17 listopada 2019 (niedziela)

Krośniewiaków często można ich spotkać na festiwalach, przeglądach, koncertach plenerowych w całym województwie i w bardziej odległych miejscach. W pierwszym okresie swojej działalności rywalizowali z innymi zespołami, z sukcesami prezentując folklor polskiej wsi. W 2009r. zostali laureatami III miejsca w XIX Międzywojewódzkim Przeglądzie Kapel Ludowych w Bedlnie. Obecnie częściej uczestniczą w festiwalach i przeglądach, na których prezentowana jest muzyka podwórkowa. Najbardziej prestiżowy z wymienionych imprez jest Ogólnopolski Festiwal Kapel Podwórkowych w Piotrkowie Trybunalskim, gdzie zespół bywa co roku. Nigdy nie udało się tam osiągnąć sukcesu, więc występ w koncercie laureatów nadal jest celem i marzeniem muzyków. Krośniewiacy triumfują także na okolicznych scenach, np. udział w festiwalu Nutki Złotej Jesieni w Łęczycy w 2015r. zakończyli zwycięstwem, a w 2016r. otrzymali wyróżnienie. W 2018 r. uczestniczyli w IV Ogólnopolskim Przeglądzie Kapel Podwórkowych w Świeciu – tam komisja również wyróżniła zespół.

W swoim rodzinnym mieście Krośniewiacy są wszystkim znani. Każdy wie, że przez wiele lat ich uliczne muzykowanie ściśle łączyło się z tradycją zbiórki WOŚP. Ludowe melodie w ich wykonaniu są stałym elementem części obrzędowej dożynek, a miłe dla ucha koncerty w części rozrywkowej zachęcają do zabawy. Zespół nie stroni od współpracy z pozostałymi sekcjami GCKSiR. Jej owocem są wspólne występy na scenach dożynkowych i przy innych okazjach, a także programy, jak Świętowanie wiejskie (2016r.) – koncert z elementami teatralnymi przygotowany wraz z chórem A’cappella czy udział niektórych członków zespołu w innych realizacjach, jak widowisko Wdzięk, szyk, szarm, styl… (2018r.) czy rekonstrukcja historyczna w ramach programu Urodziny Niepodległej- Finał (2018r.). W tym roku zespół uczestniczył w przygotowaniu koncertu Zakazane piosenki w ramach projektu Stąd do przeszłości… – od niepodległości do okupacji (2019r.). Muzycy towarzyszyli chórowi mieszkańców we wspólnym wykonywaniu wojennych piosenek.

Skład kapeli:
Stanisław Stokfisz – akordeon, wokal
Ryszard Jaszczak – banjo, wokal
Tadeusz Pokorski – akordeon
Tomasz Obijalski – kontrabas, gitara basowa
Sławomir Tomczak – instrumenty perkusyjne

W przyszłym roku Krośniewiacy będą świętowali 15. rocznicę działalności.

GCKSiR serdecznie gratuluje, życzy wielu wspaniałych muzycznych pomysłów, nagrania autorskiej płyty, która jest marzeniem zespołu, upragnionego triumfu na scenie w Piotrkowie i sukcesów na wszystkich scenach świata!