W ramach realizacji projektu od września do grudnia tego roku 30 dzieci i 15 osób dorosłych (nauczycieli, instruktorów) uczestniczyło w zajęciach warsztatowych (GCKSiR na bieżąco informowało o ich przebiegu w artykułach zamieszczanych na stronie internetowej). Zorganizowano także dwa wyjazdy do Łodzi, dzięki czemu dzieci mogły wysłuchać koncertu w Filharmonii (13 października), a na zakończenie projektu, właśnie 19 grudnia wszyscy uczestnicy spotkali się w Teatrze Wielkim. Tam najpierw odbyła się konferencja z udziałem mediów, a następnie zaprezentowano spektakl baletowy pt. ,,Dziadek do orzechów”. Przedstawienie było piękne i barwne, zaabsorbowało wszystkich odbiorców ze względu na ciekawą historię (zapewne wiele osób znało literacką wersję baśni E.T.A. Hoffmanna) i bożonarodzeniową tematykę, ale warto też podkreślić, że dla większości młodych widzów był to pierwszy kontakt z baletem jako sztuką sceniczną, dodajmy – kontakt udany i obiecujący. Widowisko najpierw przykuło uwagę, a potem sprowokowało do rozmowy, do wymiany opinii, było też źródłem bogatych przeżyć estetycznych.
Następnie uczestnicy wycieczki przemieścili się do Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, gdzie obejrzeli ekspozycję stałą oraz wystawę czasową poświęconą ubiorom produkowanym przez najsłynniejszy polski dom mody okresu PRL-u. Wystawa pt. Jerzy Antkowiak – Moda Polska to ekspozycja złożona z kilkudziesięciu kreacji i projektów odzieży, szkiców, zdjęć oraz innych pamiątek związanych z funkcjonowaniem marki Moda Polska na naszym rynku. Było to ciekawe doświadczenie dla młodych odbiorców, którzy być może istnienie mody wiązali dotąd wyłącznie z wielkimi światowymi pokazami, z istnieniem mediów społecznościowych i działalnością blogerek modowych w sieci internetowej, okazało się jednak, że moda jest o wiele starsza niż Internet. Natomiast dla dorosłych odbiorców wystawa to sentymentalna podróż w przeszłość, do świata szarego PRL-u, w którym Moda Polska była powiewem stylu i klasy. Wizyta w Muzeum Włókiennictwa była też ważna ze względu na aspekt regionalny – zwracała uwagę odbiorców na to, jaką rolę pełnił przemysł włókienniczy w rozwoju miasta, które jest stolicą naszego województwa.
Uczestnicy projektu wiele skorzystali, biorąc udział w warsztatach zorganizowanych w miejscu zamieszkania i odwiedzając duże instytucje kultury. Wszystkie zajęcia były bezpłatne. Wyjazd podsumowujący pokazał rozmach projektu (450 odbiorców w województwie), ale też udowodnił, że nawet te dziedziny kultury, które wydają się być elitarne, są skierowane do każdego, kto zechce być widzem. W okresie przedświątecznym wizyta była pięknym prezentem dla dzieci i dla dorosłych. Skoro o upominkach mowa, warto dodać, że najmłodsi otrzymali również paczki ze świątecznymi słodyczami, więc dla nich prezenty miały też swój wymiar materialny.
Po południu, o godzinie 17.00 w sali kolumnowej Łódzkiego Domu Kultury odbyło się podsumowanie projektu, w którym uczestniczyli dyrektorzy i pracownicy Łódzkiego Domu Kultury oraz przedstawiciele instytucji zaangażowanych w realizację programu Łódzkie pełne kultury. GCKSiR reprezentowały dyrektor instytucji Małgorzata Przygodzka i koordynator projektu Magdalena Mitlas- Kostrzewa. Dyrektor ŁDK Jacek Sokalski podziękował wszystkim realizatorom – łódzkim i lokalnym – za współpracę, zaprezentowano również materiały filmowe i fotograficzne dokumentujące przeprowadzone działania. Miło było krośniewickiej delegacji znaleźć się w tak zacnym gronie, miło było powspominać i z dystansu przyjrzeć się wszystkim zrealizowanym wydarzeniom. Projekcja udowodniła, że jesień w Krośniewicach była naprawdę pełna kultury, pełne kultury było Łódzkie, a kultura – dostępna dla każdego. Tylko chcieć!
GCKSiR w Krośniewicach serdecznie dziękuje
Panu Dyrektorowi Jackowi Sokalskiemu,
Pani Natalii Korzeniowskiej
oraz wszystkim Pracownikom ŁDK zaangażowanym w realizację projektu
Łódzkie pełne kultury
za wiele ciekawych wydarzeń warsztatowych,
za wypełnienie kulturą przestrzeni i czasu
oraz za możliwość skorzystania z oferty łódzkich instytucji,
dzięki czemu Krośniewice tej jesieni były bardzo kulturalne.
![]() |
zdjęcia GCKSiR |
![]() |
zdjęcia ŁDK |
![]() |
![]() |
Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego