla urzędników – z przekonaniem mówił o tym szef wydziału rolnictwa Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi. Produkt był testowany praktycznie. Firmowy volksvagen w 2002 r. dojechał do Francji, gdzie destylowane w Krośniewicach biopaliwo nagrodzono statuetką na targach branżowych. Samochód też stamtąd wrócił na biopaliwie. Wszystkie auta firmowe były w tamtym czasie zasilane biopaliwem – i osobowe, 
i ciężarowe. Biopaliwo rzepakowe testowano też w autobusach 
i w czołgach, co na wypadek wojny miałoby ogromne znaczenie 
dla wojska w kraju, który importuje ropę. Testy przeszło też na torze wyścigowym Hockenheim, na którym trenował Michael Schumacher, znany kierowca Formuły 1. Dlaczego biznes nie powiódł się, skoro wszystko wydawało się być na dobrej drodze? Spytany o to ówczesny prezes zakładu Dariusz Rosiak w rozmowie telefonicznej odpowiedział, że ,,był to pomysł, który trafił na zły czas”. W Polsce Orlen nie był zainteresowany destylacją, mówiono, że rafineria nie ma takich możliwości produkcyjnych. Umowy zagraniczne podpisane z odbiorcami trafiły na przeszkody prawne, gdyż Polska weszła do Unii (formalnie w 2003 r., a praktycznie 1 maja 2004r.) zupełnie nie przygotowana pod względem uregulowań odnośnie exportu. To spowodowało upadek firmy. Dodatkowo wówczas problemem był sam fakt przemysłowego wykorzystania rzepaku – rośliny uprawianej dotąd do celów spożywczych.Tak więc zapis z 2001r. został skomentowany i uzupełniony wiedzą, która pozwoliła odbiorcom filmu przypomnieć sobie trudności, z jakimi zmagali się przedsiębiorcy w tamtym okresie i zrozumieć, dlaczego nie wszystko się udawało.

 

Trzecia część projekcji nosiła wspólny tytuł Szkoła. W tym bloku zaprezentowano wieści oświatowe sprzed 19 i 11 lat. Najpierw pokazany został reportaż o początkach funkcjonowania gimnazjum po reformie oświaty. Był to zapis z 1999 r. Drugi fragment pochodził z 2007r. 
i powstał w ramach konkursu Eco Lider. Ogłoszono ten konkurs dla gmin województwa łódzkiego. Do finału zakwalifikowano 
wówczas 20 gmin, w tym Krośniewice. Nagrodą był puchar marszałka. 
Przy realizacji projektu łódzka telewizja była wspierana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Reportaże nagrano dla programów ,,Temat dnia” i ,,Eco lider”.

 

Projekcje przeplatane były pytaniami w ramach Quizu o naszym mieście. Miał on formę sentymentalnej wyprawy w przeszłość, dzięki której mieszkańcy przypomnieli sobie miejsca znane z dzieciństwa czy młodości, usłyszeli anegdoty dotyczące wydarzeń sprzed lat, wspomnieli lokalne osobowości, zwrócili uwagę na osobliwości, czyli spojrzeli na swoje miasto z dystansem i sympatią, dostrzegli unikalny koloryt tego miejsca. Był to z pewnością miły wieczór, ale był to też wieczór owocny, bowiem wzbudził dyskusję, krośniewiczanie zadeklarowali podzielenie się posiadanymi materiałami – filmowymi, fotograficznymi, a także... wspomnieniami. Nagrodą za poprawne odpowiedzi były książki ,,Andrzej Hundziak. Człowiek i artysta spełniony” (wywiad – rzeka; bohaterem jest kompozytor wywodzący się z Krośniewic) oraz inne pozycje, otrzymane od Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

Dokumentowanie historii miasta oraz przywracanie pamięci o wydarzeniach, miejscach i ludziach to ważny aspekt pracy instytucji kultury. GCKSiR traktuje ten obszar jako swoistą misję i obiecuje kontynuację wspólnych wypraw w przeszłość dla ratowania pamięci o Bochenku, Małpim Gaju czy czołgu, który utonął w stawie w 1945 r. oraz wielu innych, także wcześniejszych wydarzeniach, których już nikt pamiętać nie może, a o których można jeszcze przeczytać w dawnej prasie, w książkach, w spisanych wspomnieniach, w kronice miejscowej parafii – jeśli ktoś o tym napisał. To, co jest ulotne, a żyje w pamięci i emocjach mieszkańców, można jeszcze utrwalić i koniecznie trzeba to zrobić. Po co? Na terenie naszej gminy żyje tylko jedna osoba, która jest rówieśnicą Niepodległej – urodziła się w 1918r i jest to najstarsza mieszkanka naszej gminy. Czas mija bardzo szybko…

Wieczór filmowy z Krośniewicami w roli głównej zorganizowano po raz drugi i nie było to ostatnie spotkanie z tego cyklu. Jesteśmy stąd, więc ważne jest dla nas to miejsce, ważni są ludzie, ważne są wydarzenia, a każdy mieszkaniec jest częścią tego miasta i odciska swój ślad w jego historii. Tego wieczoru można było sobie to uświadomić.

google round logo zdjęcia
logo muzeum   logo gcksir przez Logo ZS Nr 1 w KC
NIEPODLEGŁA

Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego "Niepodległa"