11 listopada 2021 (czwartek)

Głównym punktem programu tego wydarzenia był turniej piłki siatkowej z udziałem trzech zespołów: Lotnika Łęczyca, Agropolu Kutno oraz Nekomy Kutno. Lotnik występuje aktualnie w II Lidze Siatkówki Mężczyzn prowadzonej przez Polski Związek Piłki Siatkowej, a zespoły Agropol i Nekoma w II Kutnowskiej Amatorskiej Lidze Siatkówki. Najlepszy wynik osiągnął zatem w sposób oczywisty Lotnik Łęczyca, drugą lokatę zajął Agropol, a trzecie miejsce przypadło drużynie Nekoma. W wyniku rywalizacji nastąpiło uszeregowanie drużyn, ale zaangażowanie i wysiłek wszystkich uczestników turnieju zasługiwały na uznanie. Mecze miały charakter czysto towarzyski, a zawodnicy wiele razy udowodnili, że potrafią współzawodniczyć i wspólnie się bawić. Publiczność natomiast robiła, co mogła, aby wesprzeć zespoły amatorskie, nie tracąc szacunku i sympatii dla gości z Łęczycy. Logika podpowiadała, że wygrać musi silniejszy, ale prawdziwy kibic nigdy nie traci wiary. Zresztą na boisku zdarzają się różne zaskakujące sytuacje, jak choćby ta z tegorocznych igrzysk – mamy znakomitą drużynę siatkarską, a znów, po raz piąty z rzędu zakończyliśmy rywalizację na ćwierćfinale. Dlaczego więc Lotnikowi nie mogłoby pójść nieco gorzej tego dnia, a nasi amatorzy – przeciwnie, mogli przecież akurat 11 listopada wznieść się niepostrzeżenie na takie wyżyny swoich możliwości, których sami się nie spodziewali, i doprowadzić do tie break’a. Tak się jednak nie stało i wsparcie ze strony publiczności nie pomogło. Lotnik gładko wygrywał, a jedyny tie break rozegrał Agropol z Nekomą, zwycięski dla pierwszej z wymienionych drużyn. Mecze jednak miały charakter zdrowej rywalizacji, odbywały się według zasad fair play, i choć cudu na Miłonką nie było, to wszystkim należy pogratulować sportowej postawy, co niniejszym czynimy. 

W przerwach pomiędzy meczami odbyły się pokazy dyscyplin uprawianych w Krośniewicach, a trzeba przyznać, że nasi mieszkańcy mają okazję poznawać i doskonalić się w sportach mniej popularnych – karate, teqballu i softballu. Jako pierwsza wystąpiła reprezentacja Krośniewickiego Klubu Karate Tsunami trenująca pod kierunkiem Waldemara Nowaka. Zawodnicy (najmłodsi uczestnicy pokazów sportowych) zaprezentowali podstawowe techniki wykorzystywane podczas walki. Odbył się nawet pojedynek na miecze (mają one formę piankowych wałków i są absolutnie bezpieczne dla zawodników). Warto wspomnieć, że Krośniewicki Klub Karate ma swoje tradycje i sukcesy, a zawodnicy corocznie biorą udział w mistrzostwach Polski i wracają z medalami.

Kolejną dyscypliną, którą mogli poznać widzowie, był teqball. Zawodnicy wystąpili w pokazowym meczu w singlu, a następnie zaprezentowali grę deblową. Prezentacja odbyła się przy stole użyczonym Gminnemu Centrum, zakupionym z funduszy Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Nową dyscyplinę promowali Marcin Szyda, sędzia międzynarodowy i szef sędziów PZTEQ wraz z wielokrotnymi mistrzami Polski  Konradem Nowickim i Janem Ochędalskim.  W pokazie uczestniczyli także krośniewiczanie – Tomasz Marciniak, radny Powiatu Kutnowskiego, a jednocześnie dyrektor ds. rozwoju i promocji w Polskim Związku Teqballa, oraz Tomasz Pląskowski, miłośnik różnych dyscyplin piłkarskich (niegdyś mistrz Polski juniorów w getbolu).

W trakcie trwania wydarzenia zorganizowano losowanie, w którym zgromadzeni w hali uczestnicy Święta Niepodległości mogli wygrać pięć piłek do teqballa ufundowanych przez Tomasza Marciniaka.

Kolejnymi uczestniczkami pokazów sportowych były tegoroczne mistrzynie Polski w kategorii U-15, zawodniczki Softballowego Klubu Sportowego w Krośniewicach trenujące pod kierunkiem Marcina Durki i Miłosza Gawrysiaka. Softballistki zaprezentowały prawidłowe techniki rzutów i chwytania piłki za pomocą profesjonalnych rękawic oraz technikę odbić pałką ze stojaka. Zainteresowani mogli sprawdzić się w roli miotacza, którego zadaniem było wykonanie rzutu i trafienie w środek celu – tarczy zawieszonej na piłkochwycie. Ćwiczenie tylko z pozoru okazało się łatwe. Kilka osób odważyło się spróbować swoich sił w pałkowaniu, lecz nielicznym udało się wybić swój pierwszy home run.  

Na zakończenie turnieju piłki siatkowej burmistrz Krośniewic Katarzyna Erdman, wiceburmistrz Krzysztof Urbański oraz dyrektor GCKSiR w Krośniewicach Małgorzata Przygodzka uhonorowali drużyny dyplomami i pamiątkowymi pucharami. Wszyscy czynni uczestnicy wydarzenia Gramy dla Niepodległej otrzymali drobne upominki ufundowane przez Urząd Miejski oraz Gminne Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Krośniewicach.