Projekt polegał na realizacji programu edukacyjnego przeznaczonego dla seniorów, w ramach którego dwudziestoosobowa grupa uczestników poszerzała swoją wiedzę o musicalu. Zajęcia miały formę warsztatów umożliwiających aktywne poznawanie i doskonalenie umiejętności scenicznych, które składają się spektakl musicalowy – śpiew, taniec i aktorstwo. Elementem projektu był także wykład ukazujący historię musicalu, bogaty nie tylko w informacje z dziejów gatunku, ale też ilustrowany utworami w wykonaniu Emilii Klimczak – artystki Teatru Muzycznego w Łodzi. W czasie zajęć tanecznych i wokalnych uczestnicy wykorzystywali utwory z musicalu ,,Skrzypek na dachu”, natomiast swoje możliwości aktorskiej interpretacji tekstu literackiego doskonalili w oparciu o wiersz Juliana Tuwima pt. ,,Mieszkańcy”. Praca z wykorzystaniem wspomnianych tekstów kultury poprzedzona była ćwiczeniami umożliwiającymi rozwój sprawności niezbędnych w danej dziedzinie aktywności artystycznej. Dzięki możliwości udziału w zajęciach seniorzy zyskali też kompetencje służące bardziej świadomemu odbiorowi kultury.
Wydarzeniem finałowym projektu był wyjazd do Teatru Muzycznego w Łodzi w dniu 14 października br. na spektakl pt. ,,Pretty Woman”. Uczestniczy zasiedli na widowni bogatsi o nową wiedzę i doświadczenie, więc mogli bardziej świadomie przyglądać się efektom pracy profesjonalnego zespołu prezentującego musical oparty na fabule najsłynniejszej hollywoodzkiej historii o miłości. Musical z kompozycjami Briana Adamsa miał swoją premierę na Broadwayu w sierpniu 2018r., szybko trafił do Polski – na łódzkiej scenie pojawił się w tym roku (premiera – 25 września 2021r., opóźniona przez pandemię). W rolach głównych wystąpili Marta Wiejak i Rafał Szatan. Spektakl wyreżyserował Jakub Szydłowski – dyrektor Teatru Muzycznego. Krośniewiccy seniorzy byli zachwyceni produkcją i chętnie przyłączyli się do owacji dla zespołu na koniec spektaklu.
Projekt był wartościowy ze względu na jego merytoryczną zawartość, ale sprawił też uczestnikom wiele radości, którą daje osobisty udział w tworzeniu kultury – wspólna praca nad utworem tanecznym, wokalnym czy minispektaklem.
Serdecznie dziękujemy
ekipie Łódzkiego Domu Kultury
za pomysł działań, które rozwijały i cieszyły,
które aktywizowały, budziły kreatywność
i pomogły uważniej patrzeć na scenę.
Wszystkim osobom prowadzącym zajęcia – Państwu
Zuzannie Kasprzyk- Molędzie,
Emilii Klimczak,
Krzysztofowi Wawrzyniakowi,
Joannie Wiśniewskiej- Nygard
i Szymonowi Nygardowi
przesyłamy gorące podziękowania za wspólnie spędzony czas,
za przeprowadzone z pasją warsztaty,
za rzetelną wiedzę
i nowe spojrzenie na taniec, śpiew i sztukę aktorską.
Wszystkim Państwu życzymy wielu sukcesów,
nieustającej energii
i czerpania radości z dziedzin artystycznych, którymi się Państwo zajmują.
Uczestnicy projektu i kadra GCKSiR
Patronat honorowy nad projektem sprawował Marszałek Województwa Łódzkiego Grzegorz Schreiber.
Projekt Przystanek Kultura - Musical realizowany był w ramach programu KULTURA DOSTĘPNA.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego”.
![]() |
zdjęcia |
![]() |
![]() |
![]() |