Organizatorem festiwalu jest Kutnowski Dom Kultury. Główny punkt w programie imprezy to koncert konkursowy, w którym uczestnicy wykonują po dwa utwory z tekstem napisanym przez Jeremiego Przyborę. Tegoroczni finaliści (10 osób z czterdziestu, które nadesłały zgłoszenie) zaprezentowali piosenki, które ukazały różnorodność twórczości Starszego Pana A – od pięknej liryki po utwory lekkie, zabawne, satyryczne. Jury (Teresa Drozda, Dariusz Michalski, Paweł Sztompke, Jarosław Wasik, Darek Sikorski) miało zapewne twardy orzech do zgryzienia.
Anna Winkler z towarzyszeniem pianisty Amadeusza Czerwińskiego wykonała piosenki To będzie miłość nieduża (autor przed laty śpiewał ten utwór w duecie z Kaliną Jędrusik) i Seanse spirytystyczne (wielbiciele Kabaretu Starszych Panów pamiętają zapewne wykonanie Renaty Kossobudzkiej). Anna Winkler zaśpiewała wybrane piosenki z właściwym sobie wdziękiem, prezentując kunszt aktorski i wokalny, a krośniewiczanie byli dumni ze swojej reprezentantki i gorąco ją oklaskiwali. Wokalistka otrzymała nagrodę specjalną, ufundowaną przez rodzinę Przyborów – jest to nagranie własnego materiału muzycznego w profesjonalnym studio i wydanie płyty CD. Warto przypomnieć, że trzy lata temu, w 2016r. Anna również wystąpiła w finale i zdobyła wówczas Nagrodę Starosty Kutnowskiego oraz Nagrodę Publiczności.
Być może tegoroczna nagroda otworzy Annie Winkler nowe drzwi, może będzie ważnym krokiem w kierunku spełnienia marzeń. Krośniewiczanie życzą jej tego serdecznie, bo od kilku lat podziwiają jej talent i wrażliwość, gorąco oklaskują, ilekroć pojawi się na scenie, a współpracuje z GCKSiR chętnie i nigdy nie odmawia udziału w programach przygotowywanych przez instytucję. Wystarczy przypomnieć ostatnie jej występy – odbiorcy widowisk historycznych Był taki dzień – 1 września 1939r. i Zakazane piosenki wzruszyli się, słuchając interpretacji utworu Warszawo ma w jej wykonaniu, a w programie Wdzięk, szyk, szarm, styl brawurowo zaśpiewała piosenkę Ja nie mam co na siebie włożyć.
Stacja Kutno cieszy publiczność już od 15 lat. Festiwal odświeża muzyczny dorobek duetu Przybora – Wasowski. Promuje wartościowe, ponadczasowe i piękne utwory sprzed lat wśród przedstawicieli kolejnego pokolenia. Wokaliści mogą je poznać i po swojemu zaprezentować. Na scenie co roku pojawiają się utalentowani młodzi ludzie, których potem można oglądać na scenach festiwali krajowych czy w programach talent show, jak ubiegłoroczny laureat Tadeusz Seibert, w tym roku finalista programu The Voice of Poland (wystąpił w Kutnie w niedzielnym koncercie galowym pt. Na dworcach świata).
Krośniewiczanie chętnie korzystają z festiwalowych propozycji – zasiadają na widowni koncertu konkursowego (grupowo), a potem omawiają występy – analizują interpretacje przedstawione przez wokalistów, dzielą się spostrzeżeniami na temat wykonania pod względem muzycznym i aktorskim. Jako publiczność doświadczona i absolutnie obiektywna krośniewicka grupa oświadcza:
Aniu, byłaś wspaniała! Gratulujemy i czekamy na pierwszą płytę!
zdjęcia | eKutno / Cezary Kucharczyk |