Podczas ferii odbyły się dwie wycieczki do Kutna. W jednej z nich, która miała miejsce 31 stycznia 2018 r., uczestniczyła 38-osobowa grupa dzieci ze szkoły podstawowej wraz z opiekunami Małgorzatą Przygodzką dyrektor GCKSiR w Krośniewicach, Beatą Czerwińską oraz Julitą Szczepankiewicz instruktorem GCKSiR. Dzieci obejrzały w kutnowskim kinie premierę filmu animowanego pt. „Gnomy rozrabiają” (polska premiera miała miejsce 26.01.2018r.). Była to bajka twórców takich hitów kinowych jak „Shrek” i „Gang Wiewióra”. Dzieci poznały opowieść o ogrodowych skrzatach, które od wieków broniły świat przed żarłocznymi istotami z innych wymiarów. Film z happy endem sprawił, że w doborowych nastrojach grupa kontynuowała feryjny wyjazd. Po posiłku w restauracji McDonald’s uczestnicy wycieczki udali się na kutnowskie lodowisko, aby poprawić swoją kondycję fizyczną. Większość grupy doskonale radziła sobie z jazdą na lodzie, ale niektórzy stawiali dopiero swoje pierwsze kroki na łyżwach. W drodze powrotnej dzieciom dopisywał dobry humor, wzajemnie dzieliły się wrażeniami i śpiewały piosenki.
Druga wycieczka do Kutna odbyła się 5 lutego i wzięła w niej udział 34-osobowa grupa gimnazjalistów wraz z opiekunami Magdaleną Mitlas-Kostrzewą kierownik Ośrodka Kultury w Krośniewicach, Beatą Czerwińską oraz Julitą Szczepankiewicz. Najpierw obejrzano film animowany - kontynuację szalonych i zabawnych przygód przyjaznego misia o wielkim sercu -„Paddington 2”. Po seansie młodzież rozruszała mięśnie na kutnowskim lodowisku, a następnie odwiedziła McDonald’s i wybornych nastrojach powróciła do domu.
W czwartek, 1 lutego uczestnicy zajęć feryjnych w „Andersówce” odwiedzili Muzeum im. J. Dunin-Borkowskiego w Krośniewicach. Tego dnia o godz. 9.00 odbyło się otwarcie półki bookcrossingowej z okazji 550. rocznicy śmierci Johannesa Gutenberga – twórcy współczesnego druku. W wydarzeniu uczestniczyli Dorota Nowaczyk – powiatowy koordynator programu bookcrossingowego i równocześnie pracownik Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej im. S. Żeromskiego w Kutnie, inicjator akcji Piotr Bielecki – pracownik muzeum, Małgorzata Smolczewska-Gałka kierownik Biblioteki Publicznej w Krośniewicach oraz nauczyciele bibliotekarze krośniewickich szkół. Młodzież jako pierwsza skorzystała z oferty czytelniczej i wypożyczyła do domu wybrane przez siebie książki z „Półeczki hetmańskiej”. Następnie Piotr Bielecki poprowadził zajęcia związane z przypadającą 155. rocznicą wybuchu powstania styczniowego (22 stycznia). Przypomniał o ważnym wydarzeniu historycznym, w którym brali również udział mieszkańcy Krośniewic, m.in. Szymon Trojanowski (ojciec gen. M. Rysia-Trojanowskiego). Później młodzież wzięła udział w Festiwalu Gier Planszowych i Karcianych. Uczestnikom do gustu przypadły szczególnie gry o tematyce historycznej np. „303 Bitwa o Brytanię”.
W piątek, 2 lutego najmłodsi uczestnicy zajęć obejrzeli dwie bajki pt. „Calineczka” i „Mit o Syzyfie” wyświetlone z projektora. Takie domowe kino było popularne w latach 70-tych i 80-tych, gdy odbiorniki telewizyjne nie były tak dostępne, a o komputerach mało kto słyszał. Bajki z rzutników miały swój klimat. Wyświetlano je w zaciemnionych pomieszczeniach, a takie pokazy integrowały dzieci z sąsiedztwa. Po projekcji milusińscy rysowali prace nawiązujące do poznanych podczas seansu bohaterów bajek. W związku ze zbliżającymi się walentynkami dzieci wykonywały również tematyczne kartki.
Ponadto podczas ferii w świetlicy można było pograć w „piłkarzyki”, tenis stołowy, poukładać puzzle, pograć w gry planszowe czy uczestniczyć w zajęciach rozwijających wyobraźnię i wrażliwość plastyczną. Z oferty „Andersówki” można jednak korzystać nie tylko w ferie, ale również w soboty oraz wtorkowe i czwartkowe popołudnia.
![]() |
zdjęcia |