03 kwietnia 2022 (niedziela)

Organizatorami zawodów były następujące podmioty: Społeczne Towarzystwo Sportowe LECHITA Bedlno, Łódzki Okręgowy Związek Łuczniczy, Starostwo Powiatowe w Kutnie, Urząd Miejski w Krośniewicach, Młodzieżowy Dom Kultury w Kutnie oraz Gminne Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Krośniewicach. Zawody poprowadzili Marek Drabik reprezentujący STS Lechita Bedlno, Jacek Gałka – dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Kutnie oraz Anna Straszewska – kierownik Wydziału Promocji i Organizacji Urzędu Miejskiego w Krośniewicach.

Cieszy fakt, iż kadra sędziowska przed zawodami pozytywnie zaopiniowała obiekt, a sami uczestnicy i trenerzy zawodów gratulowali organizacji tuż po zakończeniu turnieju. Zawody sędziowali: Bogumiła Bartniak – sędzia główny i członek Zarządu PZŁucz w Warszawie, pięciu sędziów wydelegowanych przez Okręgowy Związek Łuczniczy w Łodzi i dwóch sędziów/informatyków z Polskiego Związku Łuczniczego w Warszawie. Gośćmi mistrzostw byli poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej Tadeusz Woźniak, starosta kutnowski Daniel Kowalik, wicestarosta Jolanta Pietrusiak, przewodniczący rady powiatu Marek Ciąpała, burmistrz Krośniewic Katarzyna Erdman, członek zarządu powiatu Tomasz Walczewski, prezes Polskiego Związku Łuczniczego Józef Baściuk, wiceprezes Polskiego Związku Łuczniczego Henryk Pater, radny powiatowy Marek Kubasiński, dyrektor Muzeum im. Jerzego Dunin-Borkowskiego w Krośniewicach Ksenia Stasiak, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego w Krośniewicach Agnieszka Bojanowska, dyrektor Gminnego Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Krośniewicach Małgorzata Przygodzka. Senatora Przemysława Błaszczyka reprezentowała dyrektor biura Aleksandra Dudkiewicz.

Rywalizacja trwała dwa dni. Otwarcie imprezy nastąpiło w sobotę i miało bardzo uroczystą formę. Przedstawiciele poszczególnych województw weszli do hali sportowej niczym reprezentacje państw w czasie inauguracji igrzysk olimpijskich, następnie swoje zadanie wypełnił poczet flagowy wybrany spośród uczestników i odśpiewano hymn państwowy. Przemówienia gości i życzenia dla zawodników zakończyły ceremonię otwarcia. Podobnie uroczyste było zakończenie – zwycięzcy poszczególnych kategorii stanęli na podium, wręczono medale, dyplomy, nagrody, podziękowano zawodnikom, trenerom i organizatorom.

W gronie kadry trenerskiej znalazły się dwie uczestniczki Igrzysk XXVI Olimpiady w Atlancie (1996r.), które we współzawodnictwie drużynowym zdobyły wówczas brązowy medal – były to Katarzyna Klata,późniejsza wicemistrzyni Europy (1998) oraz dwukrotna mistrzyni Polski (1996, 1999) i Joanna Nowicka, która czterokrotnie uczestniczyła w igrzyskach, reprezentując Polskę – oprócz Atlanty była także w Seulu (1988), w Barcelonie (1992) i w Sydney (2000), w 1992r. zajęła III miejsce na mistrzostwach Europy, a mistrzostwo Polski zdobywała aż 7 razy (1987, 1988, 1989, 1991, 1992, 1995, 1997). Dla porządku należy dodać, że Polska w łucznictwie zdobyła dotąd dwa medale igrzysk – wspomniany brąz w rywalizacji drużynowej (w składzie była jeszcze wówczas Iwona Dzięcioł-Marcinkiewicz), a indywidualny medal srebrnego koloru z Monachium przywiozła w 1972r. Irena Szydłowska. Obydwie medalistki drużynowe są trenerkami w swoich klubach – pierwsza w Teresinie, druga w Kołobrzegu. Uhonorowano je symboliczną różą.

Przyglądanie się mistrzostwom było źródłem niezwykle ciekawych obserwacji dla osoby nie mającej dotąd styczności z łucznictwem jako dyscypliną sportu. Zwyczaje łuczników, sposób uczestnictwa w rywalizacji, postawa fair-play w każdej sytuacji naprawdę zasługują na pochwałę. Po serii strzałów w hali rozlegały się głośne oklaski, a nie były to brawa od publiczności, gdyż krośniewicki obiekt jest niewielki i nie można było zaprosić widzów (trybuny zostały zsunięte, by uzyskać wymaganą regulaminem odległość od tarcz). Skąd głośne brawa? Tak zawodnicy dziękują sobie za rywalizację – oklaskują się nawzajem. W czasie ceremonii zakończenia wyróżnieni i nagrodzeni rozpoczynali swój triumf (wystąpienie na środek sali czy wejście na podium) od pogratulowania przeciwnikom. Poza tym byli bardzo zdyscyplinowani, życzliwi, spokojni. Widać, że trenerzy uczą swoich podopiecznych nie tylko techniki, ale też pięknych sportowych zachowań. Ciekawostką jest też to, że ¾ grupy zawodników startujących w mistrzostwach to dziewczęta. Podobno są bardziej cierpliwe, a łuk wymaga nie tylko celnego oka, ale również opanowania, uspokojenia, koordynacji i chyba też pokory.

Gminne Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Krośniewicach po raz pierwszy w swojej historii uczestniczyło w organizacji zawodów łuczniczych o tak wysokiej randze. W naszym mieście nie działa klub łuczniczy, a łucznictwa próbujemy jedynie rekreacyjnie w czasie wydarzeń organizowanych przez dział sportowy i jest to forma minirywalizacji. W Krośniewicach zawody o randze mistrzowskiej odbywały się dotąd jedynie w getbolu. Działo się to w latach 2008- 2009, kiedy to dla zawodników różnych kategorii (juniorzy, seniorzy) zorganizowano cztery imprezy. W 2009r. odbyły się tutaj nawet II Mistrzostwa Europy w tej dyscyplinie. Uczestnictwo w organizacji XXII Mistrzostw Polski Młodzików w Łucznictwie do ciekawe i rozwijające doświadczenie dla kadry GCKSiR. 

Poniżej wyniki zwycięzców w poszczególnych kategoriach:

Wyniki:

Kategorii młodziczki – łuki olimpijskie:
1. Klaudia Pacion z klubu LKS MAKOVIA Makowiska
2. Małgorzata Gebauer UKS GROT Ruda Śląska
3. Blanka Malinowska SŁ Achilles Dobczyce
4. Amelia Arenderska Łucznik Żywiec
5. Marika Górak KS Stella Kielce
6. Patrycja Lis MLKS Dąbrowia
7. Bogna Buda MRKS Gdańsk
8. Barbara Helwing UKS TALENT Wrocław

Kategorii młodzicy – łuki olimpijskie:
1. Jan Lisiecki LKS Mazowsze Teresin
2. Leon Kołodziejczyk KS Płaszowianka Kraków
3. Kamil Borek UKS TALENT Wrocław
4. Jan Bobek SŁ Achilles Dobczyce
5. Michał Stoma Mewa Kołobrzeg
6. Łukasz Kutyła LKS MAKOVIA Makowiska
7. Dawid Kubic Łucznik Żywiec
8. Danyl Gujwa OSŁ Strzelec Legnica

Zespoły mieszane – łuki olimpijskie:
1. LKS MAKOVIA Makowiska
2. SŁ Achilles Dobczyce
3. Łucznik Żywiec
4. UKS TALENT Wrocław
5. UKS GROT Ruda Śląska
6. LKS Mazowsze Teresin
7. MLKS Dąbrowia
8. KS Stella Kielce

Młodziczki zespoły – łuki olimpijskie:
1. UKS GROT Ruda Śląsk
2. LKS Makovia Makowiska
3. Łucznik Żywiec
4. MLKS Dąbrowia
5. KS Stella Kielce
6. UKS TALENT Wrocław
7. UKS Victoria Ścinawka Średnia
8. WKS Orkan Żoliborz

Młodzicy zespoły – łuki olimpijskie:
1. Łucznik Żywiec
2. Mewa Kołobrzeg
3. ULKS Sokole Oko Zawadka
4. Talent Wrocław
5. KS Stella Kielce
6. MLKS Dąbrowia
7. UKS GROT Ruda Śląska
8. LKS Tempo Stolarzowice

zdgoogle 96dp zdjęcia GCKSiR
ekutno.pl zdjęcia - Cezary Kucharczyk