Rajd odbył się w niedzielę, 26 czerwca. O godz. 12.30 na szlak wyruszyły 32 osoby. Trasa najpierw poprowadziła rowerzystów do Dąbrowic, następnie przez Augustopol, Zalesie i Sławęcin do Kalisk, a stamtąd przez Rzeżewo do Kłóbki.
W skansenie, czyli na terenie Kujawsko-Dobrzyńskiego Parku Etnograficznego odbywał się w tym dniu festyn folklorystyczny z cyklu Z życia dawnej wsi. Tym razem tematyka wydarzenia oscylowała wokół zajęć najmłodszych mieszkańców siół, a całości działań festynowych przyświecało wyzwanie inicjujące dziecięcą zabawę – Pyle, pyle, gąski do domu! W prezentowanym widowisku pt. Kujawskie dzieci wystąpiły grupy prowadzone przez Julię Skowrońską – Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Kujawska z Chocenia, Teatrzyk Kruszynka z Kruszyna oraz znany krośniewiczanom ZPiT Swojacy z Baruchowa (zaprezentował się na tutejszych dożynkach w 2019r.), a Kapela Pana Jacka z Sierpca wygrywała mazowieckie melodie. Oprócz folklorystycznych atrakcji muzyczno-taneczno-teatralnych w programie zaplanowano różnorodne aktywności dla zainteresowanych, związane z tematyką festynu – od tworzenia wianków (niektóre krośniewiczanki przechadzały się później ustrojone polnym kwieciem) po próby pracy na kole garncarskim, wyplatanie koszyków z wikliny czy naukę dawnych zabaw. Uczestnicy festynu mogli też skorzystać z oferty kramów z rękodziełem, wyrobami wiejskiego rzemiosła i posilić się tradycyjnym jadłem. Mogli też zwiedzić zagrody i inne obiekty na terenie skansenu. Kto nie był w Kłóbce od czasu wybuchu pandemii, na pewno będzie zaskoczony kolejnym odrestaurowanym budynkiem, bowiem 13 czerwca br. został oddany do użytku, po rewaloryzacji i adaptacji, XIX-wieczny spichlerz dworski wraz z ekspozycją ukazującą gospodarkę oraz rolnictwo na dawnej wsi kujawskiej i dobrzyńskiej.
W skansenie atrakcji było co niemiara, a każdy z rowerzystów korzystał z interesujących go propozycji i przy tym wypoczywał. Czas jednak szybko płynął i trzeba było wyruszyć w powrotną drogę, najpierw znów prowadzącą do Kalisk, a dalej przez Kobylą Łąkę do Kamiennej i przez Wolę Pierową, Zieleniec, Nowe Ostrowy, Wołodrzę, Pernę i Kajew do domu. Niedługo przed godziną 20.30 rowerzyści dotarli do Krośniewic.
Rajd był bardzo udany mimo upału, bo wiatr przynosił ochłodę, a nie zawiewał w twarz, więc nie stanowił przeszkody. Rowerzyści, jak zwykle pełni życzliwości dla siebie, z uśmiechem, z żartem w drodze i na postojach, budowali mimochodem tę wyjątkową atmosferę, tak trudną do opisania, bo – parafrazując znane słowa Adama Mickiewicza przedstawiającego historię osadzoną w wiejskiej scenerii – kto na rajdzie nie był ni razu, temu opis też nie pomoże.
Kolejny festyn w Kłóbce zaplanowano na 7 sierpnia. Warto się wybrać. Warto też śledzić terminy innych wydarzeń organizowanych w skansenie, jak koncerty z cyklu Wieczór pod lipą odbywające się na tarasie dworu Orpiszewskich, dotąd prezentujące wyłącznie muzykę Fryderyka Chopina, a ostatnio (2 lipca) zabrzmiały tam nie tylko jego kompozycje, ale również utwory Franciszka Schuberta, Ignacego Paderewskiego oraz przeboje z operetek i musicali.
Kolejny rajd został zaplanowany na 30 lipca, a jego celem będzie Winnica Witaj Słońce! zlokalizowana na terenie powiatu kutnowskiego, w miejscowości Mnich-Probostwo. Jeśli pogoda dopisze, będzie można zwiedzić kolejne ciekawe miejsce w okolicy. GCKSiR serdecznie zaprasza.
![]() |
zdjęcia |
![]() |