O godz. 12.00 przed kościołem parafialnym zgromadziły się poczty sztandarowe i delegacje z wiązankami kwiatów, a na czele szyku kroczyli werbliści. Władze gminy reprezentowali burmistrz Katarzyna Erdman, przewodniczący Rady Miejskiej Sławomir Kępisty oraz radni Rady Miejskiej. Przybyli także dyrektorzy szkół, nauczyciele, pracownicy Muzeum im. Jerzego Dunin- Borkowskiego, dorośli, młodzież i dzieci – mieszkańcy z terenu gminy i parafii, którym drogie są sprawy kraju i którzy za swój patriotyczny obowiązek uważają uczestnictwo w obchodach rocznic państwowych.
Mszę. św. w intencji ofiar wojny odprawił ks. proboszcz Tomasz Jackowski. W miejsce homilii pracownik Muzeum im. Jerzego Dunin – Borkowskiego dr Krzysztof Optołowicz wygłosił prelekcję na temat wydarzeń, które miały miejsce w Krośniewicach i okolicy w 1939r. Oprawę muzyczną liturgii przygotowała Orkiestra Dęta z Krośniewic pod kierunkiem Romana Frątczaka, z po zakończeniu Mszy zespół wykonał minikoncert, w którym znalazły się melodie wojskowe i polonez.
Zgodnie z tradycją miejscowej społeczności poczty sztandarowe i delegacje udały się na cmentarz parafialny, by złożyć kwiaty i zapalić znicze. Przy Grobie Nieznanego Żołnierza – symbolicznej mogile wojskowych ofiar wojny pamięć poległych uczczono minutą ciszy. Kwiaty złożyły następujące delegacje:
-
Delegacja Gminy Krośniewice,
-
Delegacja Przedszkola Miejskiego w Krośniewicach,
-
Delegacja Muzeum im. Jerzego Dunin- Borkowskiego w Krośniewicach.
Kolejnym miejscem, w którym oddano cześć ofiarom II wojny, był grób Więźniów Politycznych zamordowanych w obozach koncentracyjnych i więzieniach hitlerowskich w latach 1939-1945. Tam ks. Tomasz Jackowski poprowadził modlitwę w intencji ofiar, a wiązanki złożyli:
-
Delegacja Gminy Krośniewice,
-
Delegacja Szkoły Podstawowej nr 1 w Krośniewicach,
-
Delegacja Liceum Ogólnokształcącego w Krośniewicach
Przy mogile zaginionych i Zamordowanych na Wschodzie zabrała głos burmistrz Katarzyna Erdman, która wspomniała o krośniewickich ofiarach wojny i podziękowała uczestnikom uroczystości za wypełnienie patriotycznego obowiązku. Kwiaty złożyły :
-
Delegacja Gminy Krośniewice,
-
Delegacja Szkoły Podstawowej im. Faustyny Kowalskiej w Pniewie Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich,
-
Delegacja Szkoły Podstawowej im. gen. Władysława Andersa w Nowem.
Delegacje Gminy Krośniewice i GCKSiR udały się również na dawną stację kolejki wąskotorowej, gdzie złożono kwiaty pod tablicą upamiętniającą kolejarzy węzła Krośniewice poległych w latach 1939-1945.
Uroczystość, która odbyła się 1 września, zainaugurowała krośniewickie obchody rocznicy wybuchu wojny. Kolejne wydarzenia będą realizowane w ramach projektu ,,Stąd do przeszłości – od niepodległości do okupacji” (w ramach programu ,,Koalicje dla Niepodległej”). 6 października odbędzie się widowisko historyczne na ul. Poznańskiej, nawiązujące do wybuchu wojny, natomiast 26 i 27 października w Ośrodku Kultury OSPa zostanie zaprezentowany spektakl muzyczno- teatralny prezentujący życie Polaków w czasie okupacji (,,Zakazane piosenki”). Organizatorzy zapraszają do włączenia się w przygotowanie wojennych widowisk oraz pozostałych wydarzeń zaplanowanych jako efekt wspomnianego projektu.
![]() |
zdjęcia |