04 lutego 2022 (piątek)

Powyższa anegdota jest świetnym komentarzem do sytuacji, z minionego weekendu, kiedy to odbyła się premiera spektaklu pt. Księżniczka na ziarnku grochu. Na scenie baśń, a na widowni… prawie sami dorośli, dzieci w mniejszości. W sobotę i niedzielę (29 i 30 stycznia 2022r.) Teatr Nie-Za-Wieki zagrał dwa spektakle. Odbiorcy zamiast kupowania wejściówek mogli zasilić zbiórkę prowadzoną przez wolontariuszy Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Tym razem kwestowano na sprzęt pomagający diagnozować i leczyć choroby wzroku u dzieci. Spektakl poprzedziła aukcja gadżetów, z której dochód również przeznaczono na ten cel. Licytację poprowadził szef krośniewickiego sztabu Adam Mikołajczyk. Wydarzeniu towarzyszył kiermasz książek pobibliotecznych, a dobrowolne wpłaty za książki trafiały do puszek wolontariuszy. Po licytacji Teatr Nie- Za-Wielki zaprezentował swój spektakl. 

Baśń Hansa Christiana Andersena, podobnie jak inne baśnie, bywa opowiadana na wiele sposobów, ale zarys fabuły jest zawsze podobny. Oto książę poszukuje kandydatki na żonę, stawia jednak warunek – musi to być prawdziwa księżniczka. Jego wyprawa w świat i casting w czasie balu w pałacu nie przynoszą rezultatu. Królewska para traci już nadzieję na rychły ożenek syna i podtrzymanie rodu, a wówczas… kandydatka znajduje się sama. Test z ziarenkiem grochu, który uwiera ją w czasie snu, jest niepodważalnym dowodem autentyczności, rodzi się miłość, potem jest ślub i wesele, a młodzi – jak to w bajkach – żyją długo i szczęśliwie. Brakuje tylko złotego deszczu? Otóż nie…

Teatr Nie-Za-Wielki zainscenizował powyższą historię, wykorzystując m.in. tekst Jana Brzechwy, dowcipnie napisany i zrymowany. W obsadzie – jak zwykle znakomitej – nie zabrakło charakterystycznych ról, które bez obawy o przesadę można nazwać kreacjami, bo zdolnych mamy mieszkańców. Była królewska rodzina, był dwór, były piękne księżniczki i błazny – Stateczny oraz Skoczny, a także muzyka grana na żywo. Reakcje publiczności dają podstawę by sądzić, że widowisko to dobra zabawa i dla dorosłych, i dla dzieci. Na podsumowanie, na recenzję (bardzo subiektywną) przyjdzie jeszcze pora. Na razie jest czas popremierowych emocji. Kto kiedykolwiek pracował przy podobnej realizacji, ten zrozumie. 

Spektakl nie schodzi z afisza. W planach są kolejne przedstawienia Księżniczki na ziarnku grochu. Istnieją pewne przeszkody, bo Książę musi wyleczyć kontuzję (kule co prawda ma barokowe, jednakowoż lepiej być zdrowym i bogatym niż…), a w zamku remont łazienek – poniekąd królewskich. Tymczasem Król i Królowa – rodzice synka jedynaka są w pełnej gotowości do adopcji (jest dwóch błaznów, więc i liczba książąt może się podwoić). Zespół, który pracował nad przygotowaniem widowiska, serdecznie zaprasza widzów w każdym wieku na najbliższy spektakl w terminie jeszcze nie określonym.

Wystąpił Teatr Nie-Za-Wielki w składzie:

Justyna Szadkowska i Zbigniew Firadza – Para Królewska
Alicja Zientalska i Adam Cichacz – Księżniczka Pirlipatka i Książę
Anna Chmielecka – Ochmistrzyni
Martyna Stańczuk – Księżniczka Srebrna Chmurka i Księżniczka ,,za niska”
Zofia Chmielecka – Księżniczka Marcepanu, Księżniczka ,,zimna jak lód”, Panna Służebna 
Magdalena Kaczmarek – Księżniczka Pięciu Sosen, Księżniczka ,,wrrrr”, Panna Służebna
Daria Śliwińska – Księżniczka Wędrowniczka, Księżniczka ,,za chuda”, Panna Służebna
Kamila Śliwińska – Księżniczka Hulajnóżka, Księżniczka ,,ze szklanym okiem”, Panna Służebna
Karolina Nijakowska – Księżniczka Puderniczka, Panna Służebna
Katarzyna Hyzopska – Księżniczka ,,za wysoka”, Panna Służebna
Paweł Górnik – Błazen Stateczny
Mateusz Józefkowicz – Błazen Skoczny
Waldemar Hyzopski – Herold 
Artur Klarzak – Paź
Magdalena Kołodziejska, Damian Łukomski – Trębacze
Waldemar Hyzopski, Rafał Józefkowicz – Trubadurzy Dworscy

Suflerka – Renata Marciniak- Firadza (Ziarnko, ziarnko mów! Będziesz się kłócił z logopedą?)

Kierownictwo muzyczne – Waldemar Hyzopski (Gosia, zagram ci, wszystko ci zagram!)

Scenografia: Piotr Rytkowski (Nie chcę teraz wolnego, bo trony robię!)

Nagłośnienie i oświetlenie oraz efekty specjalne – Damian Wacławski (Super, tylko kogut zapomniał rolę!)

Stylizacja fryzurAneta Dąbrowicz (Trzeba uczesać pięć księżniczek, matkę i Pirlipatkę!)

Konsultacje choreograficzneRobert Drobiński (Dobrze jest, możecie tańczyć!)

Dokumentacja fotograficzna spektaklu - mistrz Grzegorz Jurczak, który potrafi utrwalić urok chwili, z równym artyzmem fotografuje piękne Księżniczki i przystojnych Błaznów. Ogień i woda! (ogień już fotografował - zdjęcia do strażackiego kalendarza to również jego dzieło).

Świateł użyczyła Szkoła Podstawowa nr 1 w Krośniewicach.

Fotele do zamku królewskiego przekazali Państwo Krystyna i Janusz Piechoccy (O, macie fotele podobne do naszych).

Bardzo dziękuję wszystkim osobom, które w jakikolwiek sposób pomogły w realizacji spektaklu.

(następuje dworski ukłon)

Kochany Zespole,

Teatr jest silny siłą swoich aktorów i bogaty ich talentem. Dzięki Wam Nie-Za-Wielki jest wielki! 

Dziękuję, że poświęciliście swój czas mimo napiętych własnych planów i rozlicznych obowiązków. Dziękuję za długie wieczory pełne twórczej energii i terapeutycznego śmiechu. Trochę żal, że premiera już za nami, ale przecież jeszcze kilka wspólnych spektakli przed nami, może tournée… Dziękuję!

Małgorzata Przygodzka

(następuje dworski ukłon i otarcie łez wzruszenia białą chusteczką z koronką)

zdgoogle 96dp zdjęcia