03 września 2020 (czwartek)

Spotkanie rozpoczęło się od zaprezentowania idei ,,Rozmówek…”. Pomysłodawca projektu, Jakub Wiewiórski przedstawił publiczności cel i założenia wieczorów z filmem jako źródłem wiedzy o języku danego czasu. Ekipa Muzeum Kinematografii w Łodzi przywiozła z sobą sprzęt projekcyjny, toteż w drugiej części wieczoru widzowie mieli okazję obejrzeć film ,,Sportowiec mimo woli” wyprodukowany w 1939r., a zaprezentowany publiczności dopiero w roku 1941.

Film Mieczysława Krawicza to świetna komedia omyłek. Zabawna fabuła, znakomita obsada – plejada polskiego kina międzywojennego z Adolfem Dymszą, Eugeniuszem Żabczyńskim oraz Idą Benitą w rolach głównych, piękne górskie plenery bez tłumu narciarzy na stoku (nie do osiągnięcia dziś, w czasach kiedy turystów coraz więcej, a śniegu coraz mniej) i piosenka ,,Hip, hip, hura!” powszechnie znana, nadal śpiewana na pożegnanie, w filmie mająca swoje źródło (odkrycie dla niektórych widzów) – wszystko to złożyło się na przyjemność płynącą z obejrzenia czarno- białego filmu po rekonstrukcji cyfrowej (2014r.). Publiczność dobrze się bawiła, o czym świadczył raz po raz słyszany śmiech. Po projekcji nie zabrakło też rozmów o filmie oraz refleksji, nawet bolesnych, jak ta, że nikt z osób widocznych na ekranie nie zdaje sobie sprawy, co przyjdzie niedługo przeżyć…

Na pewno tęsknimy za przedwojennym polskim kinem, za programem ,,W starym kinie” w niedzielne przedpołudnie, w którym Stanisław Janicki zdradzał sekrety z planu i zajmująco opowiadał o życiu przedwojennego świata filmu z uwzględnieniem ówczesnych gwiazd ekranu (program emitowano w telewizji w latach 1967- 1999 i jest to rekordzista jeśli chodzi o czas utrzymania się na antenie). Dziś czarno- białe produkcje można obejrzeć w Internecie, ale organizatorzy mają nadzieję, że krośniewiczanie chętnie skorzystają z kolejnej możliwości wspólnego obejrzenia filmu i rozmowy o nim w mieście, w którym przecież kina nie ma.

Gminne Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Krośniewicach

serdecznie dziękuje Państwu

Barbarze Jakubowicz, Jakubowi Wiewiórskiemu

i Panom Operatorom

za udany wieczór z filmem i rozmową o języku.

Poniżej fragment materiału reklamowego dotyczącego projektu, przygotowanego przez Muzeum Kinematografii w Łodzi.

Rozmówki filmowe to projekt, którego finalnym elementem będzie stworzenie strony internetowej (stale aktualizowanej), zbudowanej na wzór „rozmówek” do nauki języków obcych, służącej pokazaniu ewolucji, jakiej podlegał język używany w polskich filmach, odzwierciedlający przemiany społeczne. Innych wyrażeń używano do zawierania znajomości, do wyrażania emocji czy do załatwiania codziennych spraw w latach 30. XX wieku, w latach powojennych, w kolejnych dekadach PRL i na przełomie XX i XXI wieku, a innych używa się współcześnie. Każde zamieszczone na stronie WWW wyrażenie będzie przedstawione przez odwołanie do konkretnej sceny pochodzącej z jednego z ponad 100 polskich filmów. Zebrany na stronie internetowej materiał zostanie bezpłatnie udostępniony odbiorcom, którzy będą mogli również uzupełniać treść strony o znalezione przez siebie przykłady”.

Cele, jakie przyświecają twórcom Rozmówek filmowych, to:

- rozwijanie umiejętności posługiwania się różnorodną polszczyzną,
- pokazanie za pomocą najpopularniejszej dziedziny sztuki, jak zmieniał się język polski,
- przypomnienie zapomnianych, a barwnych sformułowań z nadzieją przywrócenia ich do żywego języka,
- ułatwienie dialogu międzypokoleniowego – młodzi nie znają słów i wyrażeń sprzed lat, dojrzalsi - współczesnych,
- stworzenie narzędzia mogącego stanowić pomoc w posługiwaniu się urozmaiconą polszczyzną dla uczniów, nauczycieli,
  dziennikarzy i innych grup, dla których posługiwanie się poprawnym językiem powinno być obligatoryjne,
- zachęcenie użytkowników Internetu (zwłaszcza młodych) do refleksji
nad bogactwem języka polskiego,
- edukowanie w przystępny sposób różnych grup społecznych.

google round logo  zdjęcia