25 listopada 2019 (poniedziałek)

Grupa dzieci swoje spotkanie rozpoczęła od obejrzenia prezentacji na temat domów. Zostały w niej przedstawione przykłady ludzkich siedzib, które budowano od czasów najdawniejszych aż do współczesności, wskazano różnice pomiędzy komfortem życia w jaskini, ziemiance, szałasie, igloo czy w tak charakterystycznych dla Łodzi wielorodzinnych domach robotniczych zwanych famułami. Prowadząca przekazała odbiorcom wiele informacji na temat łódzkiej architektury, opowiedziała o najznakomitszych projektantach, takich jak Gustaw Landeau-Gutenteger, Paweł Rubensahm czy Hilary Majewski – twórca Pałacu Karola Poznańskiego, w którym obecnie ma swoją siedzibę Muzeum Miasta Łodzi. W prelekcji Pauliny Długosz przewijał się także wątek stylów architektonicznych wykorzystywanych przez wspomnianych projektantów. 

Uczestnicy poznali wiedzę dotyczącą planowania harmonijnych i użytecznych domów, jak np. ciąg Fibonacciego, a także zasady projektowania wnętrz. Dowiedzieli się, jak wielkie znaczenie w budownictwie mają liczby i proporcje. Wiedzę teoretyczną dzieci wykorzystały w praktyce, wykonując pracę plastyczną polegającą na zaprojektowaniu pomieszczenia wyposażonego w meble i wszelkie urządzenia codziennego użytku o kształtach odpowiadających określonym figurom geometrycznym. Dla młodych uczestników warsztatów była to niecodzienna lekcja historii sztuki połączona z dobrą zabawą.

Nauczyciele i animatorzy, którzy wzięli udział w zajęciach o tej samej tematyce, zaangażowali się w warsztaty z podobną intensywnością co dzieci. Dla nich jednak była to bardziej lekcja metodyki niż historii sztuki. Wszelkie działania proponowane podczas zajęć były oparte o schemat warsztatów przeznaczonych dla uczniów, dodatkowo opatrzone komentarzem metodycznym. Jednak nie zabrakło rozrywki także i dla starszych uczestników. Wzięli oni udział w kreatywnej zabawie ruchowej ćwiczącej refleks, gdzie umowny ruch nawiązywał do pomieszczeń i elementów wchodzących w skład wyposażenia domu. Dorośli, podobnie jak dzieci, pobudzili swoją wyobraźnię i wykonali bardzo ciekawe prace plastyczne.

Warsztaty zostały znakomicie odebrane zarówno przez młodszą, jak i przez starszą grupę uczestników.

Do zakończenia cyklu zajęć artystycznych zostały jeszcze tylko dwa spotkania. 5 grudnia grupa dzieci weźmie udział w wycieczce, której celem będzie zwiedzanie Muzeum Miasta Łodzi oraz obejrzenie spektaklu Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków w Teatrze Wielkim. Natomiast 16 grudnia odbędą się warsztaty wokalno - aktorskie dla dzieci oraz zajęcia dotyczące emisji i higieny głosu przeznaczone dla nauczycieli i animatorów.

google round logo  zdjęcia

Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, szczegółowe informacje na stronie www.ldk.lodz.pl w zakładce Projekty.