05 września 2021 (niedziela)

Gospodarzami dożynek byli burmistrz Katarzyna Erdman, ks. dziekan Tomasz Jackowski i przewodniczący Rady Miejskiej Sławomir Kępisty. Starostowie to państwo Anna i Łukasz Smolczewscy z Woli Nowskiej, małżonkowie od 15 lat.
Gospodarują na 45 ha, uprawiają zboża, kukurydzę i rzepak, a miłość do ziemi i pracy na roli starają się przekazać trójce swoich dzieci – z nimi przyszli do świątyni, by pełnić godność starostów.

Uczestników korowodu powitał ks. dziekan, który wraz z ks. Arturem Kosiorkiem, wikariuszem, odprawił koncelebrowaną Mszę św. Przed rozpoczęciem liturgii delegacje sołectw Kajew i Kopy zaprezentowały swoje wieńce, a sołectwa Wymysłów, Teresin, Wola Nowska, Nowe Jankowice i Pniewo – dożynkowe kosze. Korowód zamykała delegacja GCKSiR, która do świątyni przyciągnęła wóz pełen worków z ziarnem. Wszystkie kompozycje zostały poświęcone w czasie Mszy św. Na zakończenie części obrzędowej burmistrz Katarzyna Erdman odczytała wiersz Marka Piotrowskiego pt. Jeszcze jeden ukłon.

W liturgii słowa czynnie uczestniczyli gospodarze – burmistrz Katarzyna Erdman i przewodniczący Sławomir Kępisty oraz starostowie dożynek, występując w roli lektorów (czytania, modlitwa wiernych), a także uczestnicząc w procesji z darami. Przed zakończeniem uroczystości poświęcono ziarno, chleb, wieńce i kosze. Następnie sformowano korowód, który przeszedł na skwer miejski. Tam odbyła się dalsza część dożynek.

Po prezentacji wieńców i koszy burmistrz Katarzyna Erdman wręczyła podziękowania delegacjom sołectw, a następnie starostowie przekazali gospodarzom poświęcony chleb, otrzymując w zamian ziarno. Na zakończenie tej części uroczystości dożynkowej burmistrz Katarzyna Erdman skierowała podziękowania do rolników. Gospodarze podzielili się chlebem z uczestnikami uroczystości. Marek Piotrowski odczytał swój wiersz pt. Trzeba być daleko.

Część koncertową rozpoczęli Krośniewiacy. Zespół uczestniczył w oprawie muzycznej dożynek jako kapela ludowa, natomiast na scenie zaprezentował się w wersji podwórkowej. Taneczna muzyka, melodyjne utwory z gatunku należącego do folkloru miejskiego, z wykorzystaniem także melodii znanych z filmu, a pasujących do charakteru kapeli – wszystko to złożyło się na przyjemny dla ucha koncert, który na pewno spodobał się publiczności, zwłaszcza że był to pierwszy od dwóch lat występ w rodzinnym mieście muzyków (powodem oczywiście pandemia).

Kolejna formacja, która zaprezentowała się na dożynkowej scenie, to Trio Mariachi – zespół znany telewidzom z programu Jaka to melodia, a bywalcom imprez plenerowych z ubiegłorocznej Wakacyjnej Trasy Dwójki (koncerty prezentowane również w TVP). Latynoskie przeboje znane na całym świecie w wykonaniu trzech znakomitych gitarzystów i wokalistów zarazem, złożyły się na program, który jednych zachęcał do tańca, u innych wywoływał nostalgię, bo zaiste, można było zasłuchać się w piękne melodie, które zapewne towarzyszyły różnym życiowym sytuacjom odbiorców. Despacito (przebój Luisa Fonsi), Bailando czy Duele el corazon (hity Enrique Iglesiasa), La Cucaracha, Desperado i Labamba to utwory, które znają wszyscy, niekwestionowane wakacyjne szlagiery, a gdy dodać do tego kunszt wykonawczy i poczucie humoru muzyków, otrzymamy koncert w sam raz na ciepłe letnie popołudnie w plenerze. Niezły Meksyk można zrobić wszędzie!
Ostatni punkt w programie dożynkowym to występy wykonawców z nurtu disco polo. DJ Andreas i Duo Dance są znani krośniewiczanom. Na skwerze zebrała się grupa miłośników tańca, którzy bawili się przy tej muzyce.

Ważnym punktem dożynkowego programu były stoiska sołectwa Kajew i Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich Szubsk Duży. Przygotowały one poczęstunek w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa, które w tym roku odbywają się pod hasłem Smaki dziedzictwa. Na stołach nie zabrakło chleba ze smalcem i z ogórkiem oraz drożdżowego placka, które najbardziej chyba kojarzą się z wiejskim poczęstunkiem, ale były też babeczki z sałatką warzywną, placek z owocami i inne pyszności. Swoje stoisko przygotowało także Gminne Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji, które przypomniało smaki PRL-u. Na straganie GCKSiR serwowano kanapki – z salcesonem, z mortadelą, z paprykarzem szczecińskim, sałatkę z gotowanych warzyw, żur, chleb ze smalcem i z ogórkiem oraz ulubione desery komunistycznych czasów – wafle andruty, czekoladowe szyszki, blok w trzech odmianach i królową stołu, niemal arystokratyczną wuzetkę. Ach, cóż to były za smaki!

Z myślą o najmłodszych uczestnikach przygotowano stoiska animacyjne. Na jednym z nich można było pobawić się wspólnie z innymi dziećmi (zabawy prowadziły stażystki UM), natomiast drugie stanowisko proponowało animacje z udziałem psa terapeutycznego. Na stoiskach zakupowych oferowano miody, rękodzieło, zabawki, produkty gastronomiczne. Z dziećmi bawiła się także maskotka promocyjna firmy UPC. Zabawa na skwerze trwała do godz. 19.00.

Żyjemy w czasach pandemii, więc elementy z tym związane wciąż są częścią naszej codzienności. W czasie dożynek można było przyjąć szczepionkę przeciw wirusowi choroby Covid-19. Stoisko promocyjne znajdowało się na skwerze, a ekipa medyczna wykonywała swoje obowiązki w Muzeum im. Jerzego Dunin- Borkowskiego. Z przyjęcia szczepionki przy okazji dożynkowej uroczystości skorzystały 22 osoby.

Dożynki Gminno- Parafialne 2021 za nami. Był to bardzo udany dzień poświęcony dziękczynieniu za plony, podkreślający trud pracy na roli. Tradycja została podtrzymana, a należy pamiętać, że ma ona swój wymiar duchowy i świecki, obydwa ważne. W kultywowaniu dawnych zwyczajów nie powinny nam przeszkadzać bieżące problemy czy postpandemiczna stagnacja, bo nie wolno nam zatracić tego, co przez wieki kolejne pokolenia naszych poprzedników tworzyły, ocaliły i przekazały nam i co buduje naszą tożsamość.

Gminne Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji jako realizator wydarzenia serdecznie dziękuje:
• Pani burmistrz Katarzynie Erdman, księdzu dziekanowi Tomaszowi Jackowskiemu oraz panu przewodniczącemu Rady Miejskiej Sławomirowi Kępistemu za sprawowanie funkcji gospodarzy dożynek;
• Państwu Annie i Łukaszowi Smolczewskim za pełnienie godności starostów;
• Księżom Tomaszowi Jackowskiemu i Arturowi Kosiorkowi – za odprawienie dożynkowej Mszy św.;
• Twórcom wieńców i delegacjom, które przyniosły je na dożynki:
- z sołectwa Kajew – pani Annie Wawrzyniak, strażakom OSP Kajew – druhom Łukaszowi Sapińskiemu, Dominikowi Kubiakowi, Marianowi Cichaczowi oraz młodzieży – Zuzannie Lewandowskiej, Marcelinie Zarębskiej, Jakubowi Stokfiszowi, Janowi Marciniakowi;
- z sołectwa Kopy – pani Alinie Kucharskiej, Renacie Błaszczyk i Barbarze Zaroślak oraz duetowi dziecięcemu – Julii Zaroślak i Fabianowi Bieleckiemu;
- z sołectwa Wymysłów – paniom Emilii Waszkiewicz i Lucynie Kuciapskiej,
- z sołectwa Teresin – paniom Jadwidze Koczaskiej i Jadwidze Kaźmierczak,
- z sołectwa Wola Nowska – paniom Jolancie Walczak i Grażynie Feliniak,
- z sołectwa Nowe – paniom Zofii Trzeciak i Krystynie Fabisiak,
- z sołectwa Pniewo – państwu Monice Wronkowskiej, Agacie Krzewińskiej i Marcinowi Łuczakowi,
- delegacji GCKSiR – Roksanie Fijałkowskiej i Kacprowi Sławińskiemu;
• Osobom w różny sposób wspierającym działania pracowników GCKSiR przygotowujących dożynkowe dekoracje i stoisko wystawiennicze ,,Smaki PRL-u” – państwu:
- Annie Chmieleckiej,
- Zbyszkowi Zasadzkiemu,
- Marcinowi Wojciechowskiemu,
- Jolancie Walczak,
- Renacie Marciniak- Firadzy,
- Zofii Zientalskiej;
• Artystom amatorom – zespołom działającym przy GCKSiR w Krośniewicach, którzy uświetnili uroczystości dożynkowe:
- Chórowi A’cappella pod kierunkiem Aleksandry Kołodziejskiej,
-  Kapeli Krośniewiacy,
- Grupie teatralnej ,,Na przekór” pod kierunkiem Justyny Szadkowskiej;
• Instytucjom komunalnym, organizacjom i osobom,
które udzieliły pomocy rzeczowej lub wsparcia osobowego:
-  Pracownikom Urzędu Miejskiego w Krośniewicach,
-  Pracownikom Miejskiego Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Krośniewicach,
-  Policjantom z Komisariatu Policji w Krośniewicach,
-  Strażakom OSP w Krośniewicach,
- Pracownikom Muzeum im. Jerzego Dunin-Borkowskiego w Krośniewicach.
Serdeczne podziękowania GCKSiR składa wszystkim osobom, które w jakikolwiek sposób przyczyniły się do przygotowania Dożynek Gminno- Parafialnych w Krośniewicach. Niech popłyną także gorące pozdrowienia skierowane do uczestników uroczystości i zabawy dożynkowej – miło było spotkać jak dawniej!

zdgoogle 96dp  zdjęcia