W tegorocznej, jubileuszowej edycji do rywalizacji stanęły cztery reprezentacje: Zespołu Szkół w Dąbrowicach, Szkoły Podstawowej im. Mieczysławy Butler w Ostrowach, Szkoły Podstawowej im. gen. Władysława Andersa w Nowem i Szkoły Podstawowej nr 1 w Krośniewicach. Wszyscy uczestnicy spotkali się o godz. 9.00 przed rodzinnym domem Władysława Andersa. Po inauguracji wydarzenia minutą ciszy uczczono pamięć o Generale i jego żołnierzach.
Po zakończeniu części oficjalnej nastąpiło losowanie kolejności startu, a następnie rozpoczęła się pierwsza konkurencja, sprawdzająca celność. Grupa ASG użyczyła swojego wyposażenia i przeprowadziła zawody. Najlepiej strzelali uczniowie szkoły w Nowem. Kolejne zadanie – krzyżówkę historyczną przygotowało Muzeum im. Jerzego Dunin- Borkowskiego. W tej konkurencji, wymagającej wiedzy i sprawnej współpracy w grupie, najlepiej sprawdziły się dwie drużyny – Krośniewice i Ostrowy. Z kolejnymi zadaniami (odszyfrowanie wiadomości, żołnierskie kalambury, odnalezienie depozytu i konkurencja integracyjno- promocyjna) wszystkie drużyny poradziły sobie znakomicie, uzyskując maksymalną liczbę punktów. Ostatnia forma współzawodnictwa – rzut granatem na odległość odbyła się na terenie rekreacyjnym przy hali sportowej. W tej dyscyplinie bezkonkurencyjne były Krośniewice.
Wszystkie drużyny wykazały się zaangażowaniem i ambitnie podchodziły do rywalizacji. Nie zabrakło przy tym dobrej zabawy i poczucia humoru. Po zakończeniu rajdu przyszedł czas na posiłek w plenerze, a że pogoda była wymarzona, przyjemny był też wypoczynek na trawie.
Porównanie liczby punktów zgromadzonych przez drużyny ustaliło następującą kolejność:
I miejsce – Szkoła Podstawowa nr 1 w Krośniewicach,
II miejsce – Szkoła Podstawowa im. gen. Władysława Andersa w Nowem,
III miejsce – Szkoła Podstawowa im. Mieczysławy Butler w Ostrowach,
IV miejsce – Zespół Szkół w Dąbrowicach.
Puchary i dyplomy wręczyła burmistrz Katarzyna Erdman, gratulując uczestnikom wyników, ale też dziękując za uczczenie w tej formie 52. rocznicy śmierci gen. Władysława Andersa. To ważne, aby młodzi ludzie korzystali z różnych form patriotyzmu, uczyli się szacunku do bohaterów oraz jak najlepiej poznawali przeszłość swojego narodu i swojej ojczyzny.
Rok 2022 upływa w Krośniewicach pod znakiem pamięci o dowódcy II Korpusu Polskiego, gdyż jest to rok, w którym obchodzimy 130. rocznicę urodzin Władysława Andersa, który przyszedł na świat w podkrośniewickiej wsi Błonie 11 sierpnia 1892r. Nasza mała ojczyzna była kiedyś jego krajem lat dziecinnych. Rocznica jest dobrą okazją, by popularyzować dokonania najsłynniejszego krośniewiczanina, dlatego też na ogrodzeniu terenu rekreacyjnego przy ul. Kwiatowej prezentowana jest wystawa Bitwa o Bolonię. Uczestnicy rajdu mogli wzbogacić swoją wiedzę historyczną, oglądając ekspozycję poświęconą ostatniej bitwie w czasie kampanii włoskiej (więcej o wystawie w odrębnym artykule). Jest to pierwsza z wystaw plenerowych poświęconych gen. Władysławowi Andersowi, które GCKSiR zamierza w tym roku wyeksponować.
GCKSiR jako organizator rajdu serdecznie dziękuje następującym podmiotom:
-
Grupie ASG – za użyczenie posiadanego wyposażenia, zaprezentowanie go uczestnikom oraz za przeprowadzenie dwóch konkurencji paramilitarnych – rywalizacji w strzelectwie i w rzucie granatem na odległość (punkty 1. i 7. na trasie rajdu);
-
Muzeum im. Jerzego Dunin- Borkowskiego – za przygotowanie krzyżówki historycznej sprawdzającej wiedzę i obsługę punkt 2. na trasie;
-
Funkcjonariuszom Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Kutnie – za zapewnienie bezpieczeństwa rowerzystom;
-
Wszystkim uczestnikom rajdu oraz ich Opiekunom – za sprawną realizację zadań, za dobrą wspólną zabawę, za powagę (kiedy trzeba) i uśmiech (kiedy można).