26 października 2020 (poniedziałek)

Malarstwo - autoportret
Warsztaty artystyczne odbyły się w sali widowiskowej Ośrodka Kultury OSPa. Uczestnicy wysłuchali najpierw informacji teoretycznych przekazanych przez prowadzącego – absolwenta ASP, doświadczonego instruktora zajęć plastycznych, a następnie przystąpili do realizacji tematu pracy. Pierwszym zadaniem adeptów malarstwa było wybranie dwóch dowolnych farb w kontrastujących z sobą kolorach oraz obowiązkowe wykorzystanie czerni i bieli. Następnie należało namalować pierwszą literę swojego imienia, po czym rozwinąć skrzydła wyobraźni i… dokończyć pracę tak, aby temat został zrealizowany. W ten sposób powstały autoportrety twórców. Po uzupełnieniu tła praca była gotowa. Wtedy przyszedł czas na interpretację dzieł, w czym doświadczenie prowadzącego było bezcenne. 

Zajęcia spodobały się uczestnikom, gdyż pobudzały wyobraźnię, wymagały ,,kombinowania”, aby osiągnąć efekt przy wykorzystaniu ograniczonych możliwości jeśli chodzi o barwy. Dzieła zdobią teraz ściany mieszkań i przypominają o miłym spotkaniu, a jedna z uczestniczek stwierdziła nawet, że już sama rozmowa z artystą rozwija artyzm. 

Rękodzieło – biżuteria z filcu
Zajęcia odbyły się w ,,Andersówce”. Wzięły w nich udział trzy instruktorki GCKSiR. Rozpoczęcie pracy poprzedzone zostało informacjami praktycznymi dotyczącymi techniki filcowania. Następnie uczestniczki wybrały kolorystykę pracy poprzez dobór odpowiedniej wełny i przystąpiły do wykonania ,,dreda” zgodnie z instruktażem. Przygotowanie podstawy naszyjnika czy bransolety okazało się być zadaniem ciekawym, łagodzącym stres, ale też wymagającym odrobiny cierpliwości. 

W czasie zajęć udało się poznać technikę filcowania na mokro, natomiast wykończenie – przymocowanie zapięć, przyszycie ozdób to praca do samodzielnego wykonania w domu, zgodnie z własnym pomysłem. Już same ,,dredy” w barwach pastelowych czy jesiennych wyglądały interesująco. Efekty będzie widać za kilka dni, gdy naszyjniki czy bransolety zostaną wzbogacone o koraliki. 

Florystyka – las w słoiku
Trzecia grupa warsztatowa również pracowała w ,,Andersówce”, a zadaniem uczestniczek było wykonanie modnej ostatnio ozdoby mieszkań w postaci kompozycji roślinnej umieszczonej w szklanym słoiku. Najpierw przygotowane zostało podłoże poprzez naprzemiennie usypane warstwy jasnego i ciemnego materiału, czyli kamyków, piasku, ziemi – przezroczyste ścianki słoja uwydatniają także piękno tej części kompozycji. Kolejną czynnością było stworzenie bukietu i posadzenie roślin w podłożu. Na koniec przyszła pora na czynności artystyczne – ozdobienie kompozycji dodatkami. Obok zieleni przysiadły w słoju fajansowe ptaki, umieszczono tam suchy mech i inne materiały. Całość została dopełniona dekoracją słoja.

Każda z uczestniczek zajęć wróciła do domu z gotową ozdobą florystyczną. Teraz wystarczy odpowiednio dbać o rośliny, a przez długi czas będą cieszyły oczy pięknem kompozycji. Na pewno dostarczą też radości, która ma swoje źródło w obcowaniu z przyrodą, choćby w postaci takiego ,,minilasu”.

zdgoogle 96dp zdjęcia
Przystanek 60 logo gcksir przez