09 marca 2016 (środa)

Po 5 godzinach rywalizacji o Puchar Burmistrz Krośniewic Julianny Barbary Herman ogłoszono wyniki turnieju. Przedstawiają się one następująco:

I miejsce – Karol Pokorski, Andrzej Tybura (KDK 2 Kutno);

II miejsce – Krzysztof Majkowski, Paweł Babecki (KDK 2 Kutno);

III miejsce – Piotr Piotrowski, Eugeniusz Wiliński (Jagielloński Ośrodek Kultury Łódź).

Puchar Przewodniczącego Rady Powiatu w Kutnie Marka Jankowskiego dla najlepszej pary niestowarzyszonej z powiatu kutnowskiego zdobyli Ryszard Maras i Zygmunt Pasterski (KDK 3 Kutno).

Puchar Dyrektor GCKSiR w Krośniewicach dla najlepszej pary mikstowej nie został wręczony ze względu na brak uczestnictwa kobiet w turnieju; nagrodę przeznaczono dla najstarszych wiekiem graczy.

Organizatorzy turnieju to Wojewódzki Związek Brydża Sportowego w Łodzi, Gminne Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Krośniewicach oraz pasjonaci brydża– Ryszard Borzuchowski i Zbigniew Gralewski. Arbitrem turnieju był Mariusz Stańczyk– licencjonowany sędzia Polskiego Związku Brydża Sportowego.

Uczestnicy zawodów otrzymali także nagrody rzeczowe i upominki, m.in. były koszulki przekazane przez Starostwo Powiatowe w Kutnie, reklamujące projekt ,,Żyjesz dla siebie i innych – zadbaj o zdrowie”. W ramach projektu przygotowano również tzw. ,,pudełka życia”, czyli pojemniki zawierające kartę, którą należy uzupełnić o najistotniejsze dane dotyczące pacjenta, a następnie umieścić w miejscu dostępnym dla osób udzielających pomocy medycznej (np. w lodówce; lodówka oznaczona będzie naklejką podobną do tej na pudełku, co dla osoby udzielającej pomocy będzie sygnałem, że znajdują się w niej ważne informacje). Jest to niezwykle istotne w sytuacji, kiedy ratownicy medyczni, lekarze, strażacy, czy pracownicy ośrodka pomocy społecznej muszą szybko reagować, a brak kontaktu z człowiekiem będącym np. po wylewie czy udarze, nieprzytomnym lub mającym kłopoty z mówieniem, może dramatycznie opóźnić akcję. Uczestnicy turnieju otrzymali ,,pudełka życia” oraz zostali poinformowani o ich funkcji w przypadku prowadzenia akcji ratunkowej. Wykorzystanie tej możliwości i poważne potraktowanie sprawy jest przejawem odpowiedzialności każdego z nas.

Brydż to gra wymagająca dobrej kondycji umysłu – wszak opiera się na logicznym myśleniu, umiejętności przewidywania i dobrej komunikacji w parze oraz wykorzystaniu kompetencji psychologicznych. Gracze parający się tą dyscypliną charakteryzują się świetną formą, o czym świadczy fakt, że w czołówce turnieju znaleźli się również zawodnicy najstarsi wiekiem. Wśród 24 par uczestniczących w turnieju tylko jedna złożona była z licealistów. Gry oparte na zdolnościach umysłu, takie jak brydż czy szachy, pozwalają na rywalizację zawodników bez względu na wiek, a wieloletnie doświadczenie jest niewątpliwie atutem w rozgrywkach, a nie przeszkodą, jak w przypadku, gdy podstawą zmagań jest sprawność fizyczna. Trzeba przyznać, że są to gry bardzo demokratyczne…

google round logo ZDJĘCIA