Podmiotami, które współpracowały przy realizacji turnieju, były Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej, kutnowski odział Ligi Obrony Kraju oraz Gminne Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Krośniewicach. W zawodach wzięło udział 31 strzelców, którzy zmierzyli się w dwóch kategoriach – młodzież (w wieku 15-18 lat) i dorośli. Funkcję sędziego zawodów pełnił Janusz Kaczmarek, prezes powiatowego oddziału Ligi Obrony Kraju. TPZK reprezentowały Julita Szczepankiewicz – członek zarządu tejże organizacji, a zarazem inicjatorka turnieju, oraz Jadwiga Woźniak.
Wyniki rywalizacji w kategoriach wiekowych przedstawiają się następująco:
I – młodzież
-
miejsce Igor Bojanowski (63 punkty)
-
miejsce Brajan Szyszka (50 punktów)
-
miejsce Jakub Zagajewski (46 punktów)
II – dorośli
-
miejsce Magdalena Kikosicka (53 punkty)
-
miejsce Julita Szczepankiewicz (49 punktów)
-
miejsce Miłosz Gawrysiak (44 punkty)
Puchary i upominki ufundowano dzięki środkom finansowym przekazanym na organizację turnieju przez następujące miejscowe podmioty:
- Biuro Usług Podatkowych w Krośniewicach,
- Spółdzielnię Mieszkaniową Lokatorsko- Własnościową ,,Przyszłość” w Krośniewicach,
- Expom sp. z o.o. w Krośniewicach,
- Łódzki Bank Spółdzielczy Oddział w Krośniewicach,
- MIX – AGD RTV Krzysztof Kozanecki w Krośniewicach.
Ponadto do uczestników trafiły gadżety, wydawnictwa i słodycze ufundowane przez Burmistrza Krośniewic, Gminne Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Krośniewicach oraz Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej.
Nagrody wręczyli burmistrz Katarzyna Erdman, Elżbieta Smolczewska jako przedstawicielka sponsorów, a także sędzia zawodów Janusz Kaczmarek. Oprócz zwycięzców uhonorowano również najmłodszego i najstarszego uczestnika zawodów – Jana Więtczaka i Bogumiła Walczaka.
Memoriał jest planowany jako wydarzenie cykliczne upamiętniające urodziny Mieczysława Rysia-Trojanowskiego. Warto popularyzować biografię generała, gdyż koleje jego życia to odzwierciedlenie walki i historii Polski w pierwszej połowie II wieku – Związek Walki Czynnej, Legiony Polskie, I wojna światowa, wojna polsko bolszewicka 1920r., kampania wrześniowa 1939r., pobyt w obozie koncentracyjnym Muthausen-Gusen i śmierć z wycieńczenia tuż przed wyzwoleniem (4 kwietnia 1945r.).
Warto poszerzyć swoją wiedzę o innych reprezentantach rodu Trojanowskich, którzy w trzech kolejnych pokoleniach wykazywali się odwagą i bohaterstwem. Ojciec generała Rysia, Szymon (spoczywający na krośniewickim cmentarzu) był powstańcem styczniowym, natomiast córka, Janina (pseudonim Nina) należała do AK, była łączniczką słynnego batalionu Parasol (jak wielu powstańców nie ma swojego grobu).
Poniżej zamieszczamy linki do artykułów na naszej stronie poświęconych gen. Trojanowskiemu i jego córce, w której losach jest mnóstwo romantyzmu i tyleż bólu. Polska historia…
Serdecznie dziękujemy
inicjatorce turnieju Pani Julicie Szczepankiewicz
oraz wszystkim osobom i podmiotom,
które uczestniczyły w przygotowaniu wydarzenia,
a także sponsorom, których życzliwość umożliwiła jego realizację.
Dzięki Państwa zaangażowaniu gen. Mieczysław Ryś-Trojanowski
ma w Krośniewicach już nie tylko rondo, ale też cykliczny turniej,
a my – mieszkańcy mamy okazję, by wracać do biografii Trojanowskich
i w ten sposób uczyć się patriotyzmu.
Dziękujemy uczestnikom turnieju
za znakomitą atmosferę w trakcie rywalizacji.
Jeśli uważają Państwo,
że taka forma upamiętnienia naszego Generała to strzał w dziesiątkę, zapraszamy na kolejną edycję memoriału.
Kadra GCKSiR
![]() |
zdjęcia |