Zróbmy coś pięknego!
14 lutego rozpoczął się cykl warsztatów rękodzieła. W szczególnej atmosferze, która zawsze charakteryzuje święto zakochanych, uczestnicy zajęć stworzyli niezwykle oryginalne kartki walentynkowe.
Podczas kolejnego spotkania, 16 lutego dzieci za pomocą papieru, folii aluminiowej i niesamowitej wyobraźni wykreowały niezwykłe drzewka zimowe, a także prace o dowolnej tematyce – powstały m.in. zbroje rycerskie, statki kosmiczne i wizje podwodnego świata.
Ostatnie warsztaty odbyły się 18 lutego, a poprowadziła je Bożena Justyna, instruktorka Pracowni Twórczy Żar. Uczestnicy zajęć wykorzystywali naturalne materiały, np. mech, szyszki, drewno. Efektem finalnym warsztatów były przepiękne, wielowymiarowe i niepowtarzalne pejzaże.
W dniach 14, 16, 18 i 25 lutego uczestnicy warsztatów rękodzieła brali też udział w zajęciach rekreacyjnych. Dzieci mogły zintegrować się i zaktywizować ruchowo w czasie zabaw z wykorzystaniem dmuchańców oraz innych sprzętów rekreacyjnych.
Teatr jest inspirujący, a Manufaktura nie zawsze była galerią handlową
W czwartek, 17 lutego dwudziestoosobowa grupa dzieci wraz z opiekunami wzięła udział w wyjeździe do Łodzi. Wycieczka rozpoczęła się od wizyty w Teatrze Lalek Arlekin im. Henryka Ryla, w którym uczestnicy wyjazdu obejrzeli spektakl pt. O dwóch takich, co ukradli księżyc zrealizowany na podstawie powieści Kornela Makuszyńskiego, w adaptacji Krystyny Wodnickiej. Bardzo współczesna i momentami dość mroczna inscenizacja w reżyserii Jana Jerzego Połońskiego spotkała się różnym odbiorem wśród krośniewickiej grupy, a zdania młodych uczestników wyjazdu na temat przedstawienia były bardzo podzielone. Mimo że spektakl, oparty na powszechnie znanej historii o dwóch niegrzecznych chłopcach, którzy podczas podróży pełnej przygód uczą się, co tak naprawdę w życiu jest ważne, kierowany jest głównie do bardzo młodej widowni, jego przekaz nie do końca był dla tejże widowni jasny. Warto jednak było obejrzeć przedstawienie, by móc o nim później porozmawiać i wyjaśnić wątpliwości.
Po przedstawieniu grupa wzięła udział w warsztatach edukacyjnych Porusz sobą, porusz lalką,w trakcie których edukatorka opowiedziała o tym, jak funkcjonuje teatr lalek, o rodzajach lalek, o różnych aspektach wykonywania zawodu lalkarza, a także o realizacji widowisk. Uczestnicy osobiście mieli okazję doświadczyć pracy z lalką, m.in. poznając jej budowę i możliwości ruchowe. Warsztaty te spotkały się z ogromnym zainteresowaniem ze strony dzieci.
Uczestnicy wycieczki odwiedzili także Muzeum Fabryki. To miejsce zlokalizowane w łódzkiej Manufakturze okazało się intrygujące. Nie tylko samo wnętrze muzeum, ale także historia zakładów włókienniczych, których właścicielem był Izrael Poznański, zabytkowe krosna, zdjęcia robotników, dokumenty i wiele innych eksponatów znajdujących się na terenie placówki zaciekawiły uczestników. Po zwiedzaniu odbyły się kreatywne warsztaty związane z wzornictwem, w trakcie których była możliwość stworzenia własnego wzoru i przeniesienia go na tkaninę.
W planie wyjazdu było także zwiedzanie Parku Miliona Świateł, ale w związku z wichurami zrezygnowano z realizacji tego punktu w programie wyjazdu.
Czy w parkach rozrywki dzieci odpoczywają, czy się męczą?
23 lutego, w środę odbyła się wycieczka do parku rozrywki Mandoria Miasto Przygód w Rzgowie oraz Parku Miliona Świateł znajdującego się w Łodzi.
Mandoria okazała się zabawowym rajem dla trzydziestodwuosobowej grupy dzieci z Krośniewic. Rollercoastery, lustrzany labirynt, zjeżdżalnie, karuzele to tylko przykłady atrakcji, z których korzystali uczestnicy wyjazdu. Warto zaznaczyć, że także opiekunowie chętnie dali się wciągnąć w wir zabawy razem ze swoimi podopiecznymi. Park rozrywki to niewątpliwie miejsce, które dostarczyło wszystkim wielu wspaniałych doznań. Może warto powtórzyć tę podróż?
Sześciogodzinny pobyt w Mandorii ani trochę nie zmęczył krośniewiczan – wręcz przeciwnie. Po długim czasie aktywności i zabawy udali się do Parku Miliona Świateł w Łodzi, gdzie odbyli długi spacer śladami Alicji z Krainy Czarów. Świetlne obiekty znajdujące się w parku inspirowane są powieścią Lewisa Carroll’a i można śmiało stwierdzić, że przechadzając się rozświetlonymi ścieżkami, można poczuć magiczną aurę świata baśni.
Przechadzka po Parku Miliona Świateł to realizacja programu poprzedniego wyjazdu (17 lutego), który został skrócony ze względu na niesprzyjającą aurę.
Ferie zawsze wydają się za krótkie. Tym razem jednak poferyjny poniedziałek był wyczekiwany, przynajmniej przez niektórych, bowiem dzieci i młodzież wróciły do szkół po kolejnym czasie nauki zdalnej spowodowanej pandemią koronawirusa (nauczanie zdalne dla klas V-VIII trwało od 27 stycznia do ferii). Kto lubi kolegów i naukę ,,na żywo”, poszedł do szkoły z radością. Kto woli dom i komputer – z niechęcią, ale dla wszystkich jest jedna dobra wiadomość: do końca roku szkolnego już tylko niespełna cztery miesiące!
Dziękujemy wszystkim Dzieciom,
które z nami tworzyły, bawiły się lub podróżowały
za wspólnie spędzony czas,
za rozmowy i uśmiech.
Zadowolonych i zaprzyjaźnionych
zapraszamy na warsztaty i inne wydarzenia wakacyjne,
a zarażonych kulturą lub sportem – na zajęcia naszych zespołów i sekcji.
![]() |
zdjęcia |