Występ ze względu na trudny czas epidemii choroby covid-19 miał charakter wewnętrzny. Publiczność stanowili przede wszystkim członkowie rodzin muzyków. Gościem specjalnym była burmistrz Katarzyna Erdman. Koncert poprowadził kapelmistrz Roman Frątczak, który podkreślił rolę, jaką spełniają bliscy na początku muzycznej drogi młodych ludzi – trzeba dowieźć ich na próbę, wspierać w czasie ćwiczeń, nieustannie motywować, a często też czuwać nad systematycznością. Proces nauki gry na instrumencie jest bowiem długi i żmudny, dużo czasu musi upłynąć, aby pojawiły się zadowalające efekty, które same w sobie są motywacją, dlatego rola rodziny jest niezastąpiona. Podkreślił to kapelmistrz, dziękując za współpracę w minionym roku. Muzycy także podziękowali swojemu szefowi.
W pierwszej części programu wystąpili najmłodsi adepci gry na instrumentach dętych. Najpierw Antosia Marciniak w stroju anioła wykonała na trąbce jedną z najstarszych polskich kolęd pt. Anioł pasterzom mówił. Następnie młodsza grupa muzyków nazywanych też małą orkiestrą zagrała piękną kolędę – kołysankę Gdy śliczna Panna. W drugiej części koncertu zabrzmiały tradycyjne polskie kolędy i pastorałki w wykonaniu Orkiestry Dętej z Krośniewic w pełnym składzie. W programie tej części publiczność usłyszała utwory Wśród nocnej ciszy, Gdy się Chrystus rodzi, Lulajże, Jezuniu i Oj, maluśki, maluśki. Trzecia część koncertu była poświęcona świątecznym piosenkom, które są zaliczane do światowej klasyki utworów związanych z Bożym Narodzeniem, jak A Christmas Wish, Christmas Carol, White Christmas, Winter Wonderland i Jing’l bells.
Warto podkreślić fakt, że w koncercie zadebiutowały niektóre nowe instrumenty zakupione dla Orkiestry dzięki środkom pozyskanym przez GCKSiR z programu Infrastruktura domów kultury, finansowanego ze środkówministerialnych,o czym wspomniał prowadzący koncert Roman Frątczak.
Występ Orkiestry Dętej z Krośniewic został nagrodzony gorącymi brawami publiczności, a burmistrz Katarzyna Erdman podziękowała zespołowi, złożyła świąteczne życzenia i wręczyła słodycze dla całej grupy na ręce przedstawicielki w anielskim stroju. Nie obyło się bez bisów.
Zakończenie wigilijnego koncertu stanowiła namiastka wigilii – był opłatek (bez indywidualnych życzeń i uścisków – jak to w pandemii), czerwony barszcz i pierniczki. Świąteczne dobre słowo od GCKSiR do wszystkich zebranych skierowała dyrektor Małgorzata Przygodzka.
Gwiazdo, świeć! Kolędo, leć! Niech Święta upłyną przy dźwiękach pięknych polskich bożonarodzeniowych pieśni i niech weselą się serca.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych
![]() |
![]() |