Warsztaty rozpoczęły się od ćwiczeń aktywizujących, od inicjowania interakcji pomiędzy uczestnikami. Kolejne zadania miały na celu ukazanie znaczenia poprawnej dykcji i emisji głosu, który jest ważnym narzędziem pracy aktora. Następne ćwiczenia zaproponowane przez prowadzących służyły rozwojowi wyobraźni i kreatywnemu działaniu. Polegały na krótkich improwizacjach z wykorzystaniem drewnianych ram do obrazów – w różnej roli. W dalszej części warsztatów grupa zajęła się aktorskim odczytaniem wiersza Juliana Tuwima pt. Mieszkańcy – uczestnicy zaproponowali swoją interpretację fragmentów, a w czasie pracy nad tekstem wspólnie opracowano dodatkowe elementy – kwestie zbiorowe, powtórzenia, akcenty z wykorzystaniem ruchu itp. Na koniec dodano działania z rekwizytem – drewniane ramy znalazły kolejne zastosowanie i minispektakl był gotowy. Etiuda została zarejestrowana przy użyciu kamery – ostatnie wspólne wykonanie stanowiło podsumowanie zajęć.
Czas spędzony na doskonaleniu umiejętności aktorskich był pożyteczny i przyjemny zarazem. Niektórzy uczestnicy mieli już za sobą debiut na scenie, inni po raz pierwszy wykonywali zadania aktorskie. Początki bywają trudne, czasem istnieje opór w otwarciu się na działania, ale pogoda ducha bardzo pomaga w pokonaniu nieśmiałości, bo wystarczy potraktować ćwiczenia jak zabawę, jak relaks i na pewno łatwiej jest poradzić sobie z początkowym skrępowaniem czy brakiem pomysłu. Krośniewiccy seniorzy znakomicie poradzili sobie z wszystkimi zadaniami i dobrze się przy tym bawili. Wykazali się też kreatywnością – przygotowaną etiudę chwalili i prowadzący, i reprezentacja Łódzkiego Domu Kultury.
Realizacja projektu dobiega końca. Przed uczestnikami jeszcze jedno, najprzyjemniejsze chyba zadanie – wyjazd do Teatru Muzycznego w Łodzi. Będzie można innym okiem spojrzeć na działania sceniczne – aktorskie, wokalne i taneczne oraz na musical jako gatunek. Bardzo pomocne w odbiorze dzieła zaprezentowanego na profesjonalnej scenie będą zajęcia, w których wzięli udział krośniewiccy seniorzy.
![]() |
zdęcia |
![]() |
![]() |
![]() |